Dostupni linkovi

NVO traže smene u Skupštini Srbije zbog poziva na nasilje


Organizacije civilnog društva zahtevaju reakciju predsednika Narodne skupštine Ivice Dačića i smenu poslanika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Martinovića sa mesta predsednika Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja jer je otvoreno pozivao na fizičko nasilje sa parlamentarne govornice, saopšteno je 15. marta.

Kako se navodi u saopštenju organizacija okupljenih u Radnim grupama za Poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa Evropskom unijom, Aleksandar Martinović je 11. marta na redovnom skupštinskom zasedanju pretio da će svako ko kritikuje vlast "biti prebijen u džaku", što je označeno kao otvoren poziv na nasilje.

U saopštenju se izražava podrška i solidarnost sa nevladinom organizacijom CRTA (Centar za istraživanje i transparentnost) i drugim organizacijama i pojedincima koji su od strane poslanika Martinovića optuženi da učestvuju u "državnom udaru".

Od članova Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja traži se hitna smena Martinovića sa funkcije predsednika Odbora, od predsednika Skupštine Ivice Dačića da sankcioniše kršenje Kodeksa ponašanja narodnih poslanika, a od poslanika Martinovića da se javno izvini CRTA-i.

CRTA je od Republičkog javnog tužilaštva zatražila da ispita navode o umešanosti te nevladine organizacije u pokušaj državnog udara i ubistva predsednika države, koje su, kako se navodi, u Narodnoj skupštini izneli poslanici Srpske napredne stranke Aleksandar Martinović i Vladimir Orlić.

CRTA u saopštenju poziva tužilaštvo da u svojstvu svedoka pozove narodne poslanike da objasne optužbe koje su izneli i kojima su tu organizaciju direktno označili kao saučesnika u zaveri protiv državnog poretka.

Napad parlamentaraca na CRTA-u, kako se navodi u saopštenju, usledio je nakon što je ta organizacija podnela prijavu nadležnom skupštinskom odboru protiv Vladimira Orlića zbog kršenja Kodeksa ponašanja narodnih poslanika, jer je dobravao diskriminaciju, neprijateljstvo pa i nasilje prema celim redakcijama pojedinih medija.

Na naslovnim stranama tabloida u Srbiji su 10. marta objavljeni neutemeljeni tekstovi o navodnim vezama istraživačkog portala KRIK sa grupom Veljka Belivuka, osumnjičenom za organizovani kriminal i teška krivična dela, a jedan od naslova bio je i da je KRIK "privatni Belivukov medij". Optužbe na račun KRIK-a su se nakon toga mogle čuti i od pojedinih poslanika vladajuće većine za skupštinskom govornicom.

Opasne optužbe protiv CRTA-e i portala za istraživanje korupcije KRIK samo su poslednji "u nizu institucionalnih napada na civilno društvo i nezavisne medije koji profesionalno i na temelju činjenica, u javnom interesu postavljaju pitanja o odgovornosti državnih funkcionera i institucija", saopštila je CRTA.

Ta organizacija je upozorila da "u napetoj društvenoj atmosferi koju kreiraju prorežimski mediji i neodgovorni političari, hajka iz skupštinskih klupa može lako da se prelije 'na teren' i ugrozi bezbednost novinara, aktivista i svih drugih kritičara vlasti kojima se olako lepe etikete neprijatelja države i naroda".

"Zbog višestrukih ataka na civilno društvo i nezavisne medije, CRTA je u poslednja dva meseca Narodnoj skupštini podnela više prijava protiv narodnih poslanika, po osnovu kršenja Kodeksa ponašanja narodnih poslanika. Pošto imunitet štiti narodne poslanike od krivične i svake druge odgovornosti za poruke koje šalju javnosti, CRTA nema mogućnost da ih tuži, ali je dužnost tužilaštva da istraži tako ozbiljne optužbe", navodi se u saopštenju.

Srbija je prema podacima međunarodne organizacije Fridom Haus (Freedom House) koja prati stanje ljudskih prava u svetu i dalje u grupi "delimično slobodnih" zemalja i pala je u odnosu na prošlu godinu za dva mesta.

Poslednjih godina vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), partija predsednika države Aleksandra Vučića, nagrizala je politička prava i građanske slobode, vršeći pritisak na nezavisne medije, političku opoziciju i organizacije civilnog društva, navodi se u izveštaju.

XS
SM
MD
LG