Dostupni linkovi

Američka ambasada: Uzrok političke krize u BiH nije međunarodna zajednica već Dodik


Američki ambasador u BiH Michael Murphy.
Američki ambasador u BiH Michael Murphy.

Uzrok trenutne političke krize u Bosni i Hercegovini nije međunarodna zajednica, domaći politički lideri su ti, a naročito gospodin Dodik, koji posvećuje mnogo vremena i energije prebacujući krivicu za vlastite neuspjehe na druge.

Ovo se navodi na službenom X nalogu Američke ambasade u Bosni i Hercegovini, nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji se nalazi na listi sankcija SAD i Velike Britanije zbog podrivanja Dejtonskog sporazuma, u posljednjih nekoliko dana optužio SAD da "snosi odgovornost za političku situaciju u BiH".

"Sumnjamo da bi iko ko je posljednjih 15 godina pažljivo pratio politiku ove zemlje bio toliko naivan da mu povjeruje. Sjedinjene Američke Države više od 30 godina rade u ime naroda Bosne i Hercegovine, te smo dosljedno i snažno pozivali političke lidere da usvoje reforme koje su potrebne za napredak zemlje ka NATO i EU. Čvrsto smo se držali tih standarda, a kada su stranački lideri predložili rješenja koja nisu u skladu s njima, izrazili smo svoju zabrinutost i privatno i javno", navodi se u objavi Ambasade SAD u BiH.

Dodaje se da SAD "nisu snizile standarde niti očekivanja da bi usrećili čelnika bilo koje stranke".

"Znamo da neki ljudi nisu sretni zbog toga, pa tako i neki stranački lideri, ali mi nismo tu da njima udovoljavamo. Ovdje smo da promovišemo, štitimo i branimo interese Amerike i bili smo sasvim jasni po tom pitanju: podržavamo suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine i podržavamo njenu integraciju u evroatlantske institucije. Ti su ciljevi zajednički nama i građanima Bosne i Hercegovine", zaključuje se u objavi.

Milorad Dodik prve sankcije Ministarstva finansija SAD dobio je u januaru 2017. godine. Tadašnja ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u BiH Maureen Cormack saopštila je da su Dodiku sankcije uvedene zbog nepoštovanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o zabrani organizovanja referenduma.

Američko Ministarstvo finansija u januaru 2022. objavilo je proširenu listu sankcija za djela korupcije, kojima je obuhvaćen i Milorad Dodik, tada član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i lider vodeće partije u entitetu Republika Srpska (RS), Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

"Destabilizujuće koruptivne aktivnosti Milorada Dodika i pokušaji urušavanja Daytonskog mirovnog sporazuma, motivisani vlastitim interesom, ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine i cijelog regiona", saopštio je podsekretar američkog ministra za terorizam i financijske obavještajne službe Brian E. Nelson.

Dodik je, navodi se, potkopavao institucije BiH pozivajući na preuzimanje državnih nadležnosti i pokrećući stvaranje paralelnih institucija u entitetu Republika Srpska (RS). Ističe se i kako je svoj službeni položaj u BiH iskoristio za akumuliranje ličnog bogatstva kroz podmićivanje, primanje mita i druge oblike korupcije.

U aprilu 2022. Milorad Dodik, sa Željkom Cvijanović, stavljen je i na listu sankcija Velike Britanije.

Sankcije, koje uključuju zabranu putovanja i zamrzavanje imovine, prve su u okviru režima britanskih sankcija za BiH, navedeno je iz britanske vlade.

"Ovo su sankcije usmjerene na dvije osobe koje su se neodgovorno ponašale na svojim funkcijama", saopšteno je iz britanske ambasade u BiH.

XS
SM
MD
LG