Dostupni linkovi

Dačić i poslanici EP održali online konsultacije o međustranačkom dijalogu


Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić održao je u petak, 7. maja, onlajn razgovore u parlamentu Srbije sa poslanicima Evropskog parlamenta(EP), koji posreduju u međustranačkom dijalogu vlasti i opozicije o poboljšanju izbornih uslova u Srbiji.

Sastanku su prisustvovali evroposlanici Tanja Fajon i Vladimir Bilčik, kao i bivši poslanici Knut Flekenštajn (Fleckenstein) i Eduard Kukan, a Dačić sa druge strane, sa saradnicima iz parlamenta.

"Pozdravljamo konstruktivnost i angažman lidera parlamentarnih grupa i lidera i predstavnika opozicionih partija i pokreta tokom konsultacija, čiji je cilj da se identifikuju prioritetna područja za dijalog i postizanje konsenzusa. Cilj je poboljšati sredinu i uslove za fer političko takmičenje uoči sledećih izbora u Srbiji. Konsultacije su nam dale važan uvid u trenutnu političku situaciju u zemlji i ideje u vezi sa oblastima na kojima ćemo usmeriti svoj budući rad , navodi se u zajedničkoj izjavi iz Evropskog parlamenta.

Takođe podvlače da je "proces međupartijskog dijaloga koristan za Srbiju, njene građane, ali i za evropske integracije zemlje, jer je snažni, pluralistički parlament ključni stub za srpsku demokratiju, ali i njen budući ekonomski razvoj". „Konačno, na Evropsku uniju, a posebno na Evropski parlament i njegove članove, treba gledati kao na partnere koji rade na istom cilju, a to je uvođenje Srbije u Evropsku uniju“, zaključuje se u izjavi.

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić kazao je da je sastanak sa evroparlamentarcima protekao u radnoj atmosferi. Kako je naveo u Skupštini Srbije, informisali su ih o porukama koje su čuli, ali je i on njih obavestio o toku razgovora sa onim strankama koje ne žele strano posredovanje.


Dačić insistira da je pokrovitelj dijalog Skupština Srbije, čiji je on predsednik, a da evroparlamentarci, kako je naveo, „samo pomažu“.

Istakao je da će predstavnici Evropskog parlamenta u narednim danima razgovarati sa premijerkom Anom Brnabić i sa radnom grupom Vlade Srbije za saradnju sa Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), odnosno, ODIHR (Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava), koja radi na implementaciji preporuka ODIHR posle prošlih izbora. Takođe, razgovaraće sa organizacijama civilnog društva, kao i sa predstavnicima članica EU.

„Ja sam se obavezao da ću im poslati platforme svih političkih stranaka, znači i onih koji ne žele posredovanje Evropskog parlamenta, čisto da međusobno budu informisani. A ono što je paradoks, zatražio sam da mi pošalju platforme (Dragana) Đilasa (čelnika opozicione Stranke slobode i pravde) i (Vuka) Jeremića (lidera Narodne stranke) jer nama nisu poslate već su predstavljene Evropskom parlamentu“, rekao je Dačić.

Kako je rekao, dogovor je da se do kraja maja ponovo sastane sa evroparlamentarcima onlajn, sa očekivanjem da se u junu eventualno sretnu u Beogradu.

Poslanici Evropskog parlamenta završili su 5. maja onajln konsultacije sa predstavnicima dela opozicije u Srbiji, u okviru pripremne faze međustranačkog dijaloga o izbornim uslovima.


Sastanku u sedištu Delegacije EU prisustvovali su predsednici Stranke slobode i pravde (SSP), Pokreta slobodnih građana (PSG), Zajedno za Srbiju (ZZS), Demokratske stranke (DS), Pokreta za preokret (PZP) i profesor Đorđe Pavićević.

Okupljene stranke i pokreti ranije su usaglasili svoju pregovaračku platformu za razgovor sa evroparlamentarcima.

Predstavnici vlasti i dela opozicije koji je odbio posredovanje Evropskog parlamenta, sastali su se prvi put 28. aprila u međustranačkom dijalogu o izbornim uslovima.


Sa predstavnicima vladajućih i opozicionih stranaka u Domu Narodne skupštine Srbije sastao se predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić.

Sastanku je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

U dijalogu su učestvovali predstavnici vladajućih stranaka – Srpske napredne stranke (SRS), Socijalističke partije Srbije (SPS) i Srpskog patriotskog saveza (SPAS).

Od opozocionih, pozivu su se odazvale Demokratska stranka Srbije (DSS), Srpska radikalna stranka (SRS), pokret Dveri i Dosta je bilo (DJB).

Dveri i DJB najavili su da će učestvovati i u razgovorima o izbornim uslovima kojima će posredovati predstavnici Evropskog parlamenta.

XS
SM
MD
LG