Dostupni linkovi

Potpisan Memorandum o kinesko-srpskoj laboratoriji za otkriće novih lekova


Zastave Srbije i Kine, ilustracija
Zastave Srbije i Kine, ilustracija

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije, Branko Ružić, potpisao je 15. juna Memorandum o razumevanju sa Institutom Materija medika Kineske akademije nauka iz Šangaja o formiranju zajedničke kinesko-srpske laboratorije za prirodne proizvode i otkriće novih lekova.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva, ovaj memorandum predstavlja „nastavak uspešne saradnje između Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković" i šangajskog instituta Materija medika, Kineske akademije nauka".

Kao ciljevi ove saradnje navode se ispitivanja prirodnih lekova i bezbednosti hrane, razmena istraživača i saradnja u oblasti naučnog istraživanja i otkrivanja novih lekova.

Kako je rekao ministar Ružić, „zahvaljujući memorandumu, srpski studenti će moći da odlaze na master i doktorske studije na šangajski Institut Materija medika“, stoji u saopštenju.

Ružić se takođe osvrnuo i na to da će instituti sarađivati u okviru zajedničke kinesko-srpske laboratorije „Jedan pojas - jedan put“ za prirodne proizvode i otkriće novih lekova, koju je krajem maja formirala Vlada Srbije, a za koju je rekao da je to prva takva laboratorija u Srbiji i jedina u regionu.

Ovu laboratoriju će, kako je Ministarstvo objasnilo uoči otvaranja, predvoditi predstavnici Kine i Srbije, a, kako su tada naveli u saopštenju, od izuzetnog je značaja za Srbiju i balkanski region i "veliki korak u jačanju saradnje NR Kine i Srbije".

"Koncept osnivanja zajedničke laboratorije objedinjuje istraživačke kapacitete za razvoj primene prirodnih proizvoda u različitim sferama, pre svega u pronalaženju novih lekova i medicinskih proizvoda koji su zasnovani na prirodnim resursima, uz očuvanje biološke raznovrsnosti i obezbeđenje održivog razvoja", navodi se u saopštenju Vlade Srbije od 22. maja.

Dodaje se da će se pored optimalnog korišćenja naučnoistraživačkih kadrova, radom laboratorije obezbediti i unapređenje istraživačke infrastrukture.

Šangajski Institut Materija Medika bio je u centru pažnje američkih vlasti u decembru 2019. godine, kada je mičigenski Van Andel istraživački institut, koji sprovodi biomedicinska istraživanja, objavio da će platiti 5,5 miliona dolara kaznu jer američkoj vladi nije otkrio da su dva njegova istraživača finansirana iz kineskih državnih grantova.

Jedan od dva istraživača bio je glavni istraživač Centra za otkrivanje lekova, strateške saradnje između Van Andelovog instituta i Šangajskog instituta Materija Medika.

Pored toga, kineski portal Xinhuanet u vesti od 17. marta, Institut Materija Medika navodi kao “najvećeg kineskog proizvođača mogućeg leka za COVID-19”.

Kako piše u vesti, kineski kandidat za lek protiv COVID-19 trenutno prolazi klinička ispitivanja u Sjedinjenim Državama, nakon što je dobio odobrenje američke Uprave za hranu i lekove (FDA). Dozvole za klinička istraživanja leka, šifriranog kao „DC402234“, tražene su i od kineske Nacionalne uprave za medicinske proizvode i američke FDA u julu 2020. godine, naveo je Šangajski institut Materija Medika, kao najveći proizvođač ovog leka.

Srbija je deo kineske državne inicijative "Pojas i put" sa zemljama Centralne i Istočne Evrope (17 + 1), za ponovno otvaranje zapadnih trgovinskih kanala koji slede drevni Put svile kako bi Kina napajala svoju privredu. Tokom posete kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu u junu 2016. tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić i Đinping potpisali su 22 sporazuma o saradnji dve zemlje, među kojima i zajedničku izjavu o uspostavljanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva.

XS
SM
MD
LG