Dostupni linkovi

Snabdevanje električnom energijom na Kosovu se vratilo u normalu


Termoelektrana "Kosovo B" u Obiliću
Termoelektrana "Kosovo B" u Obiliću

Vlada Kosova saopštila je da se snabdevanje električnom energijom vratilo u normalu zahvaljujući saradnji Kosova i Albanije, odnosno Energetske korporacije Kosova i elektroenergetske korporacije Albanije.

"Uspeli smo da izbegnemo restrikcije od 14 sati, i nastavlja se regularno snabdevanje električnom energijom", navodi se u saopštenju Vlade.

Ranije danas kosovska kompanija za distribuciju električne energije (KEDS) je saopštila da od ponedeljka, 15. avgusta, počinju restrikcije struje zbog loše energetske situacije.

Restrikcije su počele u osam časova ujutru, a građani Kosova su obavešteni da će trajati po dva sata, dok će šest sati imati električnu energiju.

U saopštenju je navedeno da će Kosovo distribuirati samo električnu energiju koju samo proizvede.

Ovakva odluka je doneta, navodi se dalje, jer ne postoji finansijska mogućnost da se električna energija kupuje od drugih zemalja usled drastičnog poskupljenja na međunarodnom tržištu.

KEDS je 9. avgusta od Regulatorne kancelarije za energetiku (ZRRE) zatražio dozvolu da poveća tarife za električnu energiju.

Takođe, KEDS je pre mesec dana upozorio na "neizvesnu zimu" zbog energetske krize koja je pogodila Evropu.

U saopštenju od 14. avgusta se navodi da su KEDS i KESCO (Kosovska kompanija za snabdevanje električnom energijom), zbog visokih uvoznih cena električne energije, tokom prošle godine bile u gubitku 46 miliona evra.

Kosovo se sa energetskom krizom suočava od prošle godine. Potrošači su se već suočavali sa restrikcijama a uvećani su i računi za struju usled poskupljenja tarifa.

Termoelektrane "Kosova A" i "Kosova B" u Obiliću proizvode oko 800 megawata električne energije na sat, a Kosovo tokom zime ima potrebe za oko 1.300 megawata na sat.

Jedan od razloga što se na Kosovu ne proizvodi dovoljna količina električne energije je višedecenijska, zastarela elektrana.

Oko 94 odsto energije se proizvodi sagorevanjem uglja, a oko 6 odsto iz obnovljivih izvora kao što su hidroelektrane, vetroparkovi i solarni paneli.

XS
SM
MD
LG