Dostupni linkovi

Haradinaj razgovarao sa Kurtijem o dijalogu sa Srbijom


Haradinaj navodi kako je održao sadržajan sastanak sa Kurtijem, Priština, 21. 10. 2022.
Haradinaj navodi kako je održao sadržajan sastanak sa Kurtijem, Priština, 21. 10. 2022.

Lider opozicione Alijanse za budućnost Kosova Ramuš (Ramush) Haradinaj izjavio je u petak da se sastao sa premijerom Kosova Aljbinom (Albin) Kurtijem sa kojim je razgovarao o sadržaju eventualnog sporazuma sa Srbijom.

Dijalog Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa vodi se od 2011. godine uz posredovanje Evropske unije.

Kosovski premijer je na razgovor oko dijaloga pozvao još dve opozicione partije, Demokratski savez Kosova i Demokratsku partiju Kosova, ali se one nisu odazvale.

S druge strane, Haradinaj navodi kako je održao sadržajan sastanak sa Kurtijem.

"Razgovarali smo o procesu (dijaloga), razgovarali smo o samom sporazumu, razgovarali smo o izazovima sa kojim se Kosovo suočava u tom procesu. Mogu da kažem da je to bio sadržajan sastanak, jer smo razgovarali o sadržaju potencijalnog sporazuma Kosovo-Srbija", rekao je Haradinaj.

On je naveo i da finalni dogovor u tom procesu treba da sadrži pečat Sjedinjenih Država, te da konačni sporazum treba da bude potpisan u Vašingtonu.

"Trebalo bi da ima pečat SAD, a ne samo podršku Amerike", ocenio je Haradinaj.

Pozvao je i na ozbiljniji pristup ovoj fazi dijaloga.

Međutim, Haradinaj nije odgovorio na pitanje novinara da li je na sastanku sa Kurtijem razgovarao o takozvanom francusko-nemačkom predlogu, koji bi, prema nezvaničnim informacijama, mogao da bude novi okvir za dijalog.

Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar je 19. oktobra u intervjuu za kosovsku lokalnu televiziju Kanal 10, rekao da "šta god evropske države predlože u vezi dijaloga, to mora da se shvati ozbiljno". On je na taj način odgovorio da li SAD podržavaju francusko-nemački predlog.

"Mi ćemo to podržati", kazao je Eskobar i dodao da bi, onako kako im je objašnjeno, "ovaj predlog odblokirao Kosovo, a potencijalno i Srbiju, na putu evroatlantskih integracija".

On je kazao da su Kosovo i Srbija blizu postizanja sporazuma, napominjući da je od kolega iz Evrope čuo da je to "pitanje nedelja, a ne godina". Objasnio je da se radi o sporazumu za naredne korake.

Iako francusko-nemački predlog ne predviđa međusobno priznanje Kosova i Srbije, kako se u javnosti nezvanično navodi, Eskobar je zaključio da bi se i to jednom dogodilo, odnosno da je samo pitanje kada će se to desiti.

Mediji na Kosovu su takođe preneli da predlog za sad ne predviđa da Srbija prizna Kosovo, ali predviđa da kosovsku državu prizna preostalih pet članica EU koje to nisu uradile: Španija, Rumunija, Kipar, Grčka i Slovačka.

XS
SM
MD
LG