Borrell i Pompeo o jačanju međunarodne saradnje
Šef diplomatije EU Josep Borrell i njegov američki kolega Mike Pompeo razgovarali su o hitnoj potrebi jačanja međunarodne saradnje u borbi protiv pandemije korona virusa, navodi se u 28. marta objavljenom saopštenju Evropske unije.
U telefonskom razgovoru obavljenom juče, Borrell, koji govori u ime evropske dvadeset sedmorice, i državni sekretar SAD Mike Pompeo složili su se da treba brzo povećati medicinsku humanitarnu pomoć najosetljivijim zemljama.
"EU i SAD imaju kapacitet da znatno doprinesu medjunarodnim naporima u suočavanju sa pandemijom", navodi se u saopštenju EU.
Više pročitajte OVDE
Vlada Srbije objavila uputstva za pacijente koji dolaze na Sajam
Vlada Srbije objavila je 28. marta na svom sajtu uputstva za pacijente koji dolaze u karantin na Beogradskom sajmu i navela da je pacijent obavezan da ponese svu svoju medicinsku dokumentaciju i lekove koje pije kao redovnu terapiju.
Pacijent bi, kako se navodi, trebalo da ponese i stvari potrebne za ličnu higijenu, pidžamu, papuče, patike, trenerku ili drugu udobnu odeću i to za barem dve presvlake, peškire, bade mantil ukoliko to želi.
Takođe, pacijent bi, prema uputstvima Vlade, trebalo da ponese čašu i to najbolje plastičnu, a po želji i toalet papir, ubruse, i svoju posteljinu.
"Kreveti imaju posteljinu i imaće jednokratnu posteljinu, ali ukoliko želi, pacijent može da ponese i svoju. Ista je situacija sa jastucima i ćebićima", navodi se u uputstvu.
Pacijenti takođe mogu da ponesu svoje telefone, laptop ili tablet računare. "Treba poneti i punjače, mada će na Sajmu biti dodatnih za one koji zaborave svoje. Nije loše poneti i slušalice", dodaje se.
U napomenama se na sajtu Vlade Srbije dodaje da su hale sajma pod stalnim nadzorom medicinskog osoblja i poseduju adekvatno opremljene ordinacije, te da će pacijentima na raspolaganju biti i psihijatrijska podrška. Sve hale Sajma se greju, pacijentima će biti obezbeđena ishrana, a u halama postoje toaleti i obezbeđeni su i dodatni toaleti i tuševi.
"Ceo sajam pokriven je dobrom wi-fi konekcijom. Svaka soba u halama ima svoje priključke za struju. Pacijentima je dozvoljeno kretanje po halama Sajma u okviru kojih je postavljen karantin, u skladu sa svojim fizičkim mogućnostima, uz molbu da kretanje bude umereno jer je to povoljnije za zdravstveno stanje", dodaje se u napomenama.
Pacijentima će, kako se ističe, na raspolaganju biti i brojni televizori, knjige, časopisi, društvene igre, kompjuteri.
Najavljeno je da će privremena bolnica na Beogradskom sajmu od danas početi da prima prve pacijente, koji su oboleli od novog virusa korona i imaju lakše tegobe.
Francuska prebacila prve obolele u Nemačku
Prvi oboleli od korona virusa evakuisani su 28. marta francuskim vojnim helikopterom ka Nemačkoj, javlja agencija Frans pres.
Francuski vojni helikopter NH90 sleteo je jutros blizu civilne bolnice u Mecu na istoku Francuske teško pogođenog epidemijom korona virusa i evakuisao dva pacijenta u bolnicu u Esenu na zapadu Nemačke, navode usaglašeni izvori.
Više pročitajte OVDE
Briselski blog: Zašto Švedska po pitanju korona virusa postupa drugačije
Piše: Rikard Jozwiak
Dok države širom Evropske unije usvajaju ozbiljne mere karantina u borbi protiv pandemije korona virusa, uključujući zatvaranje nacionalnih granica, obustavu rada u mnogim preduzećima i uvođenje mera strogog fizičkog distanciranja, postoji jedna nacija Evropske unije koja za sada ide u drugom pravcu – Švedska.
U Švedskoj, deca uzrasta do 16 godina i dalje idu u školu. Prodavnice, restorani i kafići su otvoreni iako nedavne mere restrikcije usled korona virusa, zabranjuje ljudima da naručuju za šankom – dozvoljeno je samo usluživanje dok gosti sede za stolom.
Granice Švedske još nisu zatvorene, a dozvoljeno je i okupljanje do 50 ljudi. Do 27. marta, taj broj je bio 500. U malim i velikim gradovima, ulice, trgovi i gradski prevoz pun je ljudi.
Sa teškoćom biste našli nekoga ko nosi zaštitnu masku za lice.
Ceo tekst pročitajte OVDE