Dostupni linkovi

Zatvorske kazne za Tadžikistance koji su svoje snahe doveli do samoubistva


Huršeda Holmurodova (lijevo) je imala 25 godina i bila je studentica medicinskog fakulteta kada je sebi oduzela život. Roditelji Manore Abdufatuh (25) vjeruju da je za smrt njihove kćerke kriva porodica njenog muža.
Huršeda Holmurodova (lijevo) je imala 25 godina i bila je studentica medicinskog fakulteta kada je sebi oduzela život. Roditelji Manore Abdufatuh (25) vjeruju da je za smrt njihove kćerke kriva porodica njenog muža.

Piše: Farangis Najibullah

Zajedno sa svoje dvoje male djece Sanat Gaforova skočila je u rijeku Sir Darju, u blizini njene kuće u sjevernom Tadžikistanu, nakon što je navodno pet godina trpjela zlostavljanje članova porodice svog supruga.

Tijela 27-godišnje majke i njene djece pronađena su sutradan, 30. juna, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Tužioci u regiji Sughd optužili su Gaforovu svekrvu, Mahbubu Saidolimovu, da ju je navela na samoubistvo, što je krivično djelo kažnjivo s do osam godina zatvora.

"Od početka braka (2017.), Gaforova se suočavala s maltretiranjem od svekrve i drugih članova porodice njenog supruga koji su je često verbalno zlostavljali i vrijeđali", rekao je novinarima tužilac Furkat Hojazoda. "Takođe su je povremeno tukli."

Zajednička studija iz 2016. godine... zaključila je da 97 odsto muškaraca i 72 odsto žena u Tadžikistanu vjeruje da žena mora tolerisati nasilje u porodici kako bi održala svoju porodicu na okupu.”

Tazbina poriče optužbe.

Tadžikistanski sudovi nedavno su osudili nekoliko članova tazbine -- i muškarce i žene -- jer su naveli svoje snahe da izvrše samoubistvo podvrgavajući ih emocionalnom i fizičkom zlostavljanju, uvredama i izazivanju sukoba između muževa i žena.

Aktivisti i Državni komitet za žene i porodična pitanja u Tadžikistanu već dugo upozoravaju na negativne uloge koje su roditelji imali u bračnim krizama ili čak raspadu brakova njihovih sinova.

Centar za žene Gulrukhsor, koji pruža usluge pravnih i drugih savjeta kao i privremeno sklonište za žrtve nasilja u porodici, tvrdi da otprilike polovina žena koje traže pomoć grupe krivi svoju svekrvu ili svekra za većinu svojih bračnih problema.

Desetine mladih žena u Tadžikistanu oduzele su sebi život zbog bračnih problema posljednjih godina. Neki od njih, poput Gaforove, tragično su okončali i živote svoje djece.

U prošlosti, agencije za sprovođenje zakona često su nalazile muževe odgovorne za nasilje u porodici i dovođenje njihovih supruga do samoubistva. Ali posljednjih godina, tadžikistanski tužioci su skrenuli pažnju na uloge koje pojedini članovi tazbine imaju u brakovima koji završe smrću žena.

Beg od nasilja i prisilnog braka: Avganistanke u Tadžikistanu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

U Tadžikistanu, gdje porodice često žive u porodičnim kućama, neki roditelji se pretjerano miješaju u brakove svojih sinova. Tadžikistanska tradicija nalaže da u svakom sukobu sinovi staju na stranu svojih roditelja, jer se stavljanje na stranu supruge smatra slabošću.

Neki od problema u takvim domaćinstvima povezani su sa finansijskim pitanjima. Uz mizerne penzije i nedostatak drugih socijalnih usluga, mnogi stariji roditelji gotovo u potpunosti zavise od podrške svoje djece.

Također, mnoge porodice nerijetko tretiraju svoje snahe kao neplaćene sluškinje odgovorne za obavljanje kućnih poslova i brigu o svojim muževima i njegovim roditeljima.

'Da drugi obrate pažnju'

U prvom poznatom krivičnom predmetu protiv tazbine, okružni sud u Sangvoru -- jednom od najkonzervativnijih dijelova zemlje -- osudio je Zuhru Jurabekovu (63) na pet i po godina zatvora jer je navela svoju snahu na samoubistvo.

Fariza Hujanazar
Fariza Hujanazar

Žena je djelimično priznala krivicu za smrt 21-godišnje Farize Hujanazar, koja je sebi oduzela život poslije samo dvije godine braka.
Hujanazar, koja je imala jednogodišnjeg sina, navodno je rekla da više ne može da se nosi s uvredama, kritikama i poniženjima koje je pretrpjela od svoje svekrve.

Nesvakidašnjom odlukom, sudija je naredio da se suđenje održi na otvorenom prostoru uz prisustvo lokalnog stanovništva kako bi se "poslala snažna poruka" drugim nasilnim porodicama.

Do tog slučaja došlo je nakon što su ženski komitet i njegova regionalna odjeljenja prijavili značajan porast broja pritužbi koje su podnijele žena navodeći kao razlog grubo postupanje njihovih tazbina.

Samo u južnom regionu Katlona, vlasti su tada saopštile da tretiraju više od 300 takvih pritužbi.

Nakon izricanja presude u Sangvoru uslijedilo je još nekoliko sličnih sudskih postupaka, jer se njihov broj znatno povećao u posljednjih godinu dana.

Iako su mnogi slučajevi uključivali svekrve, Emom Zabirov, 64-godišnji stanovnik južnog sela Zarnisor, postao je prvi muškarac u Tadžikistanu koji je završio u zatvoru jer je snahu doveo do samoubistva.

Gulbahor Faromarzova
Gulbahor Faromarzova

Gulbahor Faromarzova (18) se objesila nakon što je od Zavirova pretrpjela "nemilosrdne kritike, prigovaranje i verbalno zlostavljanje", navodi tužilaštvo.

Zabirov, koji se izjasnio da nije kriv, osuđen je na pet godina i dva mjeseca zatvora.

U okrugu Dusti, u provinciji Katlon, zatvoreni su muškarac i njegov sin zbog “okrutnog” postupanja prema svojoj snahi, “mentalnog zlostavljanja” i “prisiljavanja da radi na farmi bez slobodnog dana” tokom ljetnih vrućina, prenose mediji. Žena se objesila.

U gradu Tursunzoda, Zarkholi Mustonovi je izrečena petogodišnja kazna zatvora zbog emocionalnog zlostavljanja svoje snahe Huršede Holmurodove, studentice medicinskog fakulteta. Holmurodova (25) je sebi oduzela život prošle godine nakon što je popila fatalnu dozu sirćetne kiseline.

U istočnom okrugu Faizobod, roditelji Manore Abdufatoh (25) traže pravdu za svoju kćerku, za koju vjeruju da ju je porodica njenog muža ubila ili dovela do samoubistva. Njeno tijelo je pronađeno s ubodnim ranama na stomaku i vratu.

Tužioci su 2. jula rekli da su prve istrage pokazale da je žena izvršila samoubistvo, ali istraga se nastavlja.

Desetine mladih žena u Tadžikistanu oduzele su sebi život zbog bračnih problema posljednjih godina (na fotografiji žene tokom poljskih radova u jednom tadžikistanskom selu, april 2021).
Desetine mladih žena u Tadžikistanu oduzele su sebi život zbog bračnih problema posljednjih godina (na fotografiji žene tokom poljskih radova u jednom tadžikistanskom selu, april 2021).

Obuka za tazbinu

Prema tadžikistanskim aktivistima, mnogi slučajevi porodičnog zlostavljanja ostaju neprijavljeni jer se žene plaše stigme vezane za razvod.

Zajednička studija iz 2016. koju su sproveli ženski komitet, lokalna istraživačka organizacija i britanska grupa Oksfam (Oxfam) zaključila je da 97 odsto muškaraca i 72 odsto žena u Tadžikistanu vjeruje da žena mora tolerisati nasilje u porodici kako bi održala svoju porodicu na okupu.

Vlasti kažu da rade s kvartovskim odborima i vjerskim ličnostima na rješavanju ovog tragičnog društvenog problema.

Ženski centar Gulrukhsor je ove godine sproveo više od 70 obuka na kojima je učestvovalo oko 700 roditelja oženjenih sinova s ciljem da se smanji nasilje u porodici. Grupa je također obučila 350 članova kvartovskih odbora i 70 policajaca koji se bave pitanjima nasilja u porodici.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG