Dostupni linkovi

Odluka o poništavanju kosovskih pečata


Pasoš Kosova
Pasoš Kosova

Građani Kosova već nekoliko dana podnose zahteve za izdavanje novih pasoša Kosova, a ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da Republika Srbija neće priznati te pasoše. Hrvatska će priznati nove pasoše Kosova, rečeno je u hrvatskom ministarstvu spoljnih poslova i evropskih integracija, a Makedonija i Crna Gora, iako nisu zvanično priznale Kosovo kao državu, najavljuju da će priznati nove kosovske pasoše.

Tokom svog nedavnog boravka u Beču, ministar policije Ivica Dačić rekao je da nijedan građanin Srbije koji poseduje pasoš Kosova neće biti propušten na administrativnoj liniji i graničnim prelazima Srbije, a svim stranim državljanima koji u svojim pasošima budu imali pečat države Kosovo, taj pečat će biti poništen i preko njega stavljen pečat Republike Srbije.

Mišljenja stručnjaka se razlikuju u pogledu toga da li poništavanje kosovskih pečata od strane policije Srbije predstavlja ugrožavanje ugleda pasoša i kako će se to dalje odraziti na ugled Srbije u svetu.

Ekspert za Kosovo i direktor Foruma za etničke odnose, Dušan Janjić, u izjavi za RSE, upozorava da Srbija, zbog takve odluke, može dovesti u pitanje i stavljanje na belu šengensku listu:

„Jednostavno, nemate pravo kao država da poništavate pečate drugih, mislim da će Srbija, ako to bude radila, sebe uvući u vrlo ozbiljne međunarodno-pravne i političke probleme. Prvo, po toj uredbi ispada da se sa kosovskim pasošem neće moći proći granica, kao što je sada sa UMNIK-ovim. Dakle, ništa novo, prolaziće oni koji dobiju posebne dozvole, međutim, ta se uredba odnosi na strance koji imaju pečate kosovskih vlasti, jednostavno, Srbija će imati problem sa zemljom koja je izdala pasoš, jer poništavati neki dokument, stavljati neke znake koji međunarodno nisu verifikovani i prijavljeni nije dozvoljeno, jer će taj pasoš, zapravo, biti smatran nevažećim. Prema tome, treba očekivati da će svaki taj građanin kome pasoš bude na taj način oštećen, tražiti zaštitu svoje Vlade i sada možete li zamisliti ako se to dogodi sa nekim Amerikancem, ili se to dogodi sa nekim Britancem, koliko će to dodatno iskomplikovati poziciju Srbije. I, prosto, ja sam zaprepašćen da ministar Đelić, koji najviše propagira brzi ulazak u Evropsku uniju ne shvata da je ovo način da nam se čak ugrozi i pitanje statusa kandidata.“

Ali, Bogoljub Milosavljević, profesor na Pravnom fakultetu Union, za RSE, tvrdi suprotno:

„To nije povreda pasoša, a ni ugleda konkretne zemlje: Holandije, Nemačke, Engleske čiji je pasoš. Dakle, mi bismo samo preko jednog pečata stavljali drugi pečat, odnosno pečat države Srbije, što mislim da nije neki sporan momenat, nešto što bi moglo da izazove neka diplomatska sporenja, ili nekakav međunarodni problem. To ne znači da bi taj putnik sa takvim pasošem trpeo neke posledice, u smislu zabrane ulaska ili tranzita kroz našu zemlju, nego bi se samo o našem viđenju i stavu Kosova kao nepriznate države ispravila ta jedna za nas nepostojeća, nemoguća činjenica, taj pečat na pasošu.“

I Vladimir Petronijević, programski koordinator u nevladinoj organizaciji Grupa 484, slaže se u oceni da potezi srbijanskog MUP-a ne ugrožavaju ugled pasoša:

„Moje mišljenje je da neće, čak ja imam nekoliko poništenih pečata naše granične policije od strane naše granične policije, zbog nekakve greške. Nije to nešto što bi trebalo da uruši dostojanstvo pasoša. Po mom dubokom mišljenju to jesu nelegalni pečati.“

Ipak, kako su svi stranci koji su prvo dolazili na Kosovo nakon toga ulazili u Srbiju. Vladimir Petronijević objašnjava:

„Oni koji su imali UMNIK-ov pečat u pasošu. Recimo, direktno su sleteli avionom u Prištinu, nikako nisu mogli sa tim pasošem, preći administrativnu liniju, jer je naša granična policija smatrala da oni nisu uopšte na legalan način prešli granicu, i onda su oni izlazili sa teritorije Kosova, obično na teritoriju Republike Makedonije, pa su onda sa izlaznim pečatom Republike Makedonije ulazili na teritoriju Republike Srbije i to im se smatralo prvim ulaskom, kao da na Kosovu nisu ni bili.“

U MUP-u Srbije nisu želeli da daju nikakava dodatna objašnjenja u vezi sa odlukom o poništavanju kosovskih pečata.

Međutim, to poništavanje moglo bi da otvori čitav niz pitanja. Prvo, da li to znači da svi stranci koji dođu na Kosovo sada mogu bez dodatnih prelazaka da uđu u Srbiju? Drugo, na koji način, tačnije kojom tehnikom, će pečati biti poništeni i, treće, da li će na administrativnim linijama postojati srbijanske granične službe koje će poništavati te pečate?

Sva ova otvorena pitanja mogla bi biti rešena na jedan vrlo jednostavan način, kaže Dušan Janjić:

„Možda da u taj pasoš ne stavljaju svoj pečat, da ne poništavaju ničije pečate, ali da daju, na primer, iskaznicu ili neku propusnicu za privremeni prolazak kroz Srbiju. Takva neka formulacija bila bi pametniji potez. “

XS
SM
MD
LG