Dostupni linkovi

Britanska funta pala na svoj najniži nivo u odnosu na dolar


Britanska funta izgubila je više od pet odsto vrednosti u odnosu na dolar od 23. septembra, kada je ministar Kvasija Kvartenga (na fotografiji) objavilo najveća smanjenja poreza u poslednjih 50 godina.
Britanska funta izgubila je više od pet odsto vrednosti u odnosu na dolar od 23. septembra, kada je ministar Kvasija Kvartenga (na fotografiji) objavilo najveća smanjenja poreza u poslednjih 50 godina.

Britanska funta pala je rano 26. septembra na svoj najniži nivo ikad u odnosu na dolar, posle objave ministra finansija Kvasija Kvartenga (Kwasi Kwarteng) da će se i dalje smanjivati porezi, što je izazvalo zabrinutost oko vladine ekonomske politike.

Funta je pala na 1,03 funte za dolar u ranom trgovanju na azijskim berzama rano 26. septembra pre nego što je malo povratila vrednost na oko 1,06 za dolar.

To je najniži nivo od uvođenja decimalizacije valute 1971. godine.

Britanska funta izgubila je više od pet odsto vrednosti u odnosu na dolar od 23. septembra, kada je ministar finansija objavilo najveća smanjenja poreza u poslednjih 50 godina, u isto vreme kada vlada planira da potroši više milijardi funti da pomogne potrošačima i kompanijama koji se bore sa visokim računima za energiju.

To je podstaklo zabrinutost ulagača o rastu vladinog duga.

Evro je takođe dostigao novi dvadesetogodišnji minimum u odnosu na dolar u jutarnjoj trgovini 26. septembra na azijskim berzama zbog zabrinutosti ulagača oko rizika recesije kako se približava zima bez znakova kraja energetske krize ili rata u Ukrajini.

Kvarteng i britanska premijerka Liz Tras (Truss) koji su preuzeli dužnost pre tri nedelje računaju na to da će niži porezi i pojednostavljena birokratija podstaći ekonomski rast i generisati dovoljno dodatnih poreskih prihoda da pokriju vladinu potrošnju.

Ekonomisti nagoveštavaju da je malo verovatno da će im se taj rizik isplatiti.

Ministar je 25. septembra rekao da smatra da je to ispravna politika zato što vlada treba da pomogne potrošačima pogođenim pritiscima bes presedana izazvanim ruskom invazijom Ukrajine i pandemijom COVID-a 19.

Britanija može to sebi da priušti zato što je procenat državnog duga u BDP-u drugi najniži među Grupom sedam velikih industrijskih privreda, rekao je Kvarteng. On je rekao da će vlada narednih meseci objaviti planove za smanjenje duga zemlje.

Izvor: AP
XS
SM
MD
LG