Dostupni linkovi

U entitetima ni penzije nisu jednake


Slično misle i penzioneri u našoj anketi:

„Treba se ujediniti penzijski fond, jer ako su u svemu ujedinjeni, pa čak i u vojsci i u carini i u porezima, zašto ne bismo se ujedinili? Pa normalno je da budu penzije zajedničke. A kod njih su penzije puno veće.“

„Moj je stav da se izjednači. Ne moramo biti skupa, nego koliko imaju oni da imamo i mi.“

„To je trebalo odmah u početku, a ne da mi ovdje finansiramo ove što su ostvarili pravo na penziju u Federaciji, mislim u BiH prije, onih sretnih vremena.“

„Neće se ti problemi nikad riješiti jer, u načelu, oni koji odlučuju o tim penzijama, njima nije stalo, mnogima nije stalo do stabilnosti građana.“

U Bosni i Hercegovini danas ima preko pola miliona penzionera. Više od polovine ih se zbog malih penzija nalazi na granici siromaštva. Među njima je i Mara Stanić iz Banje Luke koja mjesec dana preživljava sa 150 maraka penzije:

„Bolnica je najgora - i zdravstvo. Ako se razboliš, gotov si. Nema šanse da se izliječiš, nemaš od čega. Ja još uvijek nekako nisam bolesna, onda ne kupujem ništa od te garderobe, to sam pripremila još dok sam radila - ni u kući. Sad samo onako, hajde, uzmeš ono što je najlošije da napraviš da jedeš i da nije stomak ti prazan.“

Ferid Hajdarbegović iz Živinica ima gotovo dvostruko veći iznos penzije, ali ipak kaže:

„Ovo nije življenje, ovo je preživljavanje. Evo, čuli ste, ovo je ispod svakog nivoa egzistencije jednog čovjeka. Dovijamo se. Neko malo od poljoprivrede, neko ima nekog svog u inostranstvu, pa ga malo potpomogne, eto.“

Prvi put u poslijeratnom razdoblju jedan državni premijer - Nikola Špirić jučer je razgovarao s direktorima entitetskih penzijskih fondova. Između ostalog, obećao je pomoć u reformi te oblasti, koja bi trebalo biti završena do kraja godine. On je najavio da će budući model socijalnog sektora omogućiti i ravnopravnost u ostvarivanju prava.

Predsjednik Udruženja penzionera RS-a Rade Rakulj smatra da bi bilo dobro da dođe do ujedinjenja penzijskih fondova, mada sumnja u političku spremnost da se tako nešto dogodi:

„Ja mislim da je to više politički neki sastanak, koji je daleko, daleko od bilo kakve ideje o ujedinjenju fondova. Pa, ono suštinski, ljudi kad bi htjeli, kad bi se neke pretpostavke ispunile prije toga, bilo bi tog interesa.“

Direktor federalnog penzijskog invalidskog osiguranja Nadir Kovačević navodi kako je na sastanku kod Špirića ipak definisan stav da bi trebalo usvojiti zakon na državnom nivou u toj oblasti, a još je pitanje hoće li to dovesti do objedinjavanja penzijskih fondova:

„Kako se god transformiše penzioni sistem, ovo obavezno osiguranje mora ostati - to za ove stare penzionere. E sad po meni, vjerovatno će se napraviti jedan, ako bi se ovim tempom išlo kako ja to zamišljam i kako bi to bilo lijepo, jedan obavezni penzioni zavod na nivou cijele države, a ovi dobrovoljni koji bi bili predviđeni, njih će svakako biti desetak, petanest, pa gdje se budu organizovali, neka bude tako.“

Direktor Penzijskog fonda RS-a Zoran Mastilo:

„Ja ne bih ništa govorio prije nego se postigne politički konsenzus oko reforme penzijskog sistema na nivou BiH. Znači to je nešto što politika kreira i što će biti tako kako se dogovore politički faktori.“

Predsjednik Saveza penzionera Federacije BiH Šefkija Elezović kaže da se ničim ne može opravdati odnos države prema penzionerima:

„Žalosno, nedopustivo od strane naših državnih i izvršnih organa da tu jednu populaciju - koja je cio svoj život poklonila izgradnji ove zemlje i gradila ta dobra - tako tretiraju i da im ne omogućavaju jedan normalan, ljudski, dostojanstven život.“
XS
SM
MD
LG