Dostupni linkovi

Biti pa imati


Rad na recniku je trajao oko tri godine i u njegovom pisanju je saradjivao sa Romima sa Kosova, Albanije i Makedonije.

“Karakteristika ovog recnika je da je osnov standardni romski jezik, koji je utvrdjen na 5 kongresu Roma u Varsavi. U saglasnosti sa komesarijatom za romski jezik koji deluje pri kongresu Roma, ovaj recnik pored romskog i albanskog u sebi sadrzi i romsko-srpski, turski, engleski i francuski recnik”, kaze Pacuku i dodaje da ce mozda ovaj recnik biti jedan most multietnicnosti na Kosovu.

Izdavanje recnika je pomogla i Americka kancelarija u Pristini.

“Sto odsto su podrzali ono sto sam trazio. Recnik je izdat u hiljadu primeraka i besplatan je. To je jedna proba, inace imam nameru da sa ovom kancelarijom uporedo sa recnikom radimo i kasete odnosno CD sa izgovorom reci na jezicima na kojima je radjen recnik”.

Inace izdavanje ovog recnika je samo mali doprinos za romske ucenike da uce svoj materni jezik ali i jezike sredine i strane jezike koji su u ovom recniku.

Gospodin Pacaku istice kako je do sada vrlo malo ulozeno u razvoj obrazovanja u kulture Roma Kosova. Iakao je bilo dosta sastanaka o problemima Roma na kojima je i sam ucestvovao gospodin Pacaku kaze

“Vrlo malo od toga je ostvareno”.

Romska nacionalna zajednica ima mnogo potreba za kvalifiovanim prosvetnim radnicima. U nedostatku adekvatnog skolskog sistema za pripremu i osposobljavanje prosvetnih radnika, gospodin Pacaku kao dobar primer navodi tromesecne kurseve osposobljavanja, kakav je bio i onaj koji je prije tri meseca organizovan u Prizrenu.

“Pripremali smo buduce nastavnike.Tu je bilo oko 25 intelektualaca Roma sa celog Kosova, koji mogu biti glavni potencijal buduceg rada na obrazovanju dece na romskom jeziku”.

Poruka Roma je “Prvo biti pa imati”, kaze Pacuku.
XS
SM
MD
LG