Dostupni linkovi

Inzko Vijeću sigurnosti: Ne može se negirati zakonitost izbornog procesa


Valentin Inzko, pred Vijećem sigurnosti UN, arhivski snimak
Valentin Inzko, pred Vijećem sigurnosti UN, arhivski snimak

Visoki predstavnik Valentin Inzko je u utorak u New Yorku prezentirao svoj šestomjesečni izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a ukazujući na potrebu brzog formiranja vlasti na svim razinama.

“Nakon dugog perioda sporog odvijanja reformi, Bosna i Hercegovina jednostavno ne može sebi dozvoliti još jedan period u kojem će dominirati političke razmirice i opstrukcije”, rekao je visoki predstavnik. “S obzirom da su sada objavljeni izborni rezultati, Bosni i Hercegovini je potrebno neometano i što brže formiranje vlasti.”

"Pobjeda gospodina Komšića nad dosadašnjim hrvatskim članom Predsjedništva Draganom Čovićem doveo je do situacije u kojoj je nekoliko zvaničnika iz HDZ BiH i susjedne Hrvatske izbore proglasilo nelegitimnim pa čak i nezakonitim i antidejtonskim, uprkos činjenici da su provedeni prema istim pravilima koja su se primjenjivala i tokom svih prethodnih izbora" saopštio je Inzko i dodao:

"Dok neki imaju politički cilj da mijenjaju postojeći sistem, to se ne može koristiti za negiranje zakonitosti procesa koji se odvijao u skladu sa zakonom i Mirovnim sporazumom; niti se može zloupotrijebiti kako bi se opravdali budući bojkoti i blokade".

I izbor Milorada Dodika u Predsjedništvo BiH takođe se izdvaja u izvještaju.

"Izbor gospodina Dodika za srpskog člana Predsjedništva BiH je također pokrenuo neka pitanja, imajući u vidu njegove ranije brojne istupe protiv države BiH. Uz to, od izbora, dao je i neke provokativne izjave u javnosti o zastavi BiH i polaganju zakletve. Bez obzira na to, čvrsto sam uvjeren da nije korisno ili ispravno procjenjivati nove članove Predsjedništva prije nego što stupe na dužnost," smatra Inzko.

Govoreći pred Vijećem sigurnosti o provedbi i rezultatima oktobarskih izbora, visoki predstavnik je izvijestio o periodu predizborne kampanje koju su obilježili podijeljeni stavovi o osnovnim temama, kao i o pritužbama protiv navodnih izbornih nepravilnosti, napominjući “da se čini kako je povjerenje javnosti u integritet izbornog sistema na najnižoj do sada zabilježenoj razini i da novi organi vlasti moraju gledati na vraćanje ovog povjerenja, putem značajnih poboljšanja i osiguranja bolje transparentnosti, kao na prioritet koji se mora hitno rješavati.”

Visoki predstavnik je također naveo da je u septembru zabilježena jedna od rijetkih dobrih vijesti u sektoru vladavine prava, kada je Parlamentarna skupština BiH nakon nekoliko mjeseci nesuglasica konačno usvojila, uz pomoć šire međunarodne zajednice, izmjene i dopune Zakona o krivičnom postupku BiH, navodi OHR.

Inzko je također istakao da je uprkos teškoj političkoj atmosferi tokom proteklih šest mjeseci, proces EU integracija neupitno ostao sastavni dio političkih procesa i da građani nastavljaju snažno podržavati proces EU integracija. Visoki predstavnik je naglasio kontinuiranu potrebu za pomirenjem i dijalogom u BiH, napominjući da je tokom perioda na koji se odnosi njegov izvještaj bilo tendencija koje idu u pravcu negiranja ili relativiziranja ratnih zločina, pa čak i neprihvatljivog glorificiranja ratnih zločinaca.

Imajući na umu da su dva međunarodna suda svojim presudama potvrdila da se u Srebrenici dogodio genocid, visoki predstavnik je rekao da poništavanje izvještaja o Srebrenici Vlade Republike Srpske iz 2004. godine smatra velikim korakom unatrag za napore koji se poduzimaju na pomirenju u BiH.

Ovaj potez je također u suprotnosti s aktivnostima u susjednoj Republici Srbiji čija je Skupština 2010. godine usvojila istorijsku deklaraciju kojom se osuđuju zločini počinjeni u Srebrenici – deklaraciju koja je još na snazi.

XS
SM
MD
LG