Dostupni linkovi

Blinken i Qin razgovarali o stabilizaciji odnosa između SAD i Kine


Američki državni sekretar Antony Blinken sa kineskim ministrom vanjskih poslova Qin Gangom u Diaoyutai State Guesthouseu u Pekingu, Kina, 18. juna 2023.
Američki državni sekretar Antony Blinken sa kineskim ministrom vanjskih poslova Qin Gangom u Diaoyutai State Guesthouseu u Pekingu, Kina, 18. juna 2023.

Američki državni sekretar Antony Blinken istaknuo je u Pekingu važnost održavanja otvorenih linija komunikacije između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Kine kako bi se smanjio rizik od pogrešnih procjena.

Blinken se sastao u nedjelju, 18. juna, sa kineskim ministrom vanjskih poslova Qin Gangom, a razgovor je trajao više od pet sati, potvrdio je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller.

Blinken i Qin izrazili su želju da stabiliziraju odnos između dvije zemlje i spriječe da međusobno rivalstvo preraste u konflikt, navode zvaničnici State Departmenta, prenosi Reuters.

Kako je kazao Miller, Blinken je spomenuo brojna pitanja koja izazivaju zabrinutost, kao i mogućnosti za suradnju na zajedničkim pitanjima, u kojima su interesi usklađeni.

Kako je rečeno, Blinken je pozvao šefa kineske diplomacije da posjeti Washington, "kako bi nastavili razgovore.

Ovo je prva posjeta američkog diplomate Kini u gotovo pet godina.

Američki zvaničnici kažu da je glavni cilj pregovora stabilizacija odnosa koji je postao izuzetno napet.

To se događa skoro pet mjeseci nakon što je ranija posjeta Blinkenu odgođena, nakon leta navodnog kineskog špijunskog balona u zračnom prostoru Sjedinjenih Američkih Država(SAD).

"Pitanje Tajvana rizik u odnosima"

Kineski ministar vanjskih poslova kazao je američkom državnom sekretaru da je Kina predana izgradnji "stabilnog i konstruktivnog" odnosa sa Sjedinjenim Državama, izvijestili su državni mediji nakon sastanka, prenosi Reuters.

On je, također, kazao da je Kina zabrinuta za svoje interese, uključujući pitanje Tajvana koje je opisao kao "najistaknutiji rizik" u kinesko-američkim odnosima.

Qin je pozdravio Blinkena u nedjelju u Diaoyutai State Guest House-u, raskošnom imanju koje obično ugošćuje dostojanstvenike koji dolaze u posjetu.

Njih dvojica su se rukovali dok su stajali ispred svojih zastava, a zatim sjeli sa svojim delegacijama za dugačke stolove kako bi počeli sastanke.

Pozdrav je bio poslovni, naglašavajući hladne odnose koji su se razvili između dvije supersile posljednjih godina.

SAD su smanjile očekivanja od posjete i obje strane su jasno stavile do znanja da ne očekuju nikakav veći napredak, piše BBC.

Cilj je, kažu američki zvaničnici, ponovno otvoriti linije komunikacije na visokom nivou i stabilizirati odnose koji su postali zategnuti od incidenta s balonom.

Kina je izvela vojne vježbe u blizini Tajvana, koji Peking smatra sastavnim dijelom Kine. SAD održavaju bliske veze s demokratski izabranom vladom Tajvana.

Rat u Ukrajini, trgovinski sporovi oko naprednih kompjuterskih tehnologija, epidemija droge fentanila u SAD-u i kinesko kršenje ljudskih prava su sve teme o kojima Amerikanci očekuju da će se razgovarati.

Kineski zvaničnici su hladno reagovali na Blinkenovu posetu, postavljajući pitanje da li su SAD iskrene u svojim naporima da poprave odnose.

Nije jasno da li će se sastati sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.

Blinken je najviši zvaničnik američke vlade koji je posjetio Kinu otkako je predsjednik Joe Biden preuzeo dužnost u januaru 2021.

"Ako želimo da budemo sigurni, kao što to radimo, da konkurencija koju imamo sa Kinom ne pređe u sukob, mjesto na kome počinjete je komunikacija", rekao je Blinken novinarima u petak.

Kasnije je rekao da se nada da će se sastati s predsjednikom Xijem u narednih nekoliko mjeseci.

Sastanak predsjednika Bidena i Xi Jinpinga na Baliju u novembru nakratko je ublažio strahove od novog hladnog rata, ali od incidenta s balonom komunikacija na visokom nivou između dva lidera bila je rijetka.

XS
SM
MD
LG