Dostupni linkovi

Kineska kompanija: Brinemo o životnoj sredini u Crnoj Gori


Izgradnja prve deonice autopita Bar-Boljare
Izgradnja prve deonice autopita Bar-Boljare

Kineska kompanija CRBC (China road & bridge corporation), koja gradi prvu dionicu autoputa u Crnoj Gori, sprovodi sistem zaštite životne sredine u zoni svojih radova, a njihov uticaj je bio privremen i bez trajne ekološke štete, saopšteno je iz te kompanije 20.avgusta.

CRBC navodi da su od početka izgradnje autoputa uspostavili sistem monitoringa i zaštite životne sredine, te radne procedure koje zadovoljavaju propise Evropske Unije i Crne Gore. Dodaju da je posebna pažnja posvećena zoni rijeke Tare, jer projekat uključuje premošćavanje rijeke.

“Neminovno je da projekat izgradnje autoputa, imajući u vidu njegov obim i kompleksnost, u toku izvođenja radova ima uticaja na životnu sredinu. Ti uticaji su uz redovni monitoring i praćenje od strane CRBC, ostalih učesnika na projektu i nadležnih organa, bili povremenog i privremenog karaktera i nisu uslovili trajnu ekološku štetu”, navodi se u saopštenju.

Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore je početkom avgusta dala saglasnost CRBC na predlog mjera koje ta kompanija treba da sprovede u sanaciji i praćenju životne sredine rijeke Tare, nakon što je ekološka inspekcija u oktobru 2020. podnijela zahtjev za utvrđivanja štete izazvane radovima na toj lokaciji.

Inspekcija je tada konstatovala da je ispod starog mosta Mateševo, zbog radova na temeljima mosta Tara 2, korito rijeke produbljeno na oko dva metra, pa rijeka vrši eroziju obale.

Mjere sanacije CRBC sprovodi na tri tačke duž korita rijeke Tare (Uvač 4, Most 26 i 27, zona mosta Tara 2), kažu u kineskoj kompaniji.

Iz CRBC navode da su pored ekološke saglasnosti za izgradnju autoputa, dobili saglasnosti i za još 53 objekta, te da je obavljeno više od 1.000 laboratorijskih ispitivanja kvaliteta vazduha, površinskih i otpadnih voda, zemljišta i buke.

“Tome svjedoči preko 700 laboratorijskih analiza kvaliteta otpadnih voda iz postrojenja od 2016. do 2021.godine od strane akreditovanih crnogorskih laboratorija”.

Rezultati pokazuju da nema značajnog uticaja na životnu sredinu, navode u CRBC.

Iz CRBC su kazali i da od 2016. godine prate stanje biodiverziteta rijeke Tare, te da rezultati ukazuju da su uticaji na živi svijet bili privremenog karaktera.

Iz Agencije za zaštitu životne sredine je 20. avgusta saopšteno da su sa predstavnicima Ministarstva ekologije i CRBC obišli lokacije za koje odobren plan sanacije.

Tokom kontrole, članovi tima Agencije konstatovali su određene nepravilnosti na koje su skrenuli pažnju izvođaču. U cilju striktnog poštovanja mjera sanacije, najavili su pojačane aktivnosti inspekcijskih službi.

Podsjetimo, iz Savjeta za borbu protiv korupcije je 11.avgusta saopšteno da kompaniji CRBC ne treba dozvoliti da napusti Crnu Goru dok ne nadoknadi štetu pričinjenu na rijeci Tari kod Mateševa.

Šefica stručnog tima Savjeta Vanja Ćalović Marković je kazala da je ta rijeka koja se nalazi pod zaštitom UNESCO kontinuirano uništavana, da je kineski izvođač nekoliko godina ispuštao otpadne vode direktno u rijeku, da su se uz njene obale pojavile nelegalne deponije i da je 2018. godine korito rijeke izmješteno.

Izgradnja prioritetne dionice autoputa na reaciji Bar-Boljare u dužini od 42 kilometra je najveći infrastrukturni projekat u istoriji Crne Gore. Njegova prvobitna cijena od 809 miliona dolara je kasnije povećana za oko 90 miliona zbog izgradnje pristupnih puteva.

Ugovor o izgradnji je sa CRBC potpisala prethodna Vlada Demokratske partije socijalista, a prvu ratu kredita je otplatila nova Vlada 21.jula.

Nakon parlamentarnih izbora avgusta 2020, novu vladu je formirala koalicija Demokratskog fronta, Demokrata i građanskog pokreta URA.

XS
SM
MD
LG