Dostupni linkovi

CCI o radu bh. vlasti: Neprihvatljivo, apsurdno, neshvatljivo


Centri civilnih inicijativa (CCI) u Sarajevu su predstavili polugodišnje izvještaje o rezultatima monitoringa rada Parlamenta BiH i Vijeća ministara BiH za period od 01. januara do 30. juna 2013. godine. Njihova ocjena je da rad Vijeća ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH u ovom periodu nije mogao biti gori

Rad Vijeća ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH u prvoj polovini ove godine nije mogao biti gori, ocjena je nevladine organizacije Centri civilnih inicijativa. Za rad prethodnih saziva u Centru su znali kazati da je sraman, ali u odnosu na postojeći uradlili su znatno više. Danas su u Sarajevu predstavili polugodišnje izvještaje o rezultatima monitoringa rada Parlamenta BiH i Vijeća ministara BiH za period od 01. januara do 30. juna 2013. godine.

„Katastrofalno, neprihvatljivo, apsurdno, neshvatljivo je to što radi aktuelna vlast u BiH“ - u nevladinoj organizaciji Centri civilnih inicijativa nisu imali težih riječi u ocjeni rada Parlamentarne skupštine i Vijeća ministra BiH. Denis Telić, konsultant za monitoring rada Vijeća ministara BiH imao je dosta razloga da podsjeti na proteste bh. građana pred Parlamentarnom skupštinom:

„Dostojanstvenim protestima građani Bosne i Hercegovine izjasnili su se protiv nerada i opstrukcija unutar državne vlasti zbog koje građani ove zemlje već godinama ispaštaju. Iskoristivši čak proteste koji su bili zbog njihovog nerada za novi nerad, u narednih mjesec dana nisu naši parlamentarci dolazili u salu za zasjedanje, a nakon svega ovoga, odmaraju se na kolektivnom godišnjem odmoru.“

Ivica Ćavar, konsultant za za monitoring rada Parlamentarne skupštine BiH, dodaje da se nefunkiconalnost vlasti najbolje ogleda u broju odbijenih zakona. Aktuelni saziv Parlamentarne skupštine po rezulatima je tri puta lošiji od prošlog.

„Dok se u parlamentima zemalja u susjedstvu broj odbijenih zakona mjeri sa nekoliko procenata, u Parlamentu BiH broj odbijenih zakona često je i veći od broja usvojenih. Za šest mjeseci 2013. godine Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine usvojila je dvanaest zakona, a odbijeno je osam. Ukoliko nastavi raditi ovim tempom do kraja tekuće godine, Parlament BiH neće uspjeti realizirati niti jednu trećinu svojih zakonodavnih aktivnosti iz programa rada.“

Centri civilnih inicijativa ocjenjuju da je neusvajanje programa integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju dokaz da je podrška evropskom putu BiH samo deklarativne prirode.

„Iako sve relevantne institucije kontinuirano upozoravaju da vlasti naše zemlje trebaju što prije – a trebali su već davno – usvojiti ovaj strateški važan dokument na evropskom putu Bosne i Hercegovine, koji bi jasno definiraju tko, kada i što radi na tom putu, i tko preuzima odgovornost za sve segmente evropskog puta naše zemlje, prije svega učinkovitu koordinaciju planiranih aktivnosti između države i entiteta i Distrikta Brčko.“

Denis Telić
Denis Telić
Situacija u Vijeću minstara BiH nije ništa bolja, ocjenjuje Denis Telić.

„Od 68 planiranih zakona za čitavu godinu, odnosno 41 zakona planiranog za prvu polovinu godine, utvrđeno je svega devet, među kojima niti jedan temeljni zakon iz plana, a samo u prvoj polovini tekuće godine u planu se nalazilo petnaest temeljnih zakona, dakle, koji nisu utvrđeni.“

Apsurdna je činjenica:

„Mogli bismo reći komična da se Vijeće ministara ovako lošim rezultatima po pitanju realizacije zakona još javno hvali, umjesto da neko snosi ozbiljne konsekvence za do sad prikazanu neefikasnost.“

Poređenje sa susjedima u regiji je poražavajuće:

„Samo u prvoj polovini 2013. godine vlada Crne Gore utvrdila je 22 zakona više od Vijeća ministara, vlada Srbije 36 zakona više, a vlada Hrvatske čak jedanaest puta više zakona od Vijeća ministara.“

U isto vrijeme primanja ministara i poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH i dalje su najviša u regiji, kaže Ivica Ćavar.

„I dalje se kreću od 4.800 do 7.000 konvertibilnih maraka, a najveća primanja imaju zastupnici i delegati koji koriste pravo na odvojeni život i smještaj u Sarajevu, dakle, koji su udaljeni preko 50 kilometara od Sarajeva, koja u ovisnosti od dužine puta do mjesta prebivališta kod pojedinih zastupnika iznosi i preko 1.400 KM mjesečno.“

I šta je najtragičnije nakon svega? Centri civilnih inicijativa upozoravaju:

„Nekorektnost i nezainteresiranost ovdašnjih političara za probleme građana dostigla je taj stupanj da građani Bosne i Hercegovine ostaju bez višemilionske pomoći koja se upućuje iz evropskih fondova i koja im je prijeko potrebna. To da netko odbije da uzme, recimo, donirana sredstva namijenjena razvoju poljoprivrede, poduzetništva ili turizma, naprosto je zapanjujuće.“
XS
SM
MD
LG