Britanski premijer Boris Džonson (Johnson) ocenio je da je sporazum o klimatskim promenama postignut na međunarodnoj konferenciji o klimi u Glazgovu "veliki korak napred" ali i dodao da ima "još mnogo toga da se uradi".
"Ima još mnogo toga da se uradi u godinama koje dolaze. Ali današnji sporazum je veliki korak napred i ono što je važno je da imamo prvi međunarodni sporazum ikad postignut za smanjenje upotrebe uglja i da imamo plan za ograničenje klimatskog zagrevanja na 1,5 stepeni Celzijusa" u odnosu na preindustrijsku eru”, rekao je Džonson.
Predstavnici gotovo 200 zemalja na konferenciji o klimi COP26 u Glazgovu usvojili su 13. novembra sporazum za ubrzanje borbe protiv zagrevanja planete.
Indija i Kina zatražile su ključnu promjenu sporazuma u posljednjem trenutku, pozivajući na "postupno smanjenje", a ne "postepeno ukidanje" energije uglja.
Ova je stavka u Sporazumu usvojena, ali su mnoge zemlje navele da su duboko razočarane.
U prvobitnom nacrtu sporazuma bilo je navedeno da će zemlje "postepeno ukinuti" proizvodnju energije iz uglja bez upotrebe bilo koje tehnologije za smanjenje emisije CO2, poput skladištenja ugljika.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš upozorio je da "klimatska katastrofa i dalje kuca na vratima" uprkos postizanju sporazuma.
Međunarodna konferencija o klimi je završena sa "dobrodošlim koracima napred ali to nije dovoljno", napisao je šef UN u saopštenju.
Gutereš je, navodeći ciljeve koji nisu postignuti na konferenciji, pomenuo da nije postignut prekid subvencija za fosilna goriva, za prestanak upotrebe uglja i cenu emisije ugljenika, kao ni dogovor o finansijskoj pomoći za najsiromašnije.
"Usvojeni tekstovi su kompromis. Oni odražavaju interese, situaciju, kontradikcije i stanje aktuelne političke volje u svetu. Nažalost kolektivna politčka volja nije bila dovoljna da prevazidje duboke protvrečnosti", napisao je on.
On je napisao da je vreme da se pređe u modus "hitnosti" i ukazao da za sada preuzete obaveze za smanjenje emisija štetnih gasova ne omogućuju ispunjenje ciljeva Pariskog sporazuma o zadržavanju zagrevanja ispod dva stepena celzijusa u odnosu na preindustrijsku eru, a još malje postizanje idealnog cilja da se zagrevanje zadrži na 1,5 stepeni Celzijusa.
Švedska aktivistkinja Greta Tunberg ocenila je da se skup može svesti na "bla, bla, bla" i ponovila optužbe koje je ranije uputila svetskim vođama.
"Pravi rad se nastavlja van ovih sala. I mi nikad od njega nećemo odustati", napisala je Tunberg na Twitteru na kraju svetske konferencije.