Zvaničnici Evropske unije (EU) poručuju liderima u regionu da imaju odgovornost da doprinose promociji pomirenja i dobrosusedskih odnosa.
“Želeo bih da naglasim sledeće: svim predstavnicima zemalja koje teže da se pridruže EU, trebalo bi da im bude jasno da treba da ispune svoju obavezu negovanja dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje. To su vrednosti za koje se EU zalaže i napreduje”, poručio je portaprol EU, Peter Stano.
U proteklim danima su političari iz Srbije, u nekoliko navrata imali kontroverzne izjave oko Kosova. Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je 2. oktobra saopštenje pod nazivom „Ministar Vulin: Ono što date Šiptarima, ne možete zabraniti Srbima”.
Čitajte: Rama pozvao Vučića da osudi Vulinovu izjavu u saopštenju Ministarstva odbrane SrbijeTakođe je na jednoj lokalnoj televizijskoj stanici, ministar inostranih poslova Srbije, Ivica Dačić prošle nedelje upozorio one građane srbije koji otkrivaju lokacije masovnih grobnica kosovskih Albanaca u zemlji.
Čitajte: Vlada Kosova osuđuje Dačićevu izjavuEvropska Unija, kako tvrdi Peter, Stano načelno ne komentariše izjave političara, ali je naglasio da su evropski zvaničnici primetili u nekoliko poslednjih dana ili sedmica, “razne izjave koje se dotiču pitanja pomirenja dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje”.
“Politički lideri u svim ovim zemljama zaista bi trebalo da daju primer u izboru da zajednički rade, kako bi promovisali saradnju i klimu uzajamnog poverenja, poštovanja i razumevanja, a ne da preduzimaju korake ili daju izjave koje idu u suprotnom smeru”, poručio je Stano.