Dostupni linkovi

Srbija: Počela druga faza međustranačkog dijaloga


Evroparlamentarci Knut Fleckenstein (prvi s leva), Tanja Fajon i Vladimir Bilčik (prvi s desna) sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu, 9. juli 2021.
Evroparlamentarci Knut Fleckenstein (prvi s leva), Tanja Fajon i Vladimir Bilčik (prvi s desna) sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu, 9. juli 2021.

Druga faza međustranačkog dijaloga vlasti i opozicije, pod pokroviteljstvom Skupštine Srbije i uz posredstvo evroparlamentaraca, počela je u petak, 9. jula, u Palati Srbija, a tema dvodnevnih razgovora su mediji.

Dijalog je počeo razgovorom predstavnika parlamentarnih i vanparlamentarnih stranaka, uz posrednike u tim razgovorima - evroposlanike Tanju Fajon, Vladimira Bilčika i Knuta Flekenštajna (Fleckenstein).

Troje evroposrednika prethodno su jutros razgovarali sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a zatim i sa predsednikom Skupštine Srbije Ivicom Dačićem.

Iz redova vladajuće većine na sastanak u Palatu Srbija stigli su Sandra Božić, Vladimir Orlić i Dejan Đurđević iz Srpske napredne stranke (SNS), Đorđe Milićević iz Socijalističke partije Srbije (SPS), koalicionog partnera u vlasti, kao i predstavnici Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), Jedinstvene Srbije i Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS).

Iz redova opozicije razgovorima su se odazvali generalni sekretar Stranke slobode i pravde (SSP) Ljuban Panić, predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac, Pokreta slobodnih građana (PSG) Pavle Grbović, predsednik Zajedno za Srbiju (ZZS) Nebojša Zelenović, a ispred "Ne davimo Beograd" Đorđe Pavićević.

Sastanku prisustvuju su i čelnik Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić, predsednik Dveri Boško Obradović, predsednik Dosta je bilo (DJB) Saša Radulović, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak, dok je Tatjana Macura iz Stranke moderne Srbije (SMS) ranije rekla da danas neće prisustvovati sastanku iz zdravstvenih razloga.

Razgovor će biti nastavljen i u subotu, 10. jula, kada će biti održana i konferencija za novinare predsednika Skupštine Srbije Ivice Dačića i predstavnika EP.

Posrednici EP u međustranačkom dijalogu u Srbiji, Vladimir Bilčik, Tanja Fajon, Eduard Kukan i Knut Flekenštajn, do sada su, zbog restrikcija putovanja izazvanih pandemijom Covida-19, održali 15 onlajn konsultacija sa političkim strankama i drugim zainteresovanima za dijalog, u cilju popravljanja izbornih uslova pred predstojeće izbore koji bi u Srbiji trebalo da budu održani u proleće 2022. godine.

Evroparlamentarci: Dijalog o izbornim uslovima povezan sa streteškim izborom Srbije

Posrednici Evropskog parlamenta za međustranački dijalog o izbornim uslovima u Srbiji su u autorskom tekstu objavljenom u petak, 9. jula, u listu "Blic“ naveli da je dijalog vlasti i opozicije direktno povezan sa strateškim izborom Srbije.

Vladimir Bilčik, Tanja Fajon, Knut Flekenštajn i Eduard Kukan, koji su potpisali tekst, podsetili su na izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2019. i 2020. godinu i Rezoluciju Evropskog parlamenta u kojima se navodi da su od suštinske važnosti za evropski put Srbije da "vladajuća većina i opozicija, svaka u svojoj ulozi, međusobno razgovaraju o pronalaženju dogovora o najvažnijim političkim pitanjima".

"Dijalog obezbeđuje platformu političkim partijama, pokretima i akterima da se angažuju pod jednakim uslovima, bez obzira na to koliko su mali ili veliki… Želimo da obezbedimo politički prostor koji može da pomogne da se postigne konsenzus oko određenih nerešenih pitanja pred naredne izbore u Srbiji", navodi se u autorskom tekstu.

Predstavnici EP: Ne donosimo gotova rešenja

U tekstu je naglašeno da predstavnici EP ne donose gotova rešenja u Beograd, već da pomažu da se stvori prostor za dijalog.

"Podsećamo učesnike, kad god je potrebno, da svi treba da se drže normi međusobnog poštovanja u takvom dijalogu, da budu pragmatični i realistični i, iznad svega, da poštuju pravni i ustavni okvir", ukazuje se u tekstu.

Dodali su da očekuju punu posvećenost i dobru volju učesnika dijaloga i istakli da su "političko vlasništvo i odgovornost" za ishod dijaloga "na plećima" političara u Srbiji.

Evroparlamentarci su kazali da dijalog nije bez izazova i da oni ne potcenjuju teškoće da se politički oponenti u Srbiji okupe za jednim stolom.

"Još mnogo toga je ostalo da se uradi kako bi se ojačalo poverenje među političkim snagama, ali mi verujemo da suštinska unapređenja izbornog procesa i medijskog ambijenta treba da se postignu u narednim mesecima", istakli su oni.

Naglasili su da su spremni da pomognu političkim snagama u Srbiji da stvore jednake i pravične uslove u susret narednima izborima, "kako bi sve partije bile zadovoljne boljim izbornim uslovima i bile spremne da učestvuju u izborima".

"Dolazimo u Beograd sa snažnom posvećenošću uspehu ovog dijaloga. Možda se neki pitaju zašto ima potrebe za dijalogom. Odgovor je jednostavan samo dijalogom možemo postići konsenzus, a on je osnova za ispunjavanje očekivanja građana Srbije", dodali su oni.

Evroparlamentarci su naveli da je ovo prva zvanična misija EP u poslednjih gotovo 18 meseci, nakon proglašenja pandemije korona virusa.

"To je veoma snažan politički signal, koji ističe posvećenost naše institucije, a i nas samih kao posrednika u međustranačkom dijalogu u Srbiji. Dolazimo u Beograd dobre volje i u dobroj veri", naglasili su oni.

Prva faza međustranačkog dijaloga održana je krajem 2019. godine uoči parlamentarnih izbora koji su bili planirani za april 2020, ali su zbog pandemije korona virusa odloženi i održani u junu.

Međutim, i pored tog dijaloga, veći deo opozicije, okupljen oko Saveza za Srbiju, koji je u međuvremenu rasformiran, bojkotovao je prošlogodišnje izbore navodeći da nema uslova za njihovo slobodno i pošteno održavanje.

XS
SM
MD
LG