Dostupni linkovi

(Ne) opravdana panika zbog vakcina


Nakon što su objavljene informacije kako su vakcine DTPer (protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja), koje su korištene 2002. godine u BiH, izazvale ozbiljne posljedice kod djece, Zavod za javno zdravstvo danas je demantovao sve takve navode. Isto je učinjeno iz UNICEF-a, donatora sporne vakcine. Ipak, ostaje činjenica da je istraga o spornim vakcinama pokrenuta još 2003. godine u Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo, te da će se morati sačekati i njihovo mišljenje.

Priča o vakcinama kojima se spriječavaju difterija, tetanus i veliki kašalj (DTPer)ponovo je pokrenuta nakon što je direktorica nevladine organizacije SOS telefon Jagoda Savić ustvrdila da nalazi urina oboljele djece, koji su urađeni u Parizu, govore o visokom stepenu žive u organizmu.

Zlatko Vučina, Foto: Midhat Poturović
Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH dr. Zlatko Vučina demantovao je mogućnost dobijanja teških bolesti isključivo zbog vakcinacije:

„I dokazano je na temelju jednog slučaja koincidencije - dječak je cijepljen, a nakon određenog vremena se javila upala mozga i tad je u Americi u nekoliko laboratorija, odnosno nekoliko klinika analizarno i konačno dokazano da nikakve veze nema ta upala mozga sa cjepivom - nikakve, već upravo jadno dijete ima gen koji su mu prenijeli roditelji.“


Istraga o slučaju spornih DTPer vakcina pokrenuta je još prije šest godina u Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu. Jagoda Savić tvrdi da konačno ima čvrste dokaze za svoja upozorenja, koji su stigli iz pariškog laboratorija „Phillipe Auguste“.

Jagoda Savić, Foto: Midhat Poturović
„Ja sam se u subotu navečer vratila iz Pariza sa posljednjim nalazima koje smo predali 7. marta. Nijedan od tih nalaz nije pozitivan na živu, ali su svi ti nalazi pokazali tešku upalu mozga kod djece. Ja sam onda pronašla onu staru uputu za upotrebu, odnosno deklaraciju proizvođača vakcine i vidjela da je ta upala mozga predviđena od strane prozvođača kao jedna od mogućih neželjenih posljedica vakcinacije, tako da mi sad imamo osam laboratorijskih nalaza koji se uklapaju i koji pokazuju da je osmoro te djece imalo neželjene posljedice od vakcinacije.“

Sporne vakcine protiv DTPera 2002. godine donirao je UNICEF. U Uredu ove organizacije u Sarajevu također tvrde da one ne ugrožavaju zdravlje i živote djece u BiH. Nela Kačmarčik, glasnogovornica Ureda UNICEF-a za BiH:

„UNICEF uvijek nabavlja vakcine od dobavljača koje je certificirala Svjetska zdravstvena organizacija i koje su prošle rigorozne provjere kvalitete. I prema tome vjerujemo da su te vakcine prošle sve na nivou svjetskih standarda. Svjetska zdravstvena organizacija i UNICEF su u decembru prošle godine objavili zajedničko saopćenje u kome smo potvrdili da ne postoji nikakvi dokazi tiomersala, odnosno DTPer vakcine koji sadrži tiomersal, da su proizvele bilo kakve neželjene posljedice.“


Jelena Ravlija, Foto: Midhat Poturović
U Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH također navode da slučajeve oboljele djece o kojima je govorila Jagoda Savić, a mediji pisali, nemaju prijavljene u evidenciji koja se vodi ukoliko se slučaj komplikacija nakon vakcinacije prijavi. Šef odsjeka za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo doktorka Jelena Ravlija:

„Prema našem zakonu i općenito prema zakonu kad je u pitanju kontrola lijekova, mi smo obvezni pratiti nuspojave. Svaku nuspojavu, bila ona komplikacija, bilo neočekivana reakcija, dužni su liječnici da prijave i dalje ide procedura praćenja. Ja moram priznati da od te dječice koja se spominju mi nemamo u evidenciji definitivno obrađeno po proceduri kako treba, dakle komplikacija cijepljenja.“

Jagoda Savić smatra da je u ovom trenutku ključno pitanje kako je i pod kojim uslovima 2002. godine ova vakcina ušla u BiH. Pozvala je nadležna tijela da hitno počnu istragu o tome. Savić takođe najavljuje da će tražiti disciplinski postupak protiv kantonalnog tužioca koji ovaj slučaj vodi već šest godina, a koji, prema njenim tvrdnjama, do sada ništa nije uradio:

Foto: Midhat Poturović
„Mi smo sada pripremili prvo prijavu disciplinskom tužiocu protiv tužioca Seada Kreštalice iz razloga što najbitnije istražne radnje nije poduzeo punih šest i po godina. Znači pet bočica nikad nije poslato na toksikološku analizu i zato je zdravstvenim radnicima koji su umiješani u nabavku i u taj projekat DTPer vakcine omogućen alibi da se brane da nije od vakcine.“

U Zavodu za javno zdravstvo demantovali su i tvrdnje da vakcina protiv DTPera koja je donirao UNICEF i koja je korištena 2002. godine nije bila na listi Svjetske zdravstvene organizacije. Ta vakcina, čiji je proizvođač CSL iz Australije, već 2002. godine otpisana je i izbačene iz upotrebe. Razloge zbog čega, objašnjava doktorka Jelena Ravlija:

„Od tih 82.000 koje su zaprimljene, potrošeno je 2002. od sedmog do devetog mjeseca 13.000 doza. Zašto je zaustavljeno? To je nesretni splet okolnosti koji je poslužio vjerojatno gospođi kao šlagvort, što je zapravo scenario - pedijatri u Hercegovini su bili vispreni i upozorili da je jedan paket bočica bio bez metalnog poklopca. Kad nam je javljeno za tu jednu bočicu, zapravo za to pakiranje bočica bez metalnog poklopca, zaustavili smo dalju distribuciju i korištenje iako su nas uvjeravali proizvođači da je to po uobičajenoj proceduri, da se koriste u ostalim zemljama takve bočice. Odlučili smo, dakle, u federalnom zavodu, u federalnom ministarstvu da se to cjepivo zaustavi.“
XS
SM
MD
LG