Dostupni linkovi

Nakon curenja tečnosti u rijeku Bosnu, ArcelorMittal sanirao oštećenje i instalirao filter


Rijeka Bosna obojena u crveno nakon što se izlila tečnost iz postrojenja kompanije ArcelorMittal, Zenica, 31. januar 2023.
Rijeka Bosna obojena u crveno nakon što se izlila tečnost iz postrojenja kompanije ArcelorMittal, Zenica, 31. januar 2023.

Zatvoreno je oštećenje da ne bi došlo do novog curenja i instalirana je mobilna filterska jedinica za vanredne situacije, da bi se problem trajno otklonio, rečeno je na konferenciji za novinare predstavnika kompanije ArcelorMittal Zenica u utorak, 7. februara.

Konferencija za medije je održana sedam dana nakon što je iz zeničke čeličane ArcelorMittal u rijeku Bosnu u centralnoj BiH iscurila tečnost koja je vodu obojila crvenom bojom.

Generalni direktor Nikil (Nikhil) Mehta je uputio izvinjenje građanima Zenice zbog incidenta, istakao da su oni odgovorni građani Zenice te da veoma ozbiljno shvataju životnu sredinu.

Navode da je u jutarnjim satima 31. januara došlo do "preljevanja i ispuštanja zamuljene vode u glavni kolektor", što je obojilo vodu crvenom.

Na konferenciji za medije, predstavnici ArcelorMittala su pojasnili koje korake su preduzeli da ne bi došlo do ponovnog zagađenja rijeke Bosne
Na konferenciji za medije, predstavnici ArcelorMittala su pojasnili koje korake su preduzeli da ne bi došlo do ponovnog zagađenja rijeke Bosne

Nakon istrage u firmi su zaključili da je podzemni šaht koji je zaptiven 2019. godine oštećen zbog geoloških pomjeranja tla, što je rezultiralo pukotinom kroz koju je prolazila zamuljena voda.

"Utvrđen je temeljni uzrok incidenta, kao i radnje za sprječavanje takvog slučaja u budućnosti. Sistem samostalno radi dugi niz godina i tim nikada nije mogao predvidjeti ovakav incident", rekao je Adnan Topalović, direktor Departmenta za CAPEX i projekte.

Azra Sivro, direktorica Departmenta za okolinu i energetiku u ArcelorMittalu je istakla "da zamuljena voda nije ugrozila biljni i životinjski svijet u rijeci Bosni, budući da u rijeci Bosni nije zabilježena uginula riba".

Iz kompanije je navedeno da će smanjiti dodatnu količinu vode unutar sistema, i poboljšati rad recirkulacionog sistema, da se sličan slučaj ne bi ponovio.

Nije primjećen pomor ribe u rijeci

Glavni vodni inspektor entiteta Federacija BiH je ispitivao zagađenje u blizini Arcelor Mittala u Zenici, nakon što su aktivisti za zaštitu rijeke Bosne obavijestili da se u rijeku ulijeva crvena tečnost koja je obojila rijeku Bosnu u tom dijelu njenog toka.

"U rijeci nije primjećen pomor ribe, a o incidentnom zagađenju su obaviješteni svi nadležni organi – policija, kantonalni vodni inspektor, te nadležna Agencija za vodno područje rijeke Save, radi poduzimanja daljih mjera iz djelokruga njihovih nadležnosti", navedeno je u saopštenju za javnost Federalne vodne inspekcije od 31. januara.

Dodali su da preduzimaju mjere kako bi utvrdili uzrok i sankcionisali počinioca zagađenja.

Federalnu inspekciju su obavijestili aktivisti grupe Rijeke Bosne i Hercegovine "Budi promjena", koji su na Facebook stranici objavili fotografije i video sa lica mjesta.

Aktivista iz ove grupe Safet Kubat, tada je za lokalnu TV izjavio da očekuje krivičnu odgovornost nadležnih za incident, te da se utvrde razlozi koji su doveli do tog stanja.

ArcelorMittal se već ranije oglasio saopštenjem zbog izlivanja vode u Bosnu, 1. februara, kada su naveli moguće uzroke problema.

Tada su istakli su da su testirali zagađenu vodu u svojoj laboratoriji, i ustanovili da sadrži uglavnom željeznu prašinu i krečnjak, kako navode, "tvari koje se inače nalaze u tlu".

ArcelorMittal Zenica najveći je proizvođač dugih čeličnih proizvoda u regiji, a godišnje proizvede skoro milion tona.

Osnovni asortiman proizvoda uključuje rebrasti betonski čelik, žicu, mreže i rešetkaste nosače.

XS
SM
MD
LG