Dostupni linkovi

Srbiji uručen izveštaj Evropske komisije, premijerka zadovoljna


Premijerka Srbije izjavila je, nakon što joj je šef delegacije EU predao izveštaj Evropske komisije, da "ni u jednoj oblasti nije zabeleženo nazadovanje u reformama"
Premijerka Srbije izjavila je, nakon što joj je šef delegacije EU predao izveštaj Evropske komisije, da "ni u jednoj oblasti nije zabeleženo nazadovanje u reformama"

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuel Žiofre (Emanuele Giaufret) uručio je 8. novembra premijerki Srbije Ani Brnabić godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku.

Žiofre je na konferenciji za novinare sa Brnabić u Beogradu rekao da Komisija očekuje napredak Srbije u normalizaciji odnosa sa Kosovom i usklađivanje sa spoljnom politikom Unije.

On je naveo da je u odnosima sa Kosovom ključno ispunjavanje preuzetih obaveza.

"To se odnosi i na osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom, ali i obaveze koje ima Srbija", rekao je Žiofre.

On je naveo i da Evropska unija ne vidi napredak u spoljnoj politici Srbije.

"Stopa usklađivanja i kada je reč o restriktivnim merama Rusiji, ali i brojnim deklaracijama stagnira", rekao je Žiofre.

On je naglasio da je u osnovi svih odluka Evropske komisije da proširenje zauzima centralno mesto u politici EU, i dodao da prilika postoji i da je treba iskoristiti.

Žiofre je sa izveštajem premijerki Srbije predao i novi Plan rasta za Zapadni Balkan kojim Evropska komisija predlaže paket financijske pomoći od šest milijardi evra za period od 2024. do 2027. godine.

On je rekao da će sredstva za zemlje Zapadnog Balkana zavisiti od sprovođenja reformi, kao i da će se to odnositi i na ispunjavanje obaveza iz sporazuma između Srbije i Kosova.

Brnabić: Prepoznat napredak

Premijerka Srbije rekla je da je Evropska komisija "prepoznala jasan napredak Srbije" u svim ključnim oblastima.

"Ni u jednoj oblasti nije zabeleženo nazadovanje u odnosu na prošlogodišnji izveštaj, a u tri oblasti imamo stagnaciju", rekla je Brnabić.

Jedna od njih je spoljna politika zbog, kako je navela, činjenice da nismo uveli sankcije Ruskoj Federaciji.

"Ali nemamo nazadovanja, tako da bih i ovo svrtsala u pozitivan deo. Za nas je važno da se konstatuje i da je Srbija ostala posvećena dijalogu sa Kosovom", rekla je Brnabić i dodala da je izveštaj "važan podstrek da nastavimo sa reformama na evropskom putu".

Brnabić je rekla i da je Srbija imala "ograničen napredak u borbi protiv korupcije".

"Imali bismo bolju ocenu da smo usvojili Strategiju u borbi protiv korupcije, nismo dovoljno brzo radili, iako sam upozoravala čitav tim iz Vlade da moramo da radimo brže i na vreme", navela je i dodala da "garantuje" da će u naredna dva do tri meseca Strategija biti završena.

U godišnjem izveštaju Evropske komisije Srbija je dobila loše ocene u ključnim poglavljima 23 i 24 o vladavini prava, dok se ukazuje da Beograd nije uveo sankcije Rusiji i nije zatvorio prostor stranom mešanju i manipulaciji informacijama.

U izveštaju, u koji Radio Slobodna Evropa (RSE) ima uvid, navodi se da bez obzira na aspiracije za članstvo u EU kao strateški cilj zemlje, Srbija sklapa trgovinske sporazume s Kinom i ostalim trećim zemljama koje ne ispunjavaju briselske standarde.

Evropska komisija takođe navodi da Srbija treba da uloži više napora i napravi kompromise kako bi proces normalizacije odnosa s Kosovom krenuo napred, ali i da je neophodno da ispuni svoje obaveze u okviru dijaloga i da se posveti punoj primeni svih prethodnih sporazuma.

Godišnji izveštaj Evropske komisije je najvažniji dokument za svaku zemlju koja teži članstvu u Evropskoj uniji (EU) i predstavlja sliku stanja u svim ključnim poljima gde je napredak neophodan za pristupni proces.

Srbija se, pored Crne Gore smatra liderom u procesu pregovora o članstvu, ali od 2021. godine nije otvorila nijedan klaster zbog odbijanja da uvede sankcije Rusiji.

Odnosi sa Kosovom takođe ostaju ključni za evropski put zemlje.

XS
SM
MD
LG