Dostupni linkovi

Vlada Poljske traži vanredno stanje zbog migranata iz Belorusije


Poljski vojdnici podžu ogradu na granici sa Belorusijom
Poljski vojdnici podžu ogradu na granici sa Belorusijom

Poljska vlada zvanično je zatražila od predsednika Andžeja Dude da proglasi vanredno stanje duž delova svoje granice sa Belorusijom usred talasa migranata za koje Varšava i njeni partneri iz EU veruju da ih režim Aleksandra Lukašenka u Minsku ohrabruje i pomaže.

"Moramo zaustaviti ove agresivne hibridne akcije, koje se izvode prema scenariju napisanom u Minsku i rukama zaštitnika Lukašenka", rekao je poljski premijer Mateuž Moravjecki na konferenciji za novinare u Varšavi 31. avgusta.

Duda, blizak saveznik vladajuće nacionalističke stranke Pravo i pravda (PiS), verovatno će odobriti 30-dnevnu meru, koja bi takođe pokrila delove Podlaskog i Lubelskog regiona.

Ministar unutrašnjih poslova Marijuž Kaminski, govoreći zajedno sa Moravjeckim, rekao je da će vanredno stanje imati mali uticaj na lokalno stanovništvo, ali će nametnuti ograničenja strancima u krugu od 3 kilometra pored granice.

Prošle nedelje Poljska je počela gradnju granične ograde od bodljikave žice u nastojanju da obuzda priliv migranata sa beloruske teritorije, od kojih je većina iz Iraka i Avganistana.

Odnosi između Zapada i Bjelorusije pogoršali su se od avgusta 2020. godine, kada je Lukašenko na izborima osigurao šesti predsednički mandat za koje njegovi protivnici i zapadne zemlje tvrde da su bili namešteni.

Usledili su masovni protesti na koje su vlasti reagovale nasilno, zatvorivši na hiljade demonstranata i čelnika opozicije.

Zapad odbija da prizna Lukašenka kao legitimnog predsednika Belorusije, uvevši mu sankcije kao i njegovom najbližem krugu saradnika i preduzećima povezanim sa njim.

Brisel je optužio Lukašenka da namerno podstiče ilegalne migrante da pređu u Poljsku, Letoniju i Litvaniju u obliku "hibridnog rata".

"Lukašenkov režim je odlučio da ove ljude gurne na poljsku, litvansku i letonsku teritoriju u pokušaju da ih destabilizuje", rekao je Moravjecki.

Poljska takođe doživljava potez Belorusije kao odmazdu za njenu odluku da pruži utočište Kristini Timanoskajoj, beloruskoj atletičarki koja je odbila da se vrati kući sa Olimpijskih igara u Tokiju nakon što su pokušali da je kazne zbog kritike njenih trenera na društvenim mrežama.

Više od 30 migranata zaglavljeno je na granici više od tri nedelje između naoružanih beloruskih stražara s jedne strane i poljskih snaga s druge.

Poljska insistira da se grupa nalazi na beloruskom tlu i neće dozvoliti migrantima da priđu poljskoj teritoriji ili zatraže azil. Aktivisti kažu da je reč o 32 osobe iz Avganistana, od kojih su mnogi sada bolesni.

Marijana Vartecka iz grupe za prava izbeglica “Fundacja Ocalenie” rekla je da osam migranata ima probleme sa bubrezima, a pet ima stomačne tegobe. Najbolesnija osoba u grupi je 52-godišnja žena koja je putovala iz Avganistana sa petoro većinom odrasle dece, rekla je Vartecka.

Tokom vikenda, 13 ljudi iz druge aktivističke grupe, “Obivatele RP” (Građani Poljske), privedeno je zbog pokušaja da preseče novu prepreku od bodljikave žice na granici u znak protesta protiv, kako su nazvali, "neljudskog" ponašanja poljskih vlasti.

Kaminski je ponašanje aktivista opisao kao "skandalozno".

Litvanija je prva država koja se graniči sa Belorusijom koja je u julu zabeležila nagli porast broja migranata koji su ilegalno prelazili iz Belorusije, na kraju reagujući uvođenjem vanrednog stanja i najavivši da će upotrebiti silu da vrati ilegalne migrante sa beloruske granice.

To je usledilo nakon što je Lukašenko obećao da će osloboditi "migrante i drogu" pošto je EU uvela najnoviju i verovatno najstrožu rundu sankcija protiv njega i njegove vlade.

Te zapadne sankcije usledile su nakon što je Lukašenkova vlada 23. maja primorala avion Rajaner na letu iz Atine za Viljnus da sleti u Minsk, navodeći kao razlog pretnju bombom, koja se pokazala lažnom, i uhapsila beloruskog blogera i novinara Ramana Prataseviča i njegovu devojku, državljanku Rusije Sofiju Sapegu.

Litvanija snažno podržava Lukašenkove protivnike iz demokratske opozicije, pružajući utočište mnogima koji su pobegli iz Belorusije, uključujući opozicionu liderku Svetlanu Tihanovskaju.

Letonija, koja se takođe graniči sa Belorusijom, proglasila je vanredno stanje ranije ovog meseca zbog naglog rasta ilegalnih prelazaka migranata.

Beloruske vlasti su podsticale dolazak migranata iz Iraka uvodeći dodatne letove između Bagdada i Minska.

XS
SM
MD
LG