Dostupni linkovi

Kolika je šteta učinjena?


Većina analitičara slaže se da je glavni krivac za malverzacije koje su pogodile koprivničkog prehrambenog diva „Podravku“ - politika. Dvadeset godina od uvođenja tržišne ekonomije još uvijek se ne zna što hoćemo od privatizacije, upozoravaju naši sugovornici.

Je li posrijedi pokušaj dijela managementa da novcem „Podravke“ kupe dio dionica te firme za vlastitu korist – kako tvrdi policija i Državno odvjetništvo – ili je posrijedi legitimna obrana od neprijateljskog preuzimanja, koju se pokušalo provesti preko ESOP programa i radničkog i managerskog dioničarstva, kako su do večeri uoči uhićenja tvrdili Podravkini manageri?

To će utvrditi istraga i sud, a mnoge muči pitanje – kolika je šteta učinjena?

Naime, novcem izvučenim iz Podravke, varaždinska tvrtka „Fima“, čiji je vlasnik također priveden, kupila je na burzi 10,64 posto dionica Podravke, koje su prodali „Franck“ i Privredna banka Zagreb. Međutim, trebalo je još novca, pa je u igru ušla i konzultantska kuća Merrill Lynch, koja je „Fimi“ osigurala margin kredit za preuzimanje Podravkinih dionica, a koje su potom deponirane u, za te svrhe na Malti osnovanu, tvrtku Fima Ami. Pod povećalom je i mađarska OTP banka, koja je preuzela „Fimin“ dug Merrill Lynchu , kada je cijena dionica počela padati.

Zato zabrinuto pitanje socijaldemokratskog koprivničkog gradonačelnika, Zvonimira Mršića, ima posebnu težinu:

„Najneizvjesnije u ovom trenutku je tko bi eventualno mogao biti vlasnikom dionica koje su trenutno na Malti? Ukoliko Fima ne bi bila u stanju servisirati kredit prema OTP banci, OTP banka bi mogla preuzeti te dionice i one bi gotovo trajno mogle prestati biti vlasništvo hrvatskih građana ili hrvatske kompanije.“

To je jedno od pitanja na koja će odgovoriti istraga, procijenio je ekonomski stručnjak i novoimenovani član Nadzornog odbora Podravke u ime Vlade, koja kontrolira 25 posto dionica, Ljubo Jurčić:

„Najvažnije je da prođu istražne radnje i da se utvrdi bit tih transakcija - da li su zakonski ili nezakonski provedene. Ako su nezakonski provedene i ako ti novci i dionice još negdje postoje, onda bi takve transakcije bile pravno ništavne. Oni sudionici, koji su bili u takvim transakcijama, su počinili zloupotrebu položaja, a to ide i dalje - da li su pribavili materijalnu korist, a također su oštetili kompaniju Podravka.“

Sukob ekonomskih i političkih interesa


Svi se slažu da je politika isključivi ili bar glavni krivac da se u Podravci desilo ovo što se desilo.

Urednik business-magazine „Lider“, Miodrag Šajatović:

„Podravku pratim skoro 30 godina i ona je sve vrijeme žrtva politike i raznih političkih igara. To je velika tvrtka u malom mjestu i to je njezino prokletstvo, koje joj nije dalo da se razvije.“


Šteta je u Podravci već davno učinjena, a sada samo dolazi do izražaja, kaže naš sugovornik:

„Upravo zato ne želim braniti ljude koji su sada u istrazi, ali, zadovoljiti sve političke i ekonomske interese u toj firmi, zaista je bilo nemoguće. Prije ili kasnije se morala pojaviti frustracija poput ove. Na slučaju Podravke najbolje se pokazuje kako ni nakon 20 godina u Hrvatskoj ne znamo što hoćemo od privatizacije - da li hoćemo socijalnu pravdu, maksimiziranje punjenja proračuna ili dati nekom najboljem vlasniku pa da on napravi profitabilnu tvrtku.“


Sada se pokazuje koliko su nebitna bila prepucavanja u javnosti i medijima unazad godinu - dvije o tome je li neki ministar u nadzornom odboru ili nije, a koliko je u stvari bitan način kako aktualna vlast upravlja svojim vlasničkim portfeljem:

„Mislim da je tu možda najjednostavnije uzeti neki austrijski recept i napraviti jedan holding u koji bi ušle sve državne i paradržavne tvrtke, kakva je Podravka. Unajmiti jednog dobrog menadžera, koji bi to vodio, koji bi postavljao članove Uprave, a tom menadžeru dati zadatak da ostvari taj i taj profit, da onda tu politika nema nikakvog utjecaja. Bojim se da je Hrvatska daleko od toga.“
XS
SM
MD
LG