Takmičenje u brzini berbe grožđa u Orahovcu

Bodrenje rečima "Napuni gajbice, napuni ih" i "Brže" pratilo je Deu Ipi (Dea Ypi), volonterku iz Omladinskog centra Orahovca, u vinogradu u Orahovcu. Za pet minuta, Ipi i još deset volontera obrali su 46 kilograma grožđa, u okviru prvog dana festivala berbe grožđa "Hardh fest" ("Festival vinove loze").

Podeljeni u tri grupe, mladi Orahovčani su sa belim kesama vezanim preko cipela, zbog blata, trčali ka gajbicama da donesu grožđe koje su ubrali.

Nekoliko kapi kiše nije moglo sprečiti Deu da učestvuje. "Došla sam jer mi se jako dopala organizacija i zato što mi u opštini Orahovac imamo vinogradarsku tradiciju", rekla je Dea, članica pobedničkog tima, za Radio Slobodna Evropa.

Takmičar tokom akcije berbe grožđa, dela aktivnosti "Hardh festa"

Takmičenje u brzini berbe grožđa bilo je među prvim aktivnostima ovog izdanja festivala koji je trajao do 4. septembra u Orahovcu. Festival se vratio nakon dvogodišnje pauze zbog pandemije, uprkos činjenici da je i tokom ove dve godine održano nekoliko aktivnosti vezanih za ovu manifestaciju.

Ove godine Festival su svake večeri obeležili nastupi brojnih umetnika, dok su tokom dana bile organizovane aktivnosti poput takmičenja u ceđenju grožđa i demonstracije pečenja rakije.

Agron Sokoli, direktor festivala

Ipak, za direktora Festivala, Agrona Sokolija (Agron Sokoli), posebnost ovog izdanja leži u sloganu. "Ono što je najjedinstvenije kod ovog izdanja jeste to što je posvećeno našem poznatom međunarodnom pesniku Dževdetu Bajraju (Xhevdet Bajraj), koji više nije među nama. Odlučili smo da slogan ove godine bude 'Zrna grožđa' (‘Ca kokrra rushi'), što je jedna od njegovih najlepših pesama", rekao je Sokolji, koji se organizatorima Festivala pridružio pre osam godina.

Bajraj, autor više od 25 tomova poezije, preminuo je pre tri meseca u glavnom gradu Meksika, gde je otišao kao izbeglica 1999. godine.

Upravo njegova poezija inspirisala je organizatore festivala za slogan ovogodišnjeg izdanja festivala.

Orahovac je poznat po uzgoju grožđa i proizvodnji vina

Da je došao iz Švajcarske videlo se po registraskim oznakama njegovog traktora, koji je pre nekoliko dana dovezao na Kosovo. Njegov traktor bio je deo jedne od festivalskih aktivnosti, defilea seoskih oruđa, koji su poređani od najstarijih do najsavremenijih, da simbolizuju promene tokom godina.

Festival berbe grožđa, koji je u Orahovcu od 2001. godine organizovalo nekoliko lokalnih udruženja, sada privlači mnoge posetioce. U 2019. godini, prema statistici Kosovske policije, ovaj festival je zabeležio oko 70.000 posetilaca.

Među posetiocima je bio i Ćerim Štavica (Qerim Shtavica) iz Orahovca, koji poseduje oko dva hektara vinograda. "Treći put učestvujem na festivalu, posebno sam zbog toga došao iz Švajcarske", rekao je Štavica.

Ćerim Štavica vozi traktor koji je dopremio iz Švajcarske.

Jedan od ciljeva festivala je promocija kulturnog nasleđa Orahovca, sa fokusom na vinogradarstvo i promociju vina.

Vrste vina izložene na festivalu

Ovi proizvodi su razlog zbog koje je Gezim Maljesori (Gëzim Malësorin) došao iz Švajcarske. "Došao sam sa svoje dve ćerke. Došli smo da probamo ukuse jer smo čuli da je visok kvalitet", rekao je Maljesori, poreklom iz Đakovice.

Jedna od dve ćerke Gezima Maljesorija, koje su došle iz Švajcarske da učestvuju na ovogodišnjem izdanju festivala

Jedan od uzgajivača koji je doneo svoje proizvode na festival je Avdirahman Jupa (Avdirrahman Jupa), koji je ranije u festivalu uživao samo kao posetilac.

"Prvi put izlazim sa svojim proizvodima. Ovde je jako dobro, posebno uveče, veoma sam impresioniran dobrom atmosferom i dobra je prilika da promovišemo grožđe", rekao je Jupa.

Avdirahman Jupa, uzgajivač grožđa.

Pored vinogradara, posetioci su imali priliku i da borave u šatorima postavljenim u prostoru za kampovanje.

Kamp za posetioce festivala

Posetioci su mogli da prate i prepodnevne aktivnosti tokom tri dana festivala, koji označava početak sezone berbe i skupljanje vinogradarskih proizvoda.

Dea Ipi (desno), jedna od devojaka koje su učestvovale na takmičenju u berbi grožđa.