Dostupni linkovi

Odlaganje Euleksa slabi institucije Kosova?


Vojnici NATO snaga na Kosovu
Vojnici NATO snaga na Kosovu

Stručnjaci za pravna pitanja smatraju da bi kašnjenje u uspostavljanju misije Euleks dovelo do brojnih problema u funkcionisanju države Kosova posle 15. juna kada na snagu stupa Ustav.

Analitičari upozoravaju da se zbog nejasnoća međunarodnih misija može dovesti u pitanje i sprovođenje kosovske vlasti na celoj teritoriji.

Najava da bi se pravosudno-policijska misija Evropske unije, Euleks, mogla odložiti do jeseni, kako je rečeno na jučerašnjem sastanku ministara inostranih poslova Unije, dočekana je sa skepticizmom na Kosovu uz ocenu da može dovesti do destabilizacije prilika.
Istovremeno je ocenjeno da mogućnost zajedničkog delovanja Euleksa i UNMIK-a posle 15. juna može dovesti do minimiziranja uloge kosovskih institucija.

Stručnjak za ustavno pravo Avdulah Robaj kaže da bi odluka EU o odlaganju misije Euleks bila neopravdana, jer bi dovela do nejasnoća i otežala funkcionisanje Kosova kao države.

“Ovakve nerazjašnjene situacije donose dve loše poruke. Kao prvo omogućava se Beogradu da i dalje ima ulogu na Kosovu, a sa druge strane institucije Kosova su hendikepirane jer ne mogu sprovesti svoju vlast na celoj teritoriji u predviđenom roku,” kaže Robaj.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini izjavio je da bi plan Evropske unije da preuzme misiju na Kosovu od Ujedinjenih nacija mogao da bude odložen za nekoliko meseci zbog diplomatskih nesuglasica. On je naveo da bi Euleks mogao biti operativan na terenu posle leta.
Prethodno je bilo najavljeno da će uspostavljanje Euleks misije kasniti šest do osam nedelja, dok će posle 15. juna, kada na snagu stupa Ustav Kosova, institucije Kosova preuzeti skoro sva ovlašćenja.

Politički analitičar Driton Ljajći kaže da do teškoća u uspostavljanju misije Euleks dolazi zbog neslaganja u Savetu bezbednosti UN. Lajći je izrazio zabrinutost da sama nezavisnost Kosova može biti dovedena u pitanje ako se nastavi sa nejasnoćama.

“Ovakvo stanje će otežati sprovođenje zakona iz predloga Martija Ahtisarija, biće nejasna ovlašćenja Vlade Kosova i dovešće u sumnju Ustav Kosova,” upozorava Ljajći.

S druge strane, predstavnici Srba se protive uspostavljanju misije Euleks bez odobrenja Saveta bezbednosti UN. Jedan od političkih lidera kosovskih Srba, Oliver Ivanović je mišljenja da zbog ishitrene odluke EU da formira i pošalje svoju misiju na Kosovo, svi građani Kosova mogu biti ugroženi.

“Stanje je veoma teško zato što je UNMIK odavno počeo da smanjuje broj svog osoblja, to važi i za UNMIK policiju. Euleks neće biti u mogućnosti da u naradenih nekoliko meseci preuzme, kako sada stoji situacija, funkciju i stvoriće se bezbedonosni džep, rupa, i u tome brine me najviše stanje Srba, jer su Srbi u takvoj situaciji potpune neizvesnosti najčešće ugroženi.”

U svakom slučaju, poznavaoci prilika smatraju da bi Vlada Kosova morala insistirati da se UNMIK povuče posle 15. juna zbog straha da se može nastaviti dvostruka vlast, pri čemu bi kosovske institucije i dalje imale ograničena ovlašćenja.
XS
SM
MD
LG