Dostupni linkovi

Moguć zahtjev za izglasavanje nepovjerenja


Za Socijaldemokrate, HDZ-ov premijer Ivo Sanader izgubio je svaki državnički kredibilitet i SDP će razmisliti o tome da od Sabora zatraži da mu izglasa nepovjerenje, najavio je predsjednik SDP-a Ivica Račan. Ovi inicijativu SDP-a za Radio Slobodna Evropa obrazlaže predsjednik SDP-ovog Savjeta za vanjsku politiku Zoran Milanović:

„Vodi poluprivatnu i polukonspirativnu vanjsku politiku. Ne obavještava javnost o važnim mjerama vanjske politike. Naglašavam vanjske politike, jer ovaj sporazum je čista vanjska politika. On je hrvatski ministar vanjskih poslova. Time se prvenstveno bavi i u tome je djelomično uspješan. Ničim drugim se ne bavi.“

Ovo je barem drugi puta da Sanader tvrdi da nešto mora napraviti, jer mu je to ostavila bivša Račanova vlada, kaže Milanović, podsjećajući na slučaj „Bechtel“. Tada je novopečeni premijer Ivo Sanader tvrdio kako mu je Račanova vlada ostavila tako nepovoljne ugovore o izgradnji auto-ceste Zagreb-Dubrovnik, da jednu dionicu, eto, mora dati američko-turskoj tvrtki „Bechtel“:

„Radilo se isto o jednom aranžmanu koji je navodno, prema Sanaderu, njegovim suradnicima i Žužulu, bivša Račanova vlada ostavila kao teret Sanaderovoj vladi. Insinuiralo se da postoji obaveza sklapanja ugovora sa ,Bechtelom‘. Nakon što su oporba i hrvatska javnost inzistirali na tome da to nije tako i da se mora ići na javni natječaj, Sanader je, kao što će napraviti ovoga puta, odlučno odustao i spasio nas od nevolje u koju nas je sam uvalio. Da bi kasnije Hrvatska prošla bez ikakvih posljedica.“

Račan i SDP su usamljeni u potezanju pitanja Sanaderove odgovornosti, tvrdi u izjavi za Radio Slobodna Evropa najutjecajniji hrvatski komentator, urednik u „Jutarnjem listu“ Davor Butković:

„Mislim da će Račan u nekim kasnijim izjavama objasniti da je mislio na političku odgovornost. Ali mislim da je ta izjava savršeno jasna, s obzirom na činjenicu da otkako su počeli pregovori s Evropskom unijom, opozicija u Hrvatskoj faktički nepostoji. Opozicija se nije kadra grupirati niti oko jednog ozbiljnijeg pitanja. Djelomično zato što se na projektu EU apsolutno slaže s vladom, a djelomično zato što velik dio opozicije sad nudi suradnju vladi, bilo da je riječ o desnoj opoziciji, dakle o HSP-u koji je do jučer de fakto glasovao za HDZ, bilo da je riječ o lijevoj opoziciji, dakle HNS-u, čiji čelnici preko novina nude koaliciju HDZ-u. Prema tome, Račan želi tim svojim gestama pokazati da u Hrvatskoj postoji još netko osim vlade i osim predsjednika Mesića.“

Prijevremenih izbora neće biti, kaže za Radio Slobodna Evropa i predsjednica oporbene Hrvatske narodne stranke Vesna Pusić:

„Dok HDZ drži svoje koalicijske partnere i 77 zastupnika u Saboru, dotle nema privremenih izbora. To je sasvim jasno. To ne ovisi o opoziciji. Opozicija i ovako i onako neće glasati za njega. On ima taj rezervni ešalon HSP-a koji kad treba uskoči i on s time uvijek ima dosta. Ja mislim da na ovoj temi neće imati HSP, ali na proračunu ga ima.“

Oštar ton Mesićevog obraćanja bio je nužan, jer je Sanaderova priprema sporazuma sa Austijancima bila štetna na svakoj razini, kaže doktorica Pusić:

„Uloga predsjednika je, prvo, da je sukreator vanjske politike i da štiti nacionalne interese Hrvatske. On je u ovom slučaju na taj način postupio i moje je mišljenje da je njegovo obraćanje vezano za sporazum sa Republikom Austrijom na razini njegovog interveniranja u slučaju pisma generala.“
XS
SM
MD
LG