Dostupni linkovi

Josipović: Nijedna tužba nije sebi svrha


Nema mogućnosti povlačenja tužbe za genocid protiv Srbije, dok su Mladić i Hadžić na slobodi, kazao je novoizabrani hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Eksperti s kojima smo razgovarali podupiru takvu poziciju.

„Nijedna tužba nije sama sebi svrha. Tužba ima smisla ako svoje ciljeve ne možete postići na drugi način, i ova tužba je nastala kada Hrvatska svoje pravedne ciljeve - otkrivanje sudbine zatočenih i nestalih, povrat otetih kulturnih dobara i kažnjavanje počinitelja ratnih zločina – nije mogla drugačije ostvari,“
kazao je novoizabrani hrvatski predsjednik Ivo Josipović na prvoj konferenciji za novinare nakon izbora.

On je podsjetio da je u vrijeme pisanja tužbe suradnja Zagreba i Beograda bila vrlo loša, službeni Beograd skrivao je podatke o nestalim i odvedenim osobama iz Hrvatske, nije priznavao da je mnogo kulturnog blaga izneseno iz Hrvatske, Srbija uopće nije surađivala sa Hagom, niti je radila na kažnjavanju ratnih zločina.

U međuvremenu je u Srbiji došlo do promjena nabolje, ali – nedovoljnih, ocjenjuje Josipović.

„Prema tome, ako biste me danas pitali - da li povući tužbu, moj bi odgovor bio – ne! Ali ako bi se okolnosti još popravile, jer danas postoji ozbiljna suradnja na otkrivanju sudbine nestalih, danas je počeo postupak povrata kulturnog blaga, Srbija ima Specijalni sud za ratne zločine koji po mom profesionalnom uvjerenju – jer se ja bavim upravo tim segmentom prava – radi vrlo dobro, i Srbija surađuje s Haškim sudom uz jedan veliki nedostatak – Srbija mora riješiti pitanje Mladića i pitanje Hadžića! Dakle, ako bi se ciljevi koje smo postavili mogli ostvariti na drugi način, ne vidim zašto bi se tužili.“

Ivo Josipović: Ako biste me danas pitali - da li povući tužbu, moj bi odgovor bio – ne! Ako bi se ciljevi koje smo postavili mogli ostvariti na drugi način, ne vidim zašto bi se tužili., Foto: zoomzg

TRAUME I RANE

Gorana Hadžića tereti se za ratne zločine u Vukovaru, a Ratko Mladić kojeg se sada tereti za ratne zločine u Bosni i Hercegovini, samo je katastrofalnim nemarom hrvatskog pravosuđa ostao bez optužnice i u Hrvatskoj. Naime, zagrebački odvjetnik Slobodan Budak koji je branio Ernesta Rađana, optuženog za pokolj 41 hrvatskog civila u selu Škabrnja 18. studenog 91-ve kazao je za naš radio pred tri mjeseca kako postoje ozbiljni elementi Mladićeve kaznene odgovornosti za zločin i u Škabrnji.

„U toku te akcije zove iz štaba 9. korpusa general Ratko Mladić i interesira se kako teče operacija. Ujutro oko 9 zove i to je zapisano. I umjesto da Državno odvjetništvo goni jednog Ratka Mladića ili nekakvog Tolimira, koji je u korpusu bio šef takozvane bezbjednosti za tu cijelu akciju u kojoj je dopušteno da se ubija civile, oni nađu „Pedra“ u ličnosti moga klijenta. To je škandal nad škandalima!“


Budak i dalje zastupa tezu da je bolje da dvije države nastave sa postupkom na sudu, nego da prošlost opterećuje svakodnevnu politiku.

„To su još uvijek traume i rane pothranjivane u jednoj i drugoj javnosti. One su žive i nema ih smisla stavljati pod tepih. Bile bi opasnije nego ovako kada se podnosi tužbe.


JOŠ NIJE VRIJEME

Najbolja poznavateljica prava u oporbenim socijaldemokratima i ministrica pravosuđa u Račanovoj vladi Ingrid Antičević-Marinović u izjavi za RSE podržava Josipovićevu poziciju.

„Nećemo odustati od tužbe. To je lijepo i eksplicitno rekao njezin koautor i sada već predsjednik Republike Josipović, i po tom pitamju nemam ništa dodati. Ali mogu reći da je već samo postojanje tužbe polučilo rezultate koji – na žalost – nisu spomenuti u svemu ovome: vraćen je dobar dio zemljišnih i matičnih knjiga, što je uvelike olakšalo život našim građanima.“

Donedavni Mesićev savjetnik, dekan zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Vlatko Cvrtila kazao je na javnoj televiziji da ne treba povlačiti hrvatsku tužbu, a da je srpska tužba tek manevar kojim se želi postići povlačenje hrvatske tužbe. „U međunarodnim odnosima postoje situacije kada se narodi dogovore i oproste jedni drugima,“ kazao je.

„U kontekstu opće regionalne suradnje, a tu je hrvatsko-srpska suradnja vrlo važna za opću stabilnost u regiji, može doći i do situacije da se uz određene uvjete koje treba ispuniti, a o kojima je govorio novoizabrani predsjednik, može razgovarati i o tome. Ali u svakom slučaju, mislim da još nije došlo vrijeme za tako nešto.“

PROČITAJTE I OVO:


Hoće li Srbija i Hrvatska odustati od tužbi?
XS
SM
MD
LG