Dostupni linkovi

Protest studenata arhitekture: Bolonja na bosanski način


Studentski natpis na Arhitektonskom fakultetu, foto: Selma Boračić
Studentski natpis na Arhitektonskom fakultetu, foto: Selma Boračić
Nakon radnika, svoje nezadovoljstvo iskazuju i studenti. Ovaj put, oni sa Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu. Nezadovoljni su stanjem na fakultetu. Kažu kako se Bolonjski proces na ovom fakultetu jako loše i šturo provodi, te da se na svakoj godini studija suočavaju sa preko 20 predmeta. Godinama su trpjeli, pokušavali stići opširan nastavni plan i program, no nakon što im je Uprava ukinula aprilski rok za polaganje ispita, njihovom strpljenju došao je kraj.

'Ulica Žrtava bosanske Bolonje' naziv je glavnog hola u zgradi Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu. To je, kažu studenti, njihov način da pokažu profesorima, upravi, ali i mlađim kolegama na loše provođenje Bolonjskog sistema studiranja.

„Profesori to uzimaju kako njima odgovara, od jednog predmeta imamo dvije parcijale, nemamo završnog ako položimo te dvije parcijale, iz drugog predmeta nemamo uopšte parcijala.“

Protest studenata Arhitektonskog fakulteta, foto: Selma Boračić
Protest studenata Arhitektonskog fakulteta, foto: Selma Boračić
„Nije ta situacija od juče. To je otkako mi studiramo, međutim, ove godine je nama prekipilo zato što su nam ukinuli aprilski rok. Nemoguće je položiti trinaest predmeta u pet-šest dana.“

Iako ne žele više šutjeti i trpjeti samovolju bh fakulteta, ipak nisu željeli da objelodanimo njihova imena. A evo i zašto:

„Do sada sam imala problema kada bih nešto rekla, kad bih dizala neku 'frku', potpisivala peticije. Ako se nađe vaše ime na peticiji, uvijek se nađu neki problemi, gledaju vas na drugačiji način – 'vi ste taj koji se buni, zašto se bunite?'. Uvijek imate negativne bodove.“

Ono što studente arhitekture posebno zabrinjava je i činjenica da im se često ne ukaže na plan i program predmeta na početku semestra. Ne znaju iz kojih knjiga da uče, a članarina za fakultetsku biblioteku od ove godine je uvećana za 20 KM.

„Jedan problem je ta biblioteka koju su nam povećali sa 50 na 70 maraka. Nas petsto studenata puta 70, to je 35.000 maraka, a u biblioteci su najnoviji časopisi iz 2000. i 2001. godine. A svi nam zahtijevaju da kupujemo te časopise. Jedan stručni časopis je od 30 do 50 maraka.“

Pojedine knjige za buduće bh arhitekte koštaju i po nekoliko desetina eura.

Protest studenata Arhitektonskog fakulteta, foto: Selma Boračić
Protest studenata Arhitektonskog fakulteta, foto: Selma Boračić
„Ja knjigu u boji nisam vidjela otkako sam krenula studirati. To su sve neke skriptice. Knjige stručne, koje se kupuju, znaju biti 100, 200, 300 maraka.“

„Ja sam u antikvarnici kupila dvije knjige za 140 maraka.“

„Problem je što mi svoje crteže printamo, 40-50 maraka za jedan predmet, 70 maraka za printanje drugog predmeta, pa vrati zbog neke sitnice, pa ponovo printaj, tako da mjesečno nas zna izaći 300-400 maraka samo printanje.“

„Literature nema. Ona se prenosi s koljena na koljeno. Mi samo možemo zamoliti nekog arhitektu da nam posudi od danas do sutra, mi to kopiramo, i to je to.“


Luksuz arhitektonski softveri

Uz sve to, tvrde kako na fakultetu radi nekoliko profesora koji ne žele da im prenesu niti znanje, niti iskustvo.

„Ima profesora koji žele da prenesu znanje, daju sto posto od sebe, a ima profesora koji ne žele to da prenesu. 'Ono što sam ja naučio na fakultetu, to ću da ti prenesem, ono što sam naučio u struci, to je moje znanje'.“

Protest studenata Arhitektonskog fakulteta, foto: Selma Boračić
Protest studenata Arhitektonskog fakulteta, foto: Selma Boračić
Ipak, studenti su zadovoljni većinom nastavnika i asistenata koji im predaju na fakultetu. Ne mogu, smatraju oni, ni profesori ponuditi više, jer fakultet ne pruža adekvatne uslove.

Uprava fakulteta smatra luksuzom nešto što je normalno na fakultetima ove vrste, kao što su legalni arhitektonski softveri u računarskom centru, kojih nema nikako. Nemaju ni maketarnicu, a kako kažu, ni nekih predmeta.

„Mi iz svakog predmeta i svakog projekta moramo predavati 3D prikaze tlocrta, nacrta, presjeka. Mi taj predmet kako se crta nismo imali. Desilo se ove godine, a i ranije, da su profesori sami preporučivali da plaćamo te 3D prikaze, i davali su nam telefone nekih svojih ljudi koji su njima crtali 3D-ove, da se to nacrta kako treba, kako oni smatraju da treba.“

Studenti arhitekture su se ipak usudili pomjeriti s mrtve tačke i pokazati svoj bunt na jedan vrlo kreativan način. Postavili su pitanja osoblju ovog fakulteta šta je sa njihovim osnovnim pravima. Pitanja su postavili javno, plakatima unutar fakultetskih prostorija i oglasnim pločama. No, odgovor nisu dobili. Ukinuto im je i to pravo, jer su plakati uklonjeni već u ranim jutarnjim satima.

Potom je uslijedila još jedna akcija. Hodnicima fakulteta sarkastično su dali nazive ulica. 'Ulica Žrtava bosanske Bolonje' trebala bi pokazati na neadekvatnu provedbu Bolonjskog procesa, a 'Ulica Sarajevske škole arhitekture' da pokaže da je ista davno izumrla.

„Nakon nedobijanja odgovora na sve te dopise, ovog mjeseca je poslato deset dopisa, ni na jedan nije dobijen odgovor, pa smo napokon postavili pitanje svima. Fakultet bi trebao dati odogovore na to što mi tražimo", kaže idejni tvorac kreativnog bunta, predsjednik Asocijacije studenata arhitekture, Emir Ašćerić.

Studenti Arhitektonskog fakulteta kažu kako neće odustati. Podršku im je dao Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu i sudeći po pričama studenata uskoro bi se sličan bunt mogao desiti na svim fakultetima u Sarajevu.
XS
SM
MD
LG