Dostupni linkovi

Sugestije sa strane (ni)su dobrodošle


Gordan Jandroković
Gordan Jandroković

I dok vlast i opozicija u RS osuđuju izjavu ministra inostranih poslova Hrvatske Gordana Jandrokovića da međunarodna zajednica, nakon priznanja Kosova, treba da vrati fokus na BiH, hrvatske i bošnjačke nacionalne stranke imaju na to različite komentare.

Izjave šefa hrvatske diplomatije Gordana Jandrokovića u Republici Srpskoj ocijenjene su kao odustajanje Hrvatske od Dejtonskog sporazuma i miješanje u unutrašnje stvari susjedne zemlje. Poslanik u Parlamentu Bosne i Hercegovine vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata Dušanka Majkić smatra da su ovakvi stavovi Hrvatske veoma loši s obzirom na to da je ona jedna od potpisnica Dejtonskog sporazuma. Ona je ocijenila da budućnost BiH ne treba da kroji bilo ko iz međunarodne zajednice ili okruženja, već narodi koji u BiH žive:


„Mislim da onog momenta kad domaći političari u BiH shvate da je ključ svih dogovora za budućnost ove zemlje da sjednu i da naprave konsenzus o najbitnijim pitanjima budućnosti, da će taj posao istinski biti završen. Sve ostalo, fokusiranje na probleme u BiH i time pojačavanje budnosti međunarodne zajednice i njenog prisustva čini da se do dogovora ne dođe. Dakle, stav SNSD-a je tu eksplicitan, međunarodna zajednica treba da ide s ovih prostora, ona je svoj posao završila, a domaći političari treba da sjednu i da se dogovore kako će BiH izgledati u budućnosti.“


Ovakve izjave nisu ni diplomatske, a ni dobre, jer Hrvatska nema razloga da bude više zainteresovana za budućnost BiH od naroda koji u njoj žive i ovakve izjave samo mogu štetiti ukupnom ambijentu u zemlji, izjavio je predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH i predsjednik Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić:


„Nije dobro izlaziti sa isključivim ocjenama, a ministar je izašao sa jednom dosta tvrdom ocjenom da Dejton ne može biti osnova budućnosti BiH. Nije to njegovo. To u diplomatskom smislu predstavlja baš onako uplitanje u unutrašnje stvari druge zemlje i to ni na koji način ne bi smjelo da se prihvati. Evidentno je da Hrvatska čim ima nekih svojih unutrašnjih problema, potegne malo za BiH i skrene pažnju s unutrašnjih neprilika na svog komšiju koji se nalazi odmah tu.“


Visoki funkcioner opozicione Srpske demokratske stranke Borislav Bojić smatra da nije dobro da bilo ko izvan BiH sugeriše šta bi se unutar nje trebalo da radi:


„Mislim da bi hrvatski ministar trebalo prije svega da radi svoje poslove, a neka nas u BiH pusti da mi odnose uređujemo u BiH, a on kao garant i potpisnik Dejtonskog sporazuma, kad se na tu temu govori, onda u svakom slučaju treba da se čuje sa svojim kolegom u Srbiji, to je jedna stvar. A druga je stvar, ponavljam, valjalo bi to ipak ostaviti narodima u BiH da uređuju odnose koji su potpuno jasno i nedvosmisleno definisani Dejtonskim mirovnim sporazumom.“


Poslanik u državnom Parlamentu i potpredsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž u izjavama ministra inoposlova Hrvatske ne vidi ništa loše:


„Ja mislim da je sad jedan od prijelomnih trenutaka za BiH i s obzirom na dosadašnju ulogu i involviranost međunarodne zajednice, od samog čina potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do njegovog implementiranja, jasno je da bez jedne odgovorne i transparentne uloge međunarodne zajednice u ovom trenutku BiH još nije spremna preuzeti do kraja samostalnu odgovornost, dakle potpuno sam suglasan s izjavom da fokus treba biti na BiH.“


Potpredsjednik RS i Stranke demokratske akcije Adil Osmanović:


„Ova izjava ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske je nešto što ne može BiH pomoći. Ona može u određenoj mjeri iskomplikovati situaciju. Mi znamo šta je Dejton, šta je Dejtonski mirovni sporazum. SDA očekuje da se on principijelno sprovodi, da se ne uzimaju samo neki njegovi dijelovi koji odgovaraju pojedinim političarima i političkim strankama, nego da njega treba zaista sprovesti u cjelini.“


Samu izjavu šefa hrvatske diplomatije u Kancelariji visokog predstavnika nisu htjeli komentarisati, ali portparol OHR-a Ljiljana Radetić kaže:


„Međutim, ono što je jasno je da je politička atmosfera u BiH nezadovoljavajuća. To je nešto čega međunarodna zajednica, naročito EU treba da budu svjesni pošto se EU priprema da preuzme veću odgovornost u pogledu BiH. Ovo je jedna od ključnih poruka koju je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU prenio tokom svoje skorašnje posjete sjedištima država ili vlada EU i Savjeta za implementaciju mira.“
XS
SM
MD
LG