Dostupni linkovi

Sud u Strazburu: Crna Gora, Srbija i BiH među najviše tuženim državama


Članovi Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, oktobar 2017.
REUTERS/Jean-Francois Badias/Pool
Članovi Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, oktobar 2017. REUTERS/Jean-Francois Badias/Pool

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu u svom godišnjem izveštaju za 2020. godinu, naveo je da se po broju pritužbi za kršenja ljudskih prava, na prvom mestu nalazi se Crna Gora sa 3,5 predstavki na 10.000 stanovnika.

Kako se navodi, na drugom mestu je Srbija sa 2,65 na 10.000 stanovnika, što je pet puta više od evropskog proseka, dok je na trećem mestu Bosna i Hercegovina sa 2,49 predstavki na 10.000 stanovnika.

Na četvrtom mestu su Letonija sa 2,17 i na petom Rumunija sa 1,6.

U Crnoj Gori je tokom 2020. godine prema podacima iz izveštaja, sudu u Strazburu podneto ukupno 218 novih predstavki. Tokom prošle godine, sud je protiv države Crne Gore doneo 10 presuda.

U izveštaju objavljenom 28. januara na sajtu Evropskog suda za ljudska prava stoji da je tokom prošle godine iz Srbije je podneto 1.836 novih predstavki Evropskom sudu, što je za 17 odsto manje nego 2019. godine, kada je taj broj bio 2.160.

Iz Bosne i Hercegovine je sudu u Strazburu podneto ukupno 870 novih predstavki, a sud je doneo osam presuda protiv BIH.

Srbija se nalazi i među 10 zemalja sa najvećim brojem slučajeva na čekanju, na sedmom mestu sa 1.755 predstavki, dok su vodeće zemlje u toj oblasti Rusija sa 13.645 predstavki, Turska sa 11.750 i Ukrajina sa 10.408.

U toku 2020. godine Evropski sud za ljudska prava u Strazburu doneo je presude po osam prijava, dok je tokom 2019. godine bilo ukupno 150 podnesaka iz Srbije. Takođe, sud je prošle godine doneo pet presuda protiv Srbije, a u četiri od njih je utvrđeno najmanje jedno kršenje ljudskih prava, što je značajno smanjenje u odnosu na 24 presude u 2019. godini, stoji u izveštaju.

Spano: Poštovanje vladavine prava problem u celoj Evropi

“Povećana polarizacija i izazovi osnovnih evropskih principa, zajedno sa globalnom pandemijom COVID-19, verovatno će stvoriti najteži period koji smo videli u mnogo godina”, rekao je predsednik Evropskog suda za ljudska prava (ECHR) Robert Spano.

Govoreći na godišnjoj konferenciji za novinare suda u Strazburu, Spano je rekao da se demokratija, nezavisnost sudstva i vladavina prava sve više dovode u pitanje i na evropskom i na globalnom nivou.

Dodao je da je tekuća pandemija već pokrenula niz važnih pitanja ljudskih prava, uključujući proporcionalnost mera koje su preduzele države članice Saveta Evrope, pravni osnov tih mera i upotrebu postupaka za sankcionisanje.

Predsednik Spano je naglasio da je Evropska konvencija uspela da nastavi svoj rad uprkos pandemiji, odlučujući o preko 39.190 prijava u 2020. godini i po prvi put održavajući javne rasprave na mreži.

On je takođe naglasio obavezujuću i nedvosmislenu obavezu svake države članice Saveta Evrope da sprovedu presude Evropske konvencije, za koje je rekao da su od osnovnog značaja za sistem i da su sa pravnog stanovišta „kristalno jasne“.

XS
SM
MD
LG