Vakcina protiv HPV-a nije dostupna na tržištu BiH

Medicinska sestra priprema vakcinu, Ilustrativna fotografija

Vakcine protiv humanog papiloma virusa (HPV) nisu prisutne na tržištu, potvrđeno je novinskoj agenciji FENA iz Agencije za lijekove Bosne i Hercegovine.

Iz mostarske Gradske ljekarne potvrdili su da u prodaji nema ove vakcine jer se ne može naručiti, a isto su za agenciju FENA potvrdile i ostale privatne apoteke iz Mostara i drugih gradova.

Kada bi i bilo dostupno na bh. tržištu, cjepivo bi se moglo kupiti u apotekama po izrazito visokim cijenama. Vakcinacija protiv HPV-a nije u programu obvezne imunizacije u Bosni i Hercegovini.

Čitajte: HPV vakcina smanjuje slučajeve raka grlića materice za skoro 90%

Bosna i Hercegovina prednjači u Europi po stopi obolijevanja od raka grlića maternice, a na cjepivo protiv HPV-a još se čeka. Naime, u BiH više od stotinu žena godišnje umre od raka grlića materice, a oboli oko petsto, navodi agencija FENA.

Čitajte: Trećina roditelja u Hrvatskoj ne zna za besplatno cijepljenje za HPV

Kada je u pitanju cijepljenje protiv HPV-a u regiji, u Hrvatskoj je ono besplatno za djevojčice i dječake osmog razreda, kao i za srednjoškolce.

Srbija je u Nacionalnom programu imunizacije HPV cjepivo stavila na listu preporučenih, ali troškove i dalje treba snositi pacijent, piše FENA.