Vlada Srbije osnovala radnu grupu za memorijal deci ubijenoj u školi u Beogradu
Vlada Srbije osnovala radnu grupu za memorijal deci ubijenoj u školi u Beogradu
Maloletni učenik osnovne škole "Vladislav Ribnikar" u centru Beograda ubio je 3. maja 2023. devet vršnjaka i školskog čuvara.
Radna grupa za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" konstituisana je 20. marta, saopštila je Vlada Srbije.
Kako se navodi u saopštenju, članovi Radne grupe prethodno su održali konstitutivnu sednicu kojom je predsedavao pomoćnik ministra prosvete za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Milan Pašić.
On je izabran za predsednika Radne grupe, a zamenik mu je beogradski advokat Ognjen Božović.
Na sastanku u ministarstvu prosvete diskutovano je i o Poslovniku o radu, koji će biti usvojen do petka i kojim će biti definisane aktivnosti koje će se sprovoditi, dodaje se.
Istaknuto je da je zadatak Radne grupe da usmerava i usklađuje aktivnosti na uspostavljanju Memorijalnog centra.
Jedan od zadataka je i "da u odnosu na potrebe porodica žrtava zločina i šire zajednice, predloži konkretne mere koje bi trebalo preduzeti povodom uspostavljanja Memorijalnog centra i osmišljavanja komemoracija i programskih sadržaja".
Roditelji ubijene dece traže Memorijalni centar
1/7Roditelji dece i drugi građani okupili su se ispred škole "Vladislav Ribnikar" 29. novembra u 8.40, u vreme kada je počela pucnjava 3. maja.
U Beogradu je u sredu održan protest roditelja dece koja su ubijena u masovnoj pucnjavi 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Oni su se okupili jer još ništa nije urađeno povodom inicijative dela roditelja da škola postane Memorijalni centar.
2/7Sveće i cveće za ubijene đake i radnika obezbeđenja, kod škole Osnovne škole "Vladislav Ribnikar".
U Beogradu je u sredu održan protest roditelja dece koja su ubijena u masovnoj pucnjavi 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Oni su se okupili jer još ništa nije urađeno povodom inicijative dela roditelja da škola postane Memorijalni centar.
3/7Ninela Radičević (u sredini), majka ubijene devojčice, izjavila je da zgrada u kojoj je ubijeno deset osoba ne može više da bude škola, jer je mesto zločina.
"Ne razumem potrebu da gurnemo sve pod tepih i da se pravimo da 3. maja nije ni bilo, i da tako nastavimo kao da se ništa nije desilo. Čini mi se da se ide ka tome i to je ono što nas najviše boli", rekla je ona.
U Beogradu je u sredu održan protest roditelja dece koja su ubijena u masovnoj pucnjavi 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Oni su se okupili jer još ništa nije urađeno povodom inicijative dela roditelja da škola postane Memorijalni centar.
4/7Branko Anđelković (levo), otac ubijene devojčice, istakao je da je nakon masovnog ubistva 3. maja trebalo u potpunosti zatvoriti školu "Vladislav Ribnikar", te da bi na tom mestu morao biti oformljen Memorijalni centar.
"Memorijalni centar se ne pravi za pet minuta, za to su potrebne godine. On nije potreban meni, ali je potreban vama, deci, unucima, društvu", rekao je Anđelković.
U Beogradu je u sredu održan protest roditelja dece koja su ubijena u masovnoj pucnjavi 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Oni su se okupili jer još ništa nije urađeno povodom inicijative dela roditelja da škola postane Memorijalni centar.
5/7Nakon okupljanja ispred škole, krenuli su do Vlade Srbije.
U Beogradu je u sredu održan protest roditelja dece koja su ubijena u masovnoj pucnjavi 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Oni su se okupili jer još ništa nije urađeno povodom inicijative dela roditelja da škola postane Memorijalni centar.
6/7Po dolasku do zgrade Vlade, okupljeni su na zgradu zalepili ceduljice sa natpisom "3. maj i dalje traje".
U Beogradu je u sredu održan protest roditelja dece koja su ubijena u masovnoj pucnjavi 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Oni su se okupili jer još ništa nije urađeno povodom inicijative dela roditelja da škola postane Memorijalni centar.
7/7Trećeg maja 13-godišnji napadač je iz očevog pištolja pucao na svoje vršnjake i zaposlene u školi. Ubio je osmoro učenika i radnika obezbeđenja, a ranio šest đaka i nastavnicu.
Dvanaest dana kasnije, od posledica ranjavanja preminula je devojčica, deseta žrtva oružanog napada.
U Beogradu je u sredu održan protest roditelja dece koja su ubijena u masovnoj pucnjavi 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Oni su se okupili jer još ništa nije urađeno povodom inicijative dela roditelja da škola postane Memorijalni centar.
Prethodni slajd
Naredni slajd
Takođe, Radna grupa je u obavezi da te preporuke i mere implementira i sprovede kroz svoje resore, kao i da iste predloži vladi Srbije na usvajanje, dodaje se u saopštenju.
Članovi Radne grupe su predstavnici ministarstva nadležnih za prosvetu, kulturu i javna ulaganja, grada Beograda i gradske opštine Vračar, vršilac dužnosti direktora Ogledne osnovne škole "Vladislav Ribnikar", kao i dva predstavnika porodica ubijenih.
Kako je saopšteno, članovi su i predstavnici ogranizacije Victim Support Europe, Viktimološkog društva i Instituta za pedagoška istraživanja.
Roditelji dece ubijene u masovnoj pucnjavi, kao i deo onih čija deca pohađaju ovu školu, više puta su protestovali sa zahtevom da se od škole napravi memorijalni centar.
Maloletni učenik osnovne škole "Vladislav Ribnikar" u centru Beograda ubio je 3. maja 2023. devet vršnjaka i školskog čuvara. Ranio je šest đaka i nastavnicu.
Viši sud u Beogradu potvrdio je 15. novembra 2023. optužnicu protiv roditelja dečaka koji je počinio masakr.
Masovno ubistvo u beogradskoj osnovnoj školi i ono koje je usledilo u manje od 48 sati u selima Dubona i Orašje kod Beograda, u kome je ubijeno osam, a ranjeno 14 osoba, pokrenuli su talas protesta u gradovima širom Srbije.