Dostupni linkovi

Ekonomski problemi – jedan od uzroka martovskog nasilja na Kosovu


Kosovo je specificno podrucje, rekao je Rainer Willert, regionalni direktor fondacije Fridrich Naumann.

“Jasno je da mnoge strane rade na prospetritetnoj ekonomskoj buducnosti Kosova, istovremeno na Kosovu imamo vrlo komplikovanu strukturu zbog protektorata i novih kosovskih institucija koje se stvaraju”, kazao je gospodin Willert, dok je direktor kancelarije za politicka pitanja misije OEBS-a na Kosovu Bryan Hopkinson rekao kako su ekonomske frustracije dovele do nemira u martu.

“Gradjani Kosova su isto tako zabrinuti za ekonomska kao i za politicka pitanja, kojima se posvecuje veca paznja”, rekao je Hopkinson, dodajuci kako postoji opsta saglasnost kako je teska ekonomska situacija bila jedan od glavnih faktora za nasilje koje je izbilo u martu.

Uporedo sa znacajnim rezultatima koji su postignuti u nekim oblastima ekonomskih odnosa nereseni politicki status i zamrzavanje procesa privatizacije su , prema recima Ali Sadrije, ministra za financije i privredu smetnje ekonomskom razvoju Kosova. “Iako se jedan deo ogranicavajucih faktora ne veze za status Kosova , status Kosova, mozemo reci predstavlja znacajnu prepreku za ekonomski razvoj Kosova”.

Govoreci ispred Komisije za budjet Skupstine Kosova Besa Gaxheri je ocenila kako dosadasnja makroekonomska politika nije bila usmerena na razvoj privrede Kosova: “Prepreke su zakonska infrastruktura, privatizacija, nedostatak investicionih sredstava, fiskalna politika, koje treba menjati.”

Da bi se obezbedio ekonomski razvoj, prema recima Berima Ramosaja, politickog savetnika predsednika Kosova veoma je vazno. “Projekat programa za podsticaj privatnom sektoru, nastavak gradjenja liberalnih eknonomskih politika, stvaranje sigurne sredine za investiranje stranog kapitala i pravna i ekonomska infrastruktura.”

Direktor Ekonomskog instituta Kosova Musa Limani kao glavnog krivca za ovakvo stanje privrede Kosova smatra IV stub UNMIK-a. “Razvojna politika koju je vodio IV stub UNMIK-a je politika koja je podbacila, posto su makroekonomske politike imale parcijalni pristup“.

Sa ovakvim pristupon nije se slozio sef kancelarije USAID-a na Kosovu Dell Pfeifer. “Mislim da je glupost da sednemo oko ovog stola i da govorimo o privredi Kosova okrivljujuci jedan drugoga. Svi smo odgovorni za ono sto radimo, bilo to dobro ili lose”, rekao je Pfeifer.

Isa Mustafa, podpredsednik Instituta za razvojna istrazivanja Riinvest iz Pristine smatra kako je blokiranje procesa privatizacije glavna prepreka.

“U sistemu gde nadvalada drustvena svojina, ne moze da nadvalada trzisna ekonomija. Objektivno mi smo na osnovu vlasnistva ostala jedina komunisticka zemlja za velikim zeljama za trzisnu privredu. Ovo pitanje treba sire postaviti. Moze li Kosovska poverilacka agencija da resi ovaj problem,” upitao se prof. Mustafa.

Vecina ucesnika u diskusiji se zalozila da se Kosovo orijentise prema regionalnim ekonomskim politikama, stvarajuci privrednu infrastrukturu koja bi pomogla Kosovu da izadje na regionalno trziste.
XS
SM
MD
LG