Dostupni linkovi

Učestali napadi na pravoslavne objekte


Posljednji incident se dogodio u nedjelju u Kistanjama, kad su verbalno napadnuti bogoslovi manastira Krka od strane njihovih vršnjaka hrvatske nacionalnosti. O tome predsjednik općinskog Vijeća srpske nacionalne u Kistanjama Rastivoje Bezbradica:

„To je jedan verbalni incident, gdje je jedna grupa maloljetnika od jedno 14-15 godina, dakle završnih razreda osnovne škole i prvih razreda srednje škole, napala bogoslove koji su se vraćali u bogosloviju manastira Krka.“

Prije toga, u noći 29.rujna, skupina kasnije uhićenih mladića brutalno je nasrnula na zgradu Eparhije dalmatinske u samom središtu Šibenika, a u Splitu su u noći između 23. i 24. rujna još uvijek nepoznati počinitelji porazbijali kamenjem vanjska stakla na prostorijama Vijeća srpske nacionalne manjine za Split i županiju, te Srpskog kulturnog društva Prosvjeta.

Taj napad je uslijedio nakon zahtjeva stanara iz zgrade Kroz Smrdečac 9., gdje je Prosvjeta smještena, da se ona iseli. O tome predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine za Splitsko - dalmatinsku županiju Momčilo Rusić:

„Mi smo sa tom peticijom obavijestili od policije pa do Savjeta za nacionalne manjine, čak i predsjednika Vlade Sanadera. Međutim, svi su nam rekli da se ne obaziremo na to, da je to mala pojava.“

Odnosi između Hrvata i Srba u Dalmaciji u deset poslijeratnih godina nisu bili pošteđeni bremena napada na pojedince, u prvom redu povratnike i stoga tri posljednja napada ne bi trebala značiti preveliki poziv na uzbunu.

No, ono što je novo i što posebno zabrinjava je što su napadnute institucije srpskog naroda i pravoslavne crkve i što su se napadi odvijali u gradovima, a ne u zabitim povratničkim selima. Predsjednik SKD Prosvjeta Čedomir Višnjić:

„Kod nas je pitanje: da li je to napad na instituciju? Jeste, zbog toga što te institucije postoje i što su to takoreći ozbiljne institucije. To se mjesto čini od jedne crkve i sa druge strane tu je i i nstitucija koja ima želju samo doći i samo ostati.“

Splitski sociolog i katolički svećenik don Ivan Grubišić ne misli da se radi o organiziranim napadima, nego o recidivima nedavne prošlosti:

„Ja mislim da se više radi o recidivima i o jednom mentalnom sklopu isključivosti, koji od vremena do vremena eskalira, ali ne mislim kao organizirana akcija, nego kao spontane reakcije određenih krugova. Jer, očito je da neki se ne mire sa tim da bi tu stranicu rata trebalo zaboraviti, što je rekao predsjednik neki dan i otvoriti stranicu mira.“

Kad su napadnuti objekti i ljudi iz jedne Crkve, druga - brojnija - bi se trebala zaštitnički ponijeti. Je li se to tako dogodilo i u najnovijim dalmatinskim slučajevima?:

„Našalost, ne. Ona se načelno izjašnjava koliko joj je potrebno za jedne diplomatske odnose i probleme ekumenizma, a to uvjek moramo razlikovati tu verbalnu razinu govora od stvarnog stanja. Jer recimo i u crkvi se ponovo govori u dijalogu, ali dijaloga zapravo nema. Ekumenizma još u glavama nema, ima na riječima, ali u glavama ne. Nema ni u srcu, jer to se stvarno još uvjek iskreno ne želi.“
XS
SM
MD
LG