Dostupni linkovi

Ćuruvija dobio ulicu u Beogradu


Dragan Đilas, Ljiljana Smajlović, Slobodan Stanimirović i Vukašin Obradović pored table sa nazivom ulice Slavka Ćuruvije, Beograd, 5. oktobar 2010
Dragan Đilas, Ljiljana Smajlović, Slobodan Stanimirović i Vukašin Obradović pored table sa nazivom ulice Slavka Ćuruvije, Beograd, 5. oktobar 2010
Jedanaest godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije, koje se dodilo tokom NATO intervencije jedna ulica u Beogradu ponela je njegovo ime. Osobe koje su ga ubile, a u kojima su pojedini svedoci prepoznali pripadnike države bezbednosti, do danas međutim, nisu pronađene.

Ulica Slavka Ćuruvije nalazi se u beogradskom naselju Dedinje, u blizini Belog dvora, nekoliko kilometrara od centra grada. Porodica, predstavnici novinarskih udruženja, pa čak i vlasti, saglasni su da je imenovanje Ulice po ubijenom novinaru dobar simbolički gest, ali da to ne sme da bude i zamena za otkrivanje njegovih ubica Tablu sa novim imenom, otvorio je Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda.

„Nije u mojoj moći da otkrijem ubice i nalogodavce i da ih izvedem pred sud pravde. Ali, moram da iskoristim ovu priliku i kažem da sam zaista jako žalostan što 11 i po godina država Srbija i njeni organi nisu uspeli da naponok izađu i kažu ljudima ko je ubio Slavka Ćuruviju, ko je naredio i šta je sve stajalo iza toga“, rekao je gradonačelnik Beograda.

Inicijativu da jedna ulica ponese ime Slavka Ćuruvije pokrenulo je Udruženje novinara Srbije. Predsenica UNS-a Ljiljana Smajlović zadovoljna je što je ta ideja usvojena, ali ne i što su ubice i dalje na slobodi.

„Skupština grada je učinila važnu stvar – da oda poštu Slavku i da prizna njegovu žrtvu. Ali, ja ovde, u ime mojih kolega, moram da postavim i pitanje tužiocu za organizovani kriminal, Miljku Radisavljeviću – da li će tužilaštvo, konačno, otpočeti istragu o istrazi o ubistvu Slavka Ćuruvije“
, kaže predsednica UNS-a.

Nema volje da se nađu ubice


Predsednik Nezavisnog druženja novinara Srbije Vukašin Obradović rekao je da je grad Beograd, simboličkim gestom, odužio deo duga prema Slavku Ćuruviji, ali da je ostao da se uradi i drugi deo posla.

„Da konačno nateramo državu da nam saopšti ko je ubio i ko je izdao naređenje da se ubije Slavko Ćuruvija. 11 i po godina je previše vremena da bi smo mislili da se radi o nemoći, nesposobnosti ili o nečemu drugom... To samo govori da su aveti prošlosti iz režima Slobodana Miloševića i danas prisutni u ovoj državi“
, istakao je Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i Jelena Ćuruvija na obilježavanju naziva ulice po Slavku Ćuruvijji, Beograd, 5. oktobar 2010
Porodica Slavka Ćuruvije ponosna je što jedna ulica u Beogradu dobila njegovo ime. Ipak, Slavkov brat Jovo i ćerka Jelena, ne veruju da postoji volja da se ubice privedu pravdi.

„Ne! Volja u državi ne postoji!“ ističe Jovo Ćuruvija. Jelena Ćuruvija kaže da nije optimistična.

„I mislim da je neinteligentno razmišljati da Ivica Dačić, (ministar policije, lider SPS-a), čovek koji predstavlja stranku koja je bila na vlasti u trenutku kada je moj otac ubijen, ima zaista neku želju i ambijicu da se njegove ubice danas imenuju“
, rekla je ćerka Slavka Ćuruvije.

Lider SPO-a Vuk Drašković, koji je i sam više puta puta bio meta tokom režima Slobodana Miloševića, upozorava da imenovanje ulice nije dovoljno.

„Naravno da je dobro što je Slavnko Ćuruvija dobio svoju ulicu, ali nije dobro ukoliko bi ova ulica trebalo da postane zamena za pronalaženje ubica i nalogodavaca tog zločina“
, kaže Drašković.

Slavko Ćuruvija, bio je novinar i izdavač "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina". Ubijen je pred kućnim pragom, 11. aprila 1999. godine. Specijalni tužilac za organizovani kriminal tvrdi da postoji određeni pomak u istrazi i da je obezbeđen veliki broj dokaza, ali da to još nije dovoljno za rešavanje tog slučaja. Podsetimo da, do sada, nisu otkrivene ni osobe koje su davne 1994. ubile novinarku Dadu Vujasinović, kao ni ubice novinara Milana Pantića, ubijenog 2001.
XS
SM
MD
LG