Od 15. aprila do 2. maja obilježena su četiri vjerska praznika, Pesah, katolički i pravoslavni Uskrs i Ramazanski bajram. Svi praznici računaju se prema različitim kalendarima, dva lunarna, julijanskom i gregorijankom, i rijetkost je da se obilježavaju sva četiri u manje od mjeseca dana.
Praznici u Sarajevu

1
Molitva bajram-namaz na praznično jutro, 2. maja. Vjernici su klanjali namaz u Begovoj džamiji u Sarajevu, gdje je i centralna svečanost. Bajram se obilježava tri dana, od 2. maja, a računa se prema lunarnom kalendaru.

2
Ramazanski bajram dolazi nakon mjeseca posta ramazana, kada muslimani vjernici ne jedu i ne piju od izlaska do zalaska sunca. Običaj je da se na Bajram obilazi rodbina i prijatelji, daruju djeca i sprema posebna hrana i slatkiši.

3
"Bajram je praznik pun radosti. Podijelite tu radost sa svojim porodicama, rodbinom, prijateljima i komšijama. Posjetite drage ljude, ali i bolesne, napuštene i usamljene i obradujte ih nečim, i ne zaboravite siromašne. Radost nije potpuna, ako se ne podijeli sa nekim", rekao je reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović u bajramskoj poruci.

4
Sedmicu ranije, pravoslavni kršćani obilježili su Uskrs prema julijanskom kalendaru. Usrkšnja liturgija održana je u Sabornoj crkvi u Sarajevu.