Dostupni linkovi

Dodik i Cvijanović: Sud u Hagu antisrpski


Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Milorad Dodik izjavio je da sud u Hagu nije utvrdio direktnu odgovornost za Ratka Mladića.

"I ovaj drugi cilj (suda) da se pomire narodi je zabluda. Haški tribunal je donoseći odluke, doprinio tome da nepovjerenje postoji još više među narodima. Ovdje je urušeno i nepovjerenje u međunarodnu pravdu", rekao je Dodik na konferenciji za novinare, održanoj nakon što je Mladiću potvrđena kazna doživotnog zatvora zbog genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina tokom rata u BiH.

Dodik je naglasio "da je srpskom narodu učinjena velika nepravda".

Istovremeno, predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je Srni da je Haški tribunal drugostepenom presudom Ratku Mladiću "potvrdio ulogu antisrpskog suda koji odgovornost za ratne zločine ne utvrđuje prema dokazima, već prema nacionalnoj pripadnosti optuženika".

"Što se tiče generala Mladića, on je u najtežim vremenima stao na čelo vojske koja je odbranila Republiku Srpsku, kao i pravo srpskog naroda na život i slobodu. Tu istorijsku činjenicu, kao ni percepciju našeg naroda o generalu Mladiću, ne može da promijeni nijedna presuda na svijetu, a pogotovo ne haška inkvizicija koja je odavno izgubila i posljednje zrno kredibiliteta", izjavila je Cvijanović.

Mladićeva ratna uloga, bježanje od pravde i hapšenje
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Opozicija u RS: Haški sud kompromitovan

Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mirko Šarović saopštio je kako je Haški tribunal "kompromitovao svoj rad, a srpske žrtve su ostale bez pravde".

"Ne može se prihvatiti da su za dešavanja u periodu 1992-1995. godine Srbi osuđeni na pet doživotnih robija i sa više od 800 godina zatvora, dok su drugi osuđeni višestruko manje. Podsjetiću da je život u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubilo 30.000 Srba, među kojima je 7.000 stradalih civila i da Haški sud nije kaznio vinovnike srpskih žrtava", rekao je Šarović.

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović ocijenio je da je Haški sud presudom generalu Ratku Mladiću "pokazao da nije sud pravde, nego sud politike, koji se tokom svog djelovanja na brutalan način odnosio prema Srbima".

Direktor centra za nestale u RS: Pogažena međunarodna pravda

Direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske Milorad Kojić izjavio je da je Haški tribunal potvrđivanjem doživotne kazne zatvora Ratku Mladiću "još jednom pogazio međunarodno pravo i pravdu".

"Ovakvim postupcima i ovakvim presudama Haški sud nije želio da ispuni ciljeve iz svog osnivačkog akta, a ti ciljevi su bili da to bude zadovoljenje pravde i pomirenje među narodima", rekao je Kojić.

Dodao je da Haški tribunal nije željeo uvažiti činjenice i dokaze koje je iznosila Mladićeva odbrana, već praksu koja je bila u ranijim predmetima pred Haškim tribunalom.

"Na ovaj način Haški tribunal je još jednom i dodatno urušio međunarodno pravo i međunarodnu pravdu", kazao je Kojić.

Haški sud je 8. juna u drugostepenom postupku potvrdio presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Odbijena je Mladićeva žalba na prvostepenu presudu, kao i žalba Tužilaštva.

Sudsko vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kojim je predsjedavao sudija Alphonso Orie, Mladića je 2017. godine prvostepeno osudilo po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je, međutim, optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.

Utvrđeno je da je Mladić kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom Bosne i Hercegovine (BiH), terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.

Žrtve Srebrenice u iščekivanju konačne presude Mladiću
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

XS
SM
MD
LG