Zemlje Europske unije sljedeće će sedmice započeti raspravu o prijedlogu 12. paketa sankcija Rusiji koji će se fokusirati na zabranu uvoza ruskih dijamanata, rekli su Reutersu zvaničnici EU-a.
Od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022., zemlje EU-a već su primijenile 11 paketa sankcija protiv Moskve kako bi umanjile sposobnost Kremlja da financira rat. Mjere se protežu kroz sektore i uključuju oko 1.800 pojedinaca i subjekata.
No, do sada EU nije sankcionirao rusku državnu rudarsku kompaniju koja iskopava dijamante Alros, iako veliki zapadni draguljari već bojkotiraju drago kamenje koje dolazi iz Rusije.
EU je prošle godine kupila ruske dijamante u vrijednosti od 1,4 milijarde eura, prema Eurostatu, jer nije zabranila ni uvoz dragulja niti je na crnu listu stavila Alrosu.
Šef EU-a Josep Borrell rekao je u srijedu za Financial Times da je blok dobio zeleno svjetlo za dijamante od zemalja G7 - Sjedinjenih Država, Kanade, Britanije, Japana, Francuske, Njemačke i Italije - na sastanku ministara vanjskih poslova G7 u Japanu.
Diplomati EU rekli su da je blok od 27 zemalja čekao zeleno svjetlo G7 da krene naprijed sa zabranom dijamanata. Dužnosnik EU rekao je da je trenutno vrijeme za prijedlog Europske komisije za paket, o kojem će potom raspravljati 27 vlada EU, "početkom sljedeće sedmice".
"Plan je da Komisija usvoji paket u nadolazećim danima. Onda će to biti na Vijeću na usvajanju", rekao je jedan dužnosnik EU za Reuters, dodajući da će rasprave među vladama započeti iza nedjelje.
G7 od septembra raspravlja o različitim prijedlozima o tome kako najbolje pratiti ruske dragulje kako bi se blokirao uvoz. Službeno saopćenje G7, koje se očekivalo od prošlog mjeseca, zaustavljeno je raspravom o tome treba li dati političku saopćenje prije nego što se u potpunosti razjasne tehnički detalji.
Očekuje se da će se prijedlog, koji je sastavila Belgija na zahtjev EU-a, u potpunosti odražavati u nacrtu prijedloga sankcija Komisije, rekao je jedan od diplomata.
Poljska se zalagala za zabranu dijamanata i ukapljenog naftnog plina u septembarskoj izjavi, dok je Estonija tražila da se ukapljeni prirodni plin (LNG) također uključi, iako u EU-u nema mnogo apetita da izazove nove valove na nestabilnom tržištu plina.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da će blok razmotriti zabranu ruskih dijamanata, zamrzavanje imovine i nametanje ograničenja putovanja za 100 novih pojedinaca, te pooštravanje provedbe granice G7 od 60 dolara po barelu ruske nafte.