Dostupni linkovi

Kurti ne želi da komentariše 'novi okvir' dijaloga sa Srbijom


Albin Kurti, premijer Kosova
Albin Kurti, premijer Kosova

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je naveo kako kruže razni dokumenti ali da on smatra da ne treba komentarisati dokumente koji nemaju autora.

On je na konferenciji za novinare 21. septembra, nakon otvaranja "Digitalnog samita" u Prištini, rekao da se takvi dokumenti prave kako bi se "opipao puls" građana i političara.

Tokom vikenda je objavljen dokument za koji se tvrdi da predstavlja "novi okvir" za dijalog Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa. Prema tom dokumentu, međusobno priznanje ne bi bilo deo konačnog sporazuma, ali bi, pored ostalog, Kosovu bilo zagarantovano priznanje pet zemalja Evropske unije (EU).

Kosovo ne priznaju Grčka, Španija, Kipar, Rumunija i Slovačka.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prethodno 19. septembra rekao da mu je tokom posete specijalnog predstavnika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka Beogradu, ponuđen papir koji je on odbio da primi.

"Da kažem da li je sve tačno što je objavljeno (na sajtu Albanianpost), ne mogu, nisam zapamtio sve što je pisalo na te četiri strane. Znao sam da ne treba da uzmem taj papir", rekao je Vučić i istakao da objavljivanje papira nije došlo sa srpske strane.

S druge strane, kosovski premijer Kurti navodi kako treba komentarisati samo sporazume koji su postignuti u Briselu u okviru dijaloga, koji se vodi posredstvom EU.

Ponovio je stav da sa Srbijom treba da se postigne pravno obavezujući sporazum, u čijem bi fokusu bilo međusobno priznanje.

Specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak je tokom septembra dva puta boravio na Kosovu sa ciljem "unošenje nove dinamike u proces dijaloga".

Dijalog između Kosova i Srbije na visokom političkom nivou, koji vode Kurti i Vučić, poslednji put je u Briselu održan 18. avgusta.

Dve strane razgovore vode od 2011. godine sa ciljem potpune normlaizacije odnosa.

Međutim, postoje suprostavljeni stavovi oko mnogih pitanja pa i oko toga kako treba da izgleda konačni sporazum. Kosovo se zalaže za sporazum uz međusobno priznanje, dok Srbija insistira na kompromisnom rešenju, ali ne precizira šta bi to rešenje tačno trebalo da podrazumeva.

XS
SM
MD
LG