„Srbija i Rusija su najveće pretnje stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana“, rekla je šefica kosovske diplomatije Donika Gervalla Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.
„Srbija je najveća pretnja normalizaciji odnosa i stabilnosti u regionu“, navela je Gervalla, tokom razmatranja šestomesečnog izveštaja generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu (UNMIK).
Ona je navela da je Kosovo deo Zapada, "dok je Srbija i dalje satelit Rusije", dodajući da je zbog toga region Zapadnog Balkana i dalje nestabilan. Dodala je da Srbija nastavlja da se naoružava, da su sve zemlje u regionu ugrožene jer ta zemlja ima "vojsku koja je spremna da napadne”.
Gervalla je govorila i o nedavnim napadima na pripadnike kosovske policije u blizini graničnih prelaza sa Srbijom, nazvavši ih „teroristima“ i okrivljujući Beograd što ih je dozvolio.
"Napadi dolaze sa teritorije Srbije i bili bi nemogući da ih [predsednik Srbije Aleksandar] Vučić ne toleriše", rekla je Gervalla.
Kosovo je, prema rečima Gervalle, spremno za dijalog sa Srbijom, kao način da se krene napred, ali je rekla da Srbija prvo mora da „prihvati realnost“ da je Kosovo nezavisna država, ponovivši zahtev Kosova da se ovaj proces u kome posreduje Evropska unija, završi međusobnim priznanjem.
Srbija: Vlada Kosova diskriminiše Srbe
Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković pomenuo je odluke Vlade Kosova da ne dozvoli glasanje na referendumu o ustavnim promenama Srbije, a potom i na srpskim predsedničkim i parlamentarnim izborama 3. aprila.
"Ovo je bilo prvi put od 1999. godine da je građanima Srbije zabranjeno učešće na izborima. Institucije na Kosovu još jednom su pokazale svoj diskriminatorski pristup", rekao je on.
Selaković je podsetio na srpske proteste u septembru prošle godine zbog mere reciprociteta za registarske tablice automobilima iz Srbije, rekavši da je ta odluka bila usmerena na "zastrašivanje Srba".
On je rekao da se Srbi na Kosovu suočavaju sa pretnjama i diskriminatornim pristupom kosovskih institucija.
"Srbima se preti, ohrabruje ih da napuste svoje domove i raseljavaju ih, obeshrabruju ih da se vrate svojim kućama", rekao je on.
Govoreći o dijalogu uz posredovanje EU, on je zahtevao da Kosovo primeni sve postignute sporazume, posebno osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom.
"[Vlada Kosova] kaže da osnivanje Zajednice neće biti dozvoljeno. Ovo ne samo da podriva dijalog, već direktno ponižava međunarodni faktor, prije svega EU", rekao je Selaković.
UNMIK osuđuje napade na policiju Kosova
Specijalna predstavnica UN-a na Kosovu, ujedno i šefica UNMIK-a, Caroline Ziadeh, rekla da su najnoviji prijavljeni napadi na policiju Kosova krivični napadi i da ih svaka strana treba kazniti.
Dodala je da svako ko ima informacije o počiniocima treba da se obrati institucijama, kako bi odgovorni bili privedeni pravdi.
Ziadeh je govorila i o odluci Kosova da ne dozvoli održavanje srpskih izbora, rekavši da joj je "žao" zbog takve odluke.
Prema njenim rečima, UNMIK će nastaviti da podržava kosovske institucije i civilno društvo. Ali, šefica diplomatije Kosova, Donika Gervalla, rekla je da UNMIK ne može biti administrativna misija jer Kosovo ima svoju vladu, stoga "UNMIK više ne igra ulogu u životima naših građana i naše države".
Predstavnici Kine i Rusije rekli su da nisu promenili stav prema Kosovu, jer ove dve zemlje ne priznaju nezavisnost Kosova i smatraju se saveznicima Srbije.
Misija UNMIK-a funkcioniše u skladu sa Rezolucijom Ujedinjenih nacija 1244, koja je predstavljala kompromis između zapadnih zemalja i Rusije za okončanje sukoba na Kosovu.
Ova misija je neutralna u odnosu na status Kosova. UNMIK je, nakon proglašenja nezavisnosti Kosova u februaru 2008. godine, preneo sve nadležnosti na lokalne institucije.
Kosovske institucije su ranije zahtevale da se misija UNMIK reformiše i ostane samo kao predstavništvo UN na Kosovu.