Dostupni linkovi

Pomoć konačno stiže u Foču


Ambasada SAD-a u Bosni i Hercegovini juče je saopštila da su ukinute restrikcije opštini Foča kao priznanje opštinskoj upravi za napore na poboljšanju saradnje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, ohrabrivanju povratka i drugim pozitivnim koracima.

Skidanje sankcija opštini Foča pozdravila je Kancelarija visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. Portparol Kancelarije visokog predstavnika Sanela Tunović:

„Visoki predstavnik pozdravio je ukidanje Lautenbergovih sankcija opštini Foča. Ovo je pokazatelj promjene u opštini i potvrđuje da primjena stroge uslovljenosti može imati pozitivan efekat. A nadalje, ukidanje ovih sankcija pokazuje da postizanje napretka svakako donosi korist i to je jedan važan signal onim opštinama u RS-u koje ostaju pod ovim sankcijama i RS-u u cjelini u vezi sa njenom posebnom odgovornošću za unapređenje saradnje s Haškim tribunalom.“

Načelnik Opštine Foča Zdravko Krsmanović ocijenio je da se ukidanjem američkih sankcija otvara novo poglavlje za ovu opštinu i cijelu regiju:

„Američki kongres je uveo sankcije Foči jer je ona imala najviše javno optuženih za ratne zločine i saradnja sa Bošnjacima nije bila na kvalitetnom nivou. Sada su svi optuženi za ratne zločine sa javne liste u Hagu. Sa te strane stvoreni su elementi da se skinu sankcije.“

Do promjena ponašanja vlasti u opštini Foča, koja se nalazi u istočnom dijelu RS-a, došlo je nakon lokalnih izbora 2004. godine. Nakon trinaestogodišnje vladavine Srpske demokratske stranke, vlast je preuzela opozicija predvođena Savezom nezavisnih socijaldemokrata, ocijenio je načelnik Krsmanović:

„Ostvarili smo takve promjene da se ovdje osjeća svak na svome i da je Foča komotna za svakog građanina, bez obzira na vjersku ili nacionalnu pripadnost. I to su osjetili i Bošnjaci i zato mi daju punu podršku u ovome svemu što radim, jer vide da je to iskreno, da to nije politička priča i da iza toga ne stoji opstrukcija, već stoje sigurno čisti rezultati i rad.“

Američka vlada u martu prošle godine iste sankcije skinula je i opštini Trebinje. Nažalost, opštine Pale, Han Pijesak, Sokolac i Bijeljina, zbog neunapređenja saradnje sa Haškim tribunalom i povratka, i dalje su ostale pod sankcijama. Na prostoru ovih opština, posljednjih osam godina, snage međunarodne zajednice provele su brojne neuspješne akcije potrage za dvojicom najtraženijih haških bjegunaca, Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.

Načelnik Opštine Han Pijesak Milan Borovina nije čak ni znao da je ova opština pod sankcijama:

„Mi do dan-danas nismo znali da su te sankcije uvedene u smislu da su tako javno deklarisane, znate. Sve je ono bilo nešta tiho, potajno, da su sankcije tu - a nema nikakve osnove.“

Borovina smatra da sankcije nisu opravdane jer je implementacija imovinskih zakona provedena na vrijeme, a vojni objekat na Crnoj Rijeci, u kome se jedno vrijeme skrivao haški optuženik Ratko Mladić, je zatvoren:

„Mi smo te imovinske odnose davno završili. Što se tiče nesaradnje s Hagom, pa vidite molim vas, mi smo Crnu Rijeku, koja je bila predmet tih svih špekulacija, zatvorili. Ona je zatvorena, znači zabetonirana, totalno zabetonirana, i s jedne i s druge strane. Znači, nema osnove da se sad govori kako neko nekoga krije.“

Američke sankcije se negativno odražavaju na privredno-ekonomski razvoj opština. Zbog toga je načelnik Opštine Bijeljina Mićo Mićić izrazio žaljenje što i ovom gradu nisu ukinute sankcije.
XS
SM
MD
LG