Mik Džeger upozorio na spornu reformu pravosuđa u Poljskoj

Mik Džeger

Pevač Rolingstonsa, Mik Džeger, na molbu bišeg predsednika Poljske Leha Valense upozorio je sinoć na koncertu u Varšavi na spornu reformu poljskog pravosuđa koja otvara vrata za čistke u Vrhovnom sudu i doživeo ovacije kada je rekao da je u Poljskoj suviše star da bude sudija, ali dovoljno mlad da peva.

"Kakva je Poljska divna zemlja, suviše sam star da budem sudija, dovoljno mlad da mogu da pevam", kazao je na poljskom jeziku 74-godišnji roker, prenosi Beta.

Posle burnog aplauza Džeger je podsetio na engleskom jeziku koliko je Poljska uspela neverovatno da postigne od 1967. godine kada su Rolingstonsi nastupili u njoj prvi put.

Uoči koncerta legendarni vođa otpora Poljska komunističkom režimu, dobitnik Nobelove nagrade za mir, bivši predsednik Valensa objavio je na Fejsbuku pismo Miku Džegeru i Rolingstonsima sa molbom da podrže Poljake koji se od prošle godine i na demonstracijama na ulicama bore protiv reforme pravosuđa i zahtevaju da sudovi i sudije ostanu nezavisni.

"Sadašnji režim želi da uništi nezavisnost pravosuđa u Poljskoj. Prošle godine onesposobio je Ustavni sud. Sada uz jasno gaženje Ustava otpušta sudije Vrhovnog suda kako bi na njihova mesta doveo marionete. Iako mnogo ljudi protestuje potrebna im je podrška. Molim da tokom koncerta učinite gest ili kažete nešto o sudovima", apelovao je na Džegera Valensa.

Zbog tog apela Valensi su se narugali neki od zvaničnika vladajuće poljske stranke Pravo i Pravda a ministar unutrašnjih poslova Joahim Brudjinjski poručio je bivšem predsedniku da mu je bolje da napiše otvoreno pismo Kim Kardašijan nego Džegeru, jer kako je naveo na Tviteru, sigurno će naići na divljenje i razumevanje takve "intelektualke".

U sporu sa Evropskom unijom, kada je Evropska komisija pokrenula početkom meseca proceduru da zbog izmena Zakona o Vrhovnom sudu i prinudnog penzionisanja sudija koji su dostigli 65 godina starosti tuži Poljsku sudu, premijer Mateuš Moravjecki i poljska vlada objašnjavaju partnerima u Uniji da moraju da reformišu pravosudje samo zato da očiste sudove od komunističkih sudija.

"Evropska komisija neće slomiti poljsku volju da reformišemo pravosuđe jer to je ili-ili. Ukoliko ne reformišemo pravosuđe druge reforme imaju malo smisla kada će ih pre ili kasnije ovakvi sudovi kakve imamo negirati, povući", kazao je međutim otvoreno u intervjuu za novi broj nedeljnika Sjeći lider Prava i Pravde Jaroslav Kačinjski.

Zbog reforme Ustavnog suda, preuzimanja državne kontrole nad do tada javnim tv i radio servisom i poljskom agencijom PAP, čistki u državnoj upravi i njene politizacije a na kraju i zbog reforme pravosuđa započete prošle godine, EK je u decembru posegla za "nuklearnom opcijom" člana 7. Lisabonskog sporazuma kada Poljska, ako tako procene i druge članice, zbog sistemskog ugrožavanja pravne države reformama poljskih vlasti može da ostane bez prava glasa u EU.

Kačinjski je odmah nakon dolaska na vlast konzervativaca na izborima u jesen 2015. godine otvoreno rekao da nove vlasti prvo moraju da preuzmu javne medije i da promene sastav Ustavnog suda kako bi progurale reformama svoju viziju Poljske koju nazivaju "dobra promena".