Dostupni linkovi

EU zvaničnici Izetbegoviću i Zvizdiću: 'Učinit ćemo sve da se očuva mir u BiH'


Bakir Izetbegović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, tokom sjednice 29. novembra 2021.
Bakir Izetbegović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, tokom sjednice 29. novembra 2021.

Brojni međunarodni zvaničnici, među kojima su predsjednik Evropskog parlamenta, predsjednica njemačkog Bundestaga i britanska ministrica za Evropu, izrazili su zabrinutost zbog aktuelne situacije Bosni i Hercegovini (BiH) i naglasili da su spremni na reakciju kako bi se spriječila eskalacija.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Bakir Izetbegović i predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić su krajem oktobra uputili pismo čelnicima parlamenata i vlada država članica Evropske unije (EU).

Pismo je upućeno i institucijama EU-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država.

U pismu su "upozorili na opasnost koja prijeti od protivustavnog djelovanja vlasti entiteta Republika Srpska, predvođene Miloradom Dodikom".

Predsjednica njemačkog Bundestaga Bärbel Bas je u odgovoru na pismo Izetbegovića i Zvizdića istaknula da institucija kojom predsjedava pomno prati dešavanja u BiH, kako je saopćeno iz kabineta Izetbegovića i Zvizdića.

Dalje se navodi kako su "duboko zabrinuti što vodeći predstavnici RS-a sve više dovode u pitanje poredak predviđen Daytonskim mirovnim sporazumom, a time i osnovu za mir, teritorijalni integritet i stabilnost u BiH".

"Svako slabljenje centralnih struktura vaše države ugrozilo bi napredak koji je postignut u posljednjih 26 godina na temelju Daytonskog mirovnog sporazuma, kao i perspektivu vaše zemlje za pristupanje EU. Stoga se može samo najoštrije upozoriti na opasnost destabilizirajućih radnji i izjava koje izazivaju podjele", navodi se u pismu predsjednice Bundestaga, saopćeno je iz kabineta Izetbegovića i Zvizdića.

Također se ističe da će Bundestag, zajedno sa svojim partnerima, učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi se u BiH očuvali uvjeti za mir, vladavinu prava i društvenu integraciju.

Ministrica za Evropu pri Ministarstvu za vanjske poslove, razvoj i komonvelt Ujedinjenog Kraljevstva Wendy Morton u pismu ističe da Ujedinjeno Kraljevstvo dijeli zabrinutost zbog neodgovorne secesionističke politike koja, kako je kazala, prijeti narušavanjem napretka ostvarenog u proteklih 26 godina.

Ministrica Morton je, kako se navodi u saopćenju iz kabineta Izetbegovića i Zvizdića, kao najodgovorniju osobu za vođenje takve politike izdvojila predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.

"Ova retorika podriva sigurnost BiH i pojačava potrebu za pomnom međunarodnom pažnjom na BiH i širu regiju. Odlučno odbijamo svaki pokušaj podrivanja teritorijalnog integriteta BiH. Kao član Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija i Vijeća za implementaciju mira (PIC), Ujedinjeno Kraljevstvo je odlučno u svojoj opredijeljenosti da poštuje Daytonski sporazum", navodi se u pismu.

Dodaje se da Ujedinjeno Kraljevstvo zajedno sa svojim međunarodnim partnerima radi na suzbijanju retorike podjela, te aktivnosti pojedinih političara, poput najavljenog ponovnog uspostavljanja vojske RS-a i povlačenjem tog bh. entiteta iz institucija na državnom nivou.

"Posljednjih sedmica radili smo u Vijeću sigurnosti UN-a da osiguramo mandat EUFOR-a i da se odupremo ruskom pritisku da se zatvori OHR. Visoki predstavnik i dalje ima našu punu podršku, uključujući i korištenje izvršnih ovlasti ako situacija to zahtijeva", ističe Morton.

Predsjednik Evropskog parlamenta David Sasolli je 19. novembra uputio dopis Bakiru Izetbegoviću, Denisu Zvizdiću i Draganu Čoviću, u kojem se, između ostalog, zahvaljuje Izetbegoviću i Zvizdiću na pismu dostavljenom 25. oktobra i ističe da Evropski parlament dijeli zabrinutost naglašenu u pismu.

"Snažno osuđujemo bilo kakvu izjavu ili prijedlog koji za cilj ima podrivanje državnosti BiH i njene ustavne vrijednosti”, poručio je.

Sassoli je naveo da će Evropski parlament i on lično nastaviti pratiti situaciju u BiH i "u potpunosti koristiti sve raspoložive instrumente čim to situacija bude zahtijevala".

Odgovor na pismo je uputio i predsjednik Odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta (AFET) David McAllister, koji je također istaknuo da se situacija u BiH pažljivo prati, te da osuđuje sve aktivnosti usmjerene ka podrivanju državnosti BiH i funkcionisanju njenih institucija.

"Tokom sastanka posvećenog situaciji u BiH održanom 26. oktobra, zastupnici Evropskog parlamenta pozvali su na odlučnu akciju protiv destabilizacije zemlje. Stojimo iza napora međunarodne zajednice ka deeskalaciji i dijalogu, omogućavajući izbornu i ustavnu reformu uoči izbora u oktobru 2022. godine", napisao je McAllister, kako se navodi u saopćenju iz Izetbegovićevog i Zvizdićevog kabineta.

Francuski europarlamentarac Stéphane Séjourné, član grupacije Renew Europe, je istaknuo da se dešavanja u BiH prate sa velikom pažnjom, te da dijele zabrinutost Izetbegovića i Zvizdića zbog "pojačanih destabilizirajućih koraka vlasti entiteta RS".

"Shvatamo da bi predviđeni postupci kršili Dejtonski mirovni sporazum i ugrozili stabilnost BiH i regije, kao i njihovu EU perspektivu", navodi se u Séjournéovom pismu, kako se navodi u saopćenju iz Izetbegovićevog i Zvizdićevog kabineta.

Podsjetio je Séjourné da su zastupnici Renew Europe i ostalih političkih grupacija u Evropskom parlamentu nedavno uputili pismo komesaru EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Josepu Borrellu i visokom predstavniku Christianu Schmidtu, u kojem su ih pozvali na korištenje svih raspoloživih diplomatskih sredstava, uključujući sankcije i "Bonnske ovlasti", kako bi sačuvali mir i teritorijalni integritet BiH.

Mađarski europarlamentarac György Hölvényi, koji pripada grupaciji Evropske narodne stranke (EPP), ističe da se BiH nalazi visoko na listi prioriteta vanjske politike Mađarske i EPP-a.

"Kao zastupnik u Evropskom parlamentu, potpredsjednik Demokršćanske narodne partije Mađarske, ujedno i član upravnog odbora Mariastern centra za evropsku saradnju, osnovanog u Banjoj Luci, pomno ću pratiti političke i interkulturalne aktivnosti vaše zemlje i regiona u budućnosti. Budite uvjereni da ću u svom svojstvu nastaviti podržavati napore BiH u evropskim integracijama", napisao je Hölvényi, kako se navodi u saopćenju iz Izetbegovićevog i Zvizdićevog kabineta.

Predsjednik Senata Parlamenta Republike Irske Mark Daly je u odgovoru na pismo Izetbegovića i Zvizdića poručio da u potpunosti podržava sve napore u očuvanju mira, stabilnosti, vladavine prava i evropske budućnosti BiH.

Poslanici, ministri i drugi predstavnici iz RS ne učestvuju u donošenju odluka u institucijama na nivou BiH otkako je bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko 23. jula nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima je zabranjeno negiranje genocida i ratnih zločina.

Dodik je 12. oktobra najavio da planira povlačenje saglasnosti na sporazume o Oružanim snagama BiH, proglašenje ništavnim zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH, Upravi za indirektno oporezivanje (UIO), Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), te Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji (OBA) BiH, nakon čega bi RS trebala da formira svoju obavještajnu strukturu.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u petak 10. decembra informacije o "prijenosu nadležnosti sa BiH na nivo Republike Srpske", u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i sigurnosti.

Usvojena je i Deklaracija o ustavnim principima RS, koja zadužuje institucije RS da sastave ustav po kojem bi Banja Luka bila glavni grad entiteta, a Pale, nedaleko od Sarajeva, prestonica.

U Deklaraciji se precizira da su "svi zakoni koje je nametao visoki predstavnik neustavni".

Prethodno, isto tijelo donijela je 20. oktobra zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima koji predviđa osnivanje entitetske agencije za lijekove, koja od 2009. godine djeluje na državnom nivou.

XS
SM
MD
LG