Dostupni linkovi

Rastuća neravnopravnost žena u hrvatskom društvu


Međunarodni dan žena u Zagrebu, Fotografije uz tekst: zoomzg
Međunarodni dan žena u Zagrebu, Fotografije uz tekst: zoomzg
Neravnopravnost žena u Hrvatskoj i dalje raste, najveća diskriminacija događa se na tržištu rada, a potpuno su zaboravljene seoske žene, istaknuto je u povodu Međunarodnog dana žena na brojnim skupovima u Hrvatskoj.

U središtu Zagreba održana je i prosvjedna šetnja pod nazivom 'Neostvarena ženska prava-dug države ženama' koju su organizirale aktivistice Ženske mreže Hrvatska.

„Zahtjevamo da se hitno ograniči rad na određeno vrijeme, na najviše godinu dana“, samo je jedan od zahtjeva s prosvjeda u Zagrebu.

Davno je prošlo vrijeme osmomartovskih domjenaka, ali na sreću i vrijeme '90-tih kad je Dan žena u Hrvatskoj bio toliko proskribiran kao 'nekakav socijalistički praznik' da ga se, osim u Istri, rijetko gdje i spominjalo, a kamoli obilježavalo.

Posljednjih godina, ističe Neva Tolle iz Ženske mreže Hrvatska, Dan žena postao je dan kad se sve masovnije upozorava na rastuću neravnopravnost žena u hrvatskom društvu i brojne predrasude:

„Ono što također hoćemo, jer smatramo da je to u jednoj građanskoj državi jedino normalno, jest da nam se vrati seksualni odgoj u škole, a da se vjeronauk i dalje prakticira, ali na mjestu gdje je puno smislenije, na mjestu gdje u punom opsegu dolazi do izražaja, a to je Crkva i sakristija.“


Diskriminacija kod zapošljavanja

Aktivistice iz Ženske mreže Hrvatska upozoravaju da Crkva ima prevelik utjecaj u školama, a prava seksualna edukacija djece je zanemarena. Patrijahalni odgoj i danas u Hrvatskoj dovodi ženu u neravnopravan položaj kod zapošljavanja, ističe sindikalna čelnica Jadranka:

„Osim toga, poslodavcima nisu zanimljive žene preko 50, tjeraju ih u prijevremenu mirovinu, u ugostiteljstvu i trgovini gdje prevladavaju žene, većinom su šefovi –muškarci, poslodavcima nisu zanimljive na rodiljnom dopustu ili trudne, čak ih se potiče i usmjerava da nekoliko godina, nakon zaposlenja, ne bi trebale ostati trudne i vrlo je mali postotak onih koje uspiju za vrijeme rodiljnog dopusta dobiti novi ugovor na određeno vrijeme, uglavnom se raskida.“


Na diskriminaciju kod zapošljavanja upozorila je i sama premijerka Jadranka Kosor:

„Nedopustivo je da se žene pita jesu li udane, jesu li u braku, hoće li imati djece, jesu li im djeca mala ili velika, to je nedopustivo kao i da žene za vrijeme rodiljnog dopusta dobivaju otkatz. To je neprihvatljivo.“


Predsjednica Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a Mirjana Ferić Vac:

„Diskriminacija je također u razlici u plaći, razlika u plaći između muškaraca i žena u Hrvatskoj iznosi oko 20 posto. To je velika razlika, a tu se ništa ne dešava ni sa vladine strane i to je, na žalost, konstanta.“



Aktivistice ženskih udruga primio je danas i predsjednik države Ivo Josipović i podržao ih u njihovim zahtjevima:

„Sigurno je da će, kako stvari idu, problema sa nezaposlenošču, na žalost, biti još i više i, na žalost, žene su, kao slabiji spol u socijalnom smislu, zbog nejednakosti koja se forsira, najčešće na udaru diskriminacije u svojim radnim i socijalnim pravima.“


Nedovoljna zastupljenost u sportskim institucijama

U prosvjednoj šetnji Zagrebom, u povodu međunarodnog Dana žena, posebno je upozoreno na žene na selu. One, kaže Bojana Genov, kao da i ne postoje, što se moglo uočiti i ovih dana, u aktualnim prosvjedima hrvatskih seljaka:

„Evo, recimo pogledajte samo tv-snimke sa seljačkih prosvjeda, vidjet ćete samo prisutne muškarce. Gdje su žene?Tko uopće zna koliko žena živi na selu, koliko one zarađuju, kako žive, da li imaju zdravstveno osiguranje? Nitko nije nijednu vidio.“


Nedovoljna je i zastupljenost žena u sportskim institucijama u Hrvatskoj, a Biserka Momčilović iz Poreča iznosi i 'detalj' s aktualnog europskog šahovskog natjecanja u Rijeci

„U Rijeci se do 19. ožujka održava veliko europsko šahovsko prvenstvo, a nagrada za prvo mjesto za muškarce je duplo veća od one za prvo mjesto za žene.“

Na žalost, kažu naše sugovornice, mnogi muškarci (a i žene) misle da je za 8.mart dovoljno pokloniti ženi cvijet i da je – sve riješeno, što u kratkoj anketi potvrđuju i neki slučajno zaustavljeni Zagrepčani:

"Žene su više ravnopravne nego li muškarci, samo traže nešto bez veze."
"Ja isto mislim da su one ravnopravne i to u svemu."
"E, muškarcima je u kući lakše, žene rade u kući, muškarcima je lakše, a na poslu opet oni imaju prednost."
"Moja ima pravo na sve, kupio sam joj jedan crveni karanfil i svake godine joj ga kupim."
XS
SM
MD
LG