Dostupni linkovi

Još jedna neuspešna runda razgovora o upotrebi dinara na Kosovu


Ulični prodavac pokazuje novčanice srpskih dinara u gradu Gračanici, centralno Kosovo, 1. marta 2024.
Ulični prodavac pokazuje novčanice srpskih dinara u gradu Gračanici, centralno Kosovo, 1. marta 2024.

Nije postignut dogovor o pronalasku prelaznog rešenja za primenu uredbe Centralne Banke Kosova kojom se ukida korišćenje dinara za gotovinska plaćanja, potvrdili su glavni pregovarači obe zemlje koji su se međusobno optuživali za nedostatak volje da se nađe rešenje.

Naredni sastanak će biti održan za dve nedelje, najverovatnije 18. aprila. Prema nezvaničnim naznakama, naredni susret bi trebao biti i poslednji.

Putem socijalnih mreža oglasio se evropski posrednik Miroslav Lajčak koji je potvrdio da je uspeo da premosti jazove između predloga dve strane. Najavio je nastavak razgovora na osnovu ideja EU za kompromis.

Glavni pregovarač iz Srbije Petar Petković je novinarima rekao da je beogradska strana ponovila "izbalansiran predlog koji podrazumeva izbalansirano rešenje". Petković je takođe naglasio da je tokom susreta ukazao na težak položaj Srba na Kosovu, posebno zbog nemogućnosti da građani primaju plate, penzije i ostala primanja.

"Nije bilo dovoljno volje od strane Prištine", kazao je Petković.

Kosovski pregovarač Besnik Bislimi je potvrdio da je evropski posrednik Miroslav Lajčak izašao sa "konsolidovanim rešenjem" oko kojeg srpska strana treba tek da se izjasni i da je to razlog zašto je dogovoren novi susret.

Bislimi tvrdi da se beogradska strana tokom razgovora bavila samo licenciranjem Poštanske banke. Prema kosovskom pregovaraču, u pravnom smislu Poštanska banka ne postoji na Kosovu.

"Nešto što nije legalno ne može da bude deo rešenja", izjavio je Bislimi dodajući da je Miroslav Lajčak preneo ovo stajalište srpskoj delegaciji.

Ovo je treći sastanak u manje od mesec dana Petkovića i Bislimija u cilju prevazilaženja razlika koje se odnose sa gotovinsko plaćanje dinarom na severu Kosova.

Na Kosovu je 1. februara stupila na snagu uredba Centralne Banke Kosova (CBK) kojom je euro jedina službena valuta gotovinskog plaćanja u zemlji. Time je u gotovinskom prometu zabranjen i srpski dinar, valuta koju koristi većinsko srpsko stanovništvo na severu Kosova.

Tokom prethodnih susreta oko ovog pitanja, koje je organizovala EU, dve strane su razmenila stajališta oko toga kako prevazići nastalu situaciju ali su razlike bile velike i rešenje je bilo nemoguće postići.

Međunarodna zajednica je zatražila od Kosova da odloži primenu uredbe i pronalazak kratkotrajnog prelaznog rešenja budući da uredba ima uticaj na lokalno stanovništvo na severu Kosova, koje godinama prima isplate u dinarima iz budžeta susedne Srbije.

Ukidanje dinara na Kosovu veliki izazov za srpske povratnike
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

XS
SM
MD
LG