Dostupni linkovi

Potraga za blagom Bosne i Hercegovine


Radost za djecu i odrasle
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00

Radost za djecu i odrasle

„Potraga za blagom Bosne i Hercegovine“ prva je bh. avanturistička igra. Nastala je u sklopu projekta „Kultura za razvoj“. Cilj je bio otkriti sve kulturne i povijesne znamenitosti o kojima se u javnosti, kada je riječ o Bosni i Hercegovini, najmanje govori. UNICEF je igricom nastojao ove, dosad skrivene bisere približiti djeci, jer su istraživanja, koja su tada provodili, pokazala da mladi u BiH jako malo znaju o vlastitoj i drugim kulturama, te zbog toga imaju brojne predrasude.

Igra „Potraga za blagom Bosne i Hercegovine“ nastala je 2012. godine. Tada je bila dostupna i online. Ugovor sa pružateljem usluga je istekao, ali u UNICEF-u kažu da će se igrica ponovno moći igrati besplatno za nekih mjesec dana.

Nineta Popović iz UNICEF-a očekuje da će lokalne vlasti prepoznati sve mogućnosti ove igre i financijski podržati njeno održavanje:

„Održavanje ovakve igrice na internetu nije skupo. To je nekih 1.000 maraka godišnje i ja sam sigurna da će se naći neko ko će to preuzeti na sebe kad međunarodna zajednica istupi iz tog projekta.“

Igrica je nastala na osnovu istraživanja koje je urađeno prije samog procesa kreiranja:

„Istraživanje je bilo koliko generalno populacija, pa onda unutar te generalne populacije i neke ciljne grupe, a među njima i djeca, znaju o prošlosti svog i drugih naroda, koliko znaju o tradiciji svog i drugih naroda, koliko su tolerantni i koliko, s druge strane, imaju predrasuda ili nekih negativnih stavova jedni prema drugima. Rezultati tog prvog istraživanja bili su očekivano loši.“


Predrasude među mladima u Bosni i Hercegovini još uvijek su itekako prisutne, naglašava Božana Katava iz Međureligijskog vijeća BiH:

„Mladi i djeca u BiH mislim da su dosta opterećeni predrasudama, ali je teško mjerljivom sigurnošću reći koliko je to na skali od jedan do deset, jer mi kao Međureligijsko vijeće nismo posebno sprovodili određeno istraživanje, međutim, iz našeg iskustva možemo primijetiti određenu opterećenost predrausdama.“

Katava smatra da je svaki pozitivan pokušaj borbe protiv predrasuda kojima je opterećeno bh. društvo dobar:

„I vladine institucije i nevladine, i obrazovne, i međunarodne, i lokalne, i crkve i vjerske zajednice – svi su pozvani rješavati ovaj problem ukoliko želimo mir, ukoliko želimo sretnu budućnost u BiH.“

Nineta Popović, iz UNICEF-a BiH, napominje da igrica nije namijenjena samo djeci. I odrasli puno toga mogu naučiti iz nje:

„Igra je napravljena tako da je mogu igrati i odrasli. Čak je i poželjno da uz mlađu djecu odrasli igraju jer igrica uopšte nije lagana.“

Lamija Grebo, scenaristica, kaže da im je kroz cijeli proces stvaranja igrice najveći izazov bio predstaviti sva kulturna dobra koja BiH nudi, ali i učiniti taj materijal zanimljivim djeci.

Glavni lik je Miki koji slučajno, na školskom izletu, pronađe novčić. U želji da otkrije povijest i tajnu ovog novčića, on putuje širom Bosne i Hercegovine. Na tom putovanju mu se pridružuje njegova sestra Sara. I to je tek početak avanture, naglašava Lamija Grebo:

Oni se susreću sa raznim zagonetkama, sa raznim preprekama, sa iznenađenjima, čak i opasnim situacijama.“

Kada je igrica stigla na bh. tržište, izazvala je dosta pozitivnih reakcija. Odrasli su bili zadovoljni što na jednom mjestu imaju cijelu kolekciju povijesti i kulture vlastite zemlje, a mlađi jer mogu i posjetiti mjesta u kojima nisu bili i za koja su dosad samo čuli. Nineta Popović:

Reakcije su bile zaista pozitivne. Onoliko koliko smo mi mogli pratiti, nismo dobili nijedan negativan komentar. Nekada su se žalili da je malo čak i teška, ali mi to nismo smatrali negativnim, jer igrica predstavlja izazov za onoga koji je igra.“

Cijeli proces stvaranja igre bio je jako poučan i za kreatore, kaže Grebo:

„Nama je bilo izuzetno drago da smo to mogli raditi. Bio je to veliki izazov. Jako puno toga smo naučili i sami otkrili - i zabavili smo se. Ja se iskreno nadam da se svi oni koji budu igrali ovu igru, prije svega, zabave, nauče nešto novo i, na kraju-krajeva, pronađu to blago.“

Najzanimljiviji dijelovi kulturne i povijesne baštine Bosne i Hercegovine uskoro će biti ponovno dostupni djeci, ali i odraslima koji uživaju u avanturama. S malo spretnosti i nekoliko klikova mišem, virtualno ćete se naći na predivnim lokacijama, nakon čega ćete ih zasigurno poželjeti posjetiti i uživo.
  • Slika 16x9

    Ivana Bilić

    Diplomirala žurnalistiku na Filozofskom fakultetu u Tuzli. Na Radiju Slobodna Europa radi od prosinca 2013. godine kao novinar-reporter za radijski program i magazin TV Liberty.

XS
SM
MD
LG