Dostupni linkovi

Kurti: Jezero Gazivode je kosovsko


Jezero Gazivode
Jezero Gazivode

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je izjavio da je dužnost institucija da jezero Gazivode na severu Kosova smatraju „kosovskim veštačkim jezerom“.

"Naši stavovi u vezi Gazivoda su isti", podvukao je on na konferenciji za novinare 30. juna nakon sastanka Vlade Kosova.

Sjedinjene Države su 23. juna Vladi Kosova i Srbije uručile studiju izvodljivosti o zajedničkom upravljanju jezerom Gazivode na osnovu Vašingtonskog sporazuma koji su dve strane potpisale septembra prošle godine.

Izveštaj predlaže formiranje komisije za reku Ibar, kako bi se olakšala diskusija između strana o mogućnostima upravljanja vodnim resursima.

Jezero Gazivode je najveće jezero na Kosovu, koje je nastalo pregrađivanjem reke Ibar i većim delom nalazi na Kosovu u opštini Zubin Potok na severu Kosova sa većinski srpskim stanovništvom, dok manji deo pripada opštini Tutin u Srbiji.

Premijer Kurti je ocenio da se analize i studije mogu izrađivati ali da je „naša je dužnost da jezero Gazivode smatramo kosovskim jezerom“.

„Mi (Gazivode) smo to platili i to pre mnogo decenija“, rekao je Kurti.

Izgradnja jezera Gazivode je započela 1972. godine, a ceo projekat je koštao preko 100 miliona dolara. Od Svetske banke je uzet kredit od 45 miliona dolara i taj ugovor su ratifikovale tadašnja Pokrajinska Skupština Kosova i Savezna Skupština SFR Jugoslavije, dok je ostatak finansiran kroz specijalni fond za nerazvijena područja preko Banke Kosova.

Kosovo i Srbija su prošle godine u okviru dijaloga, koji se u Briselu vodi posredstvom Evropske unije, pokrenuli pitanje finansijskog i imovinskog potraživanja, ali ništa konkretno nije dogovoreno.

Srpska strana insistira da upravljanje jezerom Gazivode bude u nadležnosti Zajednice opština sa srpskom većinom, što je kosovska strana kategorično odbila.

Jezero Gazivode je od velike važnosti za Kosovo jer snabdeva vodom preko 500.000 građana Kosova.

Pored toga, elektrane „Kosova A“ i „Kosova B“, „Trepča“ i „Ferronikeli“ u potpunosti zavise od vodosnabdevanja iz jezera Gazivode. Takođe, u hidroelektrani Valač (Vallac) proizvodi se 32 megavata (MV) električne energije.

Jezero Gazivode - novo natezanje Kosova i Srbije
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:07:44 0:00

XS
SM
MD
LG