Dostupni linkovi

U septembru nastavak pregovora


Evropski komesar za proširenje Oli Ren koji se nalazi u prvoj zvaničnoj posjeti Crnoj Gori nakon obnavljanja državnosti, podsjetio je da je Evropska komisija preporučila Savjetu ministara Evropske unije da usvoji novi mandat za pregovore o Sporazumu o asocijaciji i stabilizaciji sa Crnom Gorom i najavio da će novi mandat za pregovore sa Crnom Gorom o stabilizaciji i pridruživanju EU biti odobren početkom septembra:

„Jučer smo predložili novi mandat za pregovore o stabilizaciji i pridruživanju za Crnu Goru. Tako da se nadamo da će članice EU poštovati ovaj naš prijedlog i da će mandat biti usvojen već u septembru.“

Evropski komesar je tokom razgovora sa svim sagovornicima u Crnoj Gori insistirao na uslovima koji će biti ključni za realizaciju pregovora. To je prije svega povećanje administrativnog kapaciteta Crne Gore i izgradnja širokog konsenzusa prilikom usvajanja ključnih zakona i novog ustava Crne Gore, kazao je Ren.

Crnogorski zvaničnici tvrde da postoji spremnost za preuzimanje svih obaveza koje proizilaze iz procesa stabilizacije i pridruživanja. Oni su ocijenili važnim da se sa Evropskom komisijom brzo konsoliduje proces pregovora sa Evropskom komisijom o sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji, a prema riječima premijera Mila Đukanovića taj proces bi trebalo da bude završen, kako je i planirano, do kraja ove godine:

„Komesar Ren nas je obradovao informacijom da je Komisija juče utvrdila nacrt novog mandata za Crnu Goru i da ga je dala na suglasnost Evropskom savjetu. Očekujemo da se ta procedura unutar Evropske komisije brzo završi i da mi nastavimo sa sljedećim rundama pregovora. Iskoristio sam priliku da komesaru Renu saopštim našu sposobnost da proces pregovora završimo kao što je to prvobitno planirano – do kraja 2006. godine.“

Podsjetimo, državna zajednica Srbija i Crna Gora je započela proces pregovora o sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji koji je prekinut odlukom Evropske unije zbog nesaradnje Srbije sa Haškim tribunalom. I nekoliko rundi tog procesa pregovori su se obavljali na nivou Srbije i Crne Gore, ali na dva kolosijeka. Osnovno pitanje nakon najave da će pregovori sa Crnom Gorom biti nastavljeni u septembru je kojom će brzinom i dinamikom biti vođeni pregovori sa Evropskom Unijom u odnosu na zemlje regiona. Prema riječima političkog analitičara Srđana Darmanovića, uz određene uslove Crna Gora bi mogla da bude ispred Srbije u integrativnom procesu. Međutim, to zavisi i od strategije Evropske unije da li že u proširenje da ide prijemom zemalja pojedinačno ili će primati grupe zemalja:

„Ako se odluče za prvi pristup, Crna Gora bi možda mogla da bude ispred Srbije koja je opterećena raznim pitanjima i koja ima još da rješava bolna pitanja svojeg statusa, pa i unutrašnje politike. Na kraju krajeva, u zemlji postoji jedna stranka koja je jaka toliko koliko nije jaka nijedna stranka slične orijentacije u Evropi. To je jedna bolna činjenica za Srbiju. Mislim naravno na Srpsku radikalnu stranku.“
XS
SM
MD
LG