Nadležni komitet UN odobrio je nacrt rezolucije koja poziva Međunarodni sud pravde da hitno da mišljenje o pravnim posledicama poricanja prava palestinskom narodu na samoopredeljenje zbog izraelske okupacije posle rata 1967.
U Specijalnom političkom i komitetu za dekolonizaciju Generalne skupštine UN nacrt je odobren 11. novembra (uveče, po srednjeevropskom vremenu) sa 98 glasova "za" i 17 "protiv", uz 52 uzdržana (uključujući Srbiju).
Izrael se tome oštro usprotivio, tvrdeći da će takav potez uništiti svaku šansu za pomirenje sa Palestincima.
O rezoluciji će se pre kraja godine izjasniti Generalna skupština UN sa 193 zemlje članice, prenosi AP.
U nacrtu dokumenta se navode kršenja prava Palestinaca na samoopredeljenje, počev od dugotrajne okupacije, naseljavanja i aneksije palestinske teritorije okupirane od 1967, uključujući mere za izmenu demografskog sastava, karaktera i statusa svetog grada Jerusalima i usvajanja diskriminatorskih zakona i mera.
Pročitajte i ovo: Počela saslušanja u UN o kršenjima ljudskih prava Izraela prema PalestincimaOd Međunarodnog suda će se tražiti mišljenje kako takva izraelska politika i praksa "utiče na pravni status okupacije i koje su pravne posledice po sve zemlje i UN zbog tog statusa".
Mišljenje Međunarodnog suda pravde, poznatog i pod nazivom Svetski sud, zaduženog za rešavanje nesporazuma između zemalja, nije obavezujuće.
Sud je 2004. saopštio da je "suprotno međunarodnom pravu" ograda i zid koji je Izrael podigao, uglavnom unutar okupirane Zapadne obale i anektiranog istočnog Jerusalima, na teritorijama na kojima, uključujući i pojas Gaze, Palestinci nameravaju da osnuju nezavisnu državu.
U nacrtu rezolucije se traži takođe da se Izrael povinuje odluci suda iz 2004. i obustavi podizanje zida, te da ga sruši i plati štetu prouzrokovanu izgradnjom, koja je, kako je ocenjeno "ozbiljno uticala na ljudska prava" i životne uslove Palestinaca.
Vaš browser nepodržava HTML5
Poziv na mišljenje je jedna od šest rezolucija koje se tiču Palestinaca odobrenih 11. novembra uveče po sredjeevropskom vremenu.
Pre glasanja ambasador Izraela u svetskoj organizaciji Gilad Erdan je rekao da članice UN mogu da biraju da li da podrže pregovore ili da budu saučesnice u uništenju svake nade za pomirenje, te da će Palestinci imati izgovor za nastavak bojkota pregovaračkog stola da produže sukob.
Palestinski ambasador u UN Rijad Mansur je posle glasanja izrazio zahvalnost zemljama članicama koje su odobrile rezolucije, ocenivši da ništa ne opravdava podršku izraelskoj okupaciji i raseljenju i oduzimanje imovine Palestincima.
"Naš narod ima pravo na slobodu. Ta okupacija će morati da se okonča", rekao je Mansur i najavio da će doći dan kada će Palestinci istaći zastavu Palestine nad crkvama i džamijama u Jerusalimu.